Московският офис на службата ще спре работа в петък, 21 март
Комисията за защита на конкуренцията спря станалата скандална поръчка на МЗ за 6,5 млн. лв., обявена на 21 декември м.г. Предметът на търга бе осигуряване на комуникационна свързаност в системата на спешната помощ, която отдавна съществува, както потвърдиха няколко бивши здравни министри. По тази причина на 5 февруари се заформи поредната схватка
Заместник-министърът на вътрешните работи на Либия Бахлул ас-Сеид е похитен и е в неизвестност.
Преп. отци, избити в манастира "Св. Сава" От VII век околностите на Йерусалим непрестанно се подлагали на нападения от сарацините. По време на всенощно богослужение в лаврата "Св. Сава" дошъл слух, че сарацините се готвят да нападнат обителта и в нощта срещу Велики четвъртък нахлули и убили няколко иноци. В пещера в манастира затворили останалит
Един от загиналите при взрив на бомба от Първата световна война в Белгия е българин, събщават белгийските медии.
Очевидци свидетелстват, че убийствата са извършвани като екзекуции
Тигърът Геро, който 15 години живя самотно във варненския зоопарк, вече си има половинка. Това е 4-годишната циркова фурия Найша, която след серия транспортни перипетии бе докарана в сряда следобед при жениха си. Двамата ще обитават обновена клетка с басейн и уреди, на които Найша да поддържа формата си. Досега тигрицата не е имала поколение. Геро
Властите на Малайзия поискаха помощ от ФБР, за да анализират електронните данни от личния тренажор за полети на пилота на изчезналия преди 10 дни "Боинг" на малайзийските авиолинии.
Мъж е пострадал от удар с бухалка
В Белгия експлодира снаряд от Първата световна война, в резултат на което загинаха двама души.
Президентът на Колумбия Хуан Мануел Сантос се напика на сцената, докато произнасяше разгорещена реч пред свои поддръжници при старта на кампанията си за преизбиране в град Баранкуила.Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вечеи с SMSДокато 62-годишният Сантос говореше,
Общинските съветници във Варна ще получават по около 1000 лв. месечно, считано от 12 февруари т.г., когато гласуваха да вземат 70% от заплатата на председателя на съвета. Това стана възможно, след като кметът на града Иван Портних (ГЕРБ) реши да не обжалва решението, с което общинарите си вдигнаха заплатите. Първоначално градоначалникът върна това
Гърция и международните кредитори успяха да постигнат принципно споразумение по финансовата помощ за Атина, съобщава АФП.
Спряно е изпълнението на договор между концерна Rheinmetall
Владимир Путин е наредил да бъдат увеличени почти двойно пенсиите на жителите на Крим възложил възможно най-скоро, за да се изравнят с тези в Русия, предаде “Нюзру”. “Не се бавете. Как ще направите това, си е ваша работа. Заедно с депутатите от Държавната дума обмислете и го направете”, поръчал руският президент на министъра на труда Максим
Резултатът на щангиста Валентин Христов и от последното световно в Полша, където стана 4-ти, е анулиран и срещу името вече пише “дисквалифициран”. Състезаващият се за Азербайджан българин е големият губещ от скандала с отнемането на медалите на петима щангисти от европейското в Албания преди година, където той стана шампион. Още няма официа
Помощ при анализа на данните
Наградата беше връчена на специална церемония в Европейския парламент
Всички съдии от Варненския административен съд са си направили отвод по дело срещу ревизионен акт на “Черно море хотел мениджмънт” АД заради възможен конфликт на интереси. Дирекция “Местни данъци и такси” в община Варна е издала акт, който ръководството на хотела обжалва пред Варненския административен съд. Шефката на съда Тинка Косева обаче е съп
Подкрепа за инвестиция в три хотела и голям курортен комплекс в община Бяла даде вчера правителството с решение от Видин. Инвестицията е на стойност над 100 млн. лв., ще се изпълнява от “Мадара Юръп” АД и предвижда създаването на 500 работни места в общината, съобщи правителствената информационна служба.
Асошиейтед прес
Лидерите на Украйна посрещнаха загубата на Крим със смес от безнадеждност и гняв, а напливът от млади мъже, горящи от желание да се запишат като запасняци, се съчета с растящата увереност, че няма кой да ги спаси от руското нашествие.
За правителството на Украйна в Киев това е престъпление - такова, на което неопитните лидер почти няма как да се противопоставят, изправени пред многократно превъзхождаща ги военна сила. Но поне за един човек от хората в новото ръководство това е реалност, която трябва да бъде посрещната по практичен начин.
“Това е кражба от международен мащаб, когато под прикритието на войски една страна просто идва и заграбва част от независима държава”, каза министър-председателят на Украйна Арсений Яценюк.
Правителството на Яценюк сега трябва да се бори с непосредствените усложнения от въоръженото противопоставяне, разразило се вчера. Говорител на украинската армия каза, че военнослужещ е бил убит, а друг е бил ранен при нахлуване на въоръжени мъже във военен обект в Крим. Той заяви, че в операцията е бил използван камион, носещ руско знаме.
Яценюк каза, че нахлуването е показало, че спорът “се пренася от политическата на военната сцена заради грешката на руснаците”.
Но макар изказването му да беше войнствено, то почти нямаше с какво да бъде подкрепено. Това донякъде се дължи на сравнителната безпомощност на Украйна и заявеното й желание да се въздържа от агресия, но е и отражение на прекалените според властите искания на Москва. Като отхвърля международните порицания, руският президент Владимир Путин представя действията на своето правителство като поправяне на исторически несправедливости.
“Те искат да променят конституцията, да променят системата, да се откажем от Крим. Това е езикът на агресора… това е езикът на Йосиф Сталин”, каза преподавателят по политология в Националния университет “Киево-Мохилянска академия” Олексий Харан. “Украйна прави всичко, каквото може. Ние се въздържахме от насилието, което пак Западът поиска от нас. Не сме убивали никакви руски войници”, заяви той.
Въпреки че не признават референдума, приготовленията на украинските власти за практическите аспекти на ситуацията внушават усещане за примирение.
Правосъдният министър предложи спешно настаняване в почивни станции за всички украински граждани, които искат да напуснат Крим, където етническото руско население е мнозинство.
“Моят съвет към сънародниците, които живеят в Крим, е: не се отказвайте от украинските си паспорти. Вие сте граждани на Украйна и на практика сте заложници на окупаторите”, каза по телевизия “Пети канал” правосъдният министър Павло Петренко. “Хората би трябвало сами да решат дали да се откажат от гражданството и никой няма право да ги принуждава”, заяви той.
Използването на единствения силен лост за влияние, с който разполага Украйна - електричеството и водата, които идват от основната територия на страната - се усложнява от нежеланието на новото правителство в Киев да отчужди жителите на Крим. Мнозинството от местните жители са етнически руснаци, но на полуострова има големи украински и татарски общности.
В момент, когато изходът от тежката ситуация с Крим все още формално не е решен, правителството е изправено пред засилващи се вълнения в Източна Украйна - друга част на страната с преобладаващо рускоезично население - с искане за отцепване или по-голям федерализъм. Етническото руско население предяви претенциите скоро след като парламентът, който пое главната роля след свалянето на президента Виктор Янукович миналия месец, предизвика възмущение - особено в Кремъл - с решението да понижи статута на руския език.
Впоследствие планът беше изоставен и вчера Яценюк настоя, че руският ще запази своя официален статут в районите, където го говори мнозинството от населението.
“Никой не посяга върху правото ви свободно да използвате руския език. Моята съпруга Терезия говори предимно на руски. А тя като милиони други хора, които говорят руски, не се нуждае от защитата на ...
Ройтерс
Подиграваният от Москва Европейски съюз трябва да наложи по-строги санкции на Русия заради Крим, за да стресне руския президент Владимир Путин, но способността му да се договори за тях е ограничена и е възможно тази цел изобщо да не е постижима.
Русия реагира с пренебрежение на първата фаза от санкциите на ЕС - визови ограничения и замразяване на активи на 13 руски и 8 кримски граждани. Вицепремиерът Рогозин се присмя на ЕС и САЩ в Туитър, наричайки мерките им слаби и безсмислени.
Някои външни министри на ЕС неофициално се съгласяват с това и са разочаровани. Те искаха по-тежки санкции, но ограниченията на ЕС трябва да се одобряват единодушно, което значи, че наказателните мерки са толкова силни, колкото разреши страната с най-резервирано отношение.
Австрия е сред скептиците. “Санкциите не решават проблеми. решението може да е единствено водене на преговори”, каза канцлерът Вернер Файман.
Лидерите от ЕС ще се срещнат от утре в Брюксел и ще обсъдят разширяване на санкциите с добавяне на имена към вече включените 21 в списъка за визови ограничения и замразяване на активи, евентуално с включване на олигарси или хора от близкото обкръжение на руския президент Владимир Путин.
Има силна съпротива срещу ескалирането на санкциите, които целят да спънат стремежа на Путин на включи украинския регион в Русия.
На работен обяд няколко дни преди налагането на първата фаза от санкциите в понеделник, един посланик в ЕС предупреди, че не трябва да се действа твърде бързо или агресивно към Москва.
“Не искаме да се озовем на ескалатор, за който не знаем къде отива”, каза той, като изтъкна, че щом се направи първа стъпка за санкции, незабавно следват призиви за нови мерки за увеличаване на натиска.
“Какво правим, когато санкциите се изчерпят?”, попита той, намеквайки, че ЕС не иска - и не би могъл да си позволи - по-енергичен сблъсък с Русия.
В крайна сметка страната на посланика се присъедини към останалите в единодушното приемане на мерките, които бяха по-леки от наложените от САЩ.
“Направихме каквото казахме, че можем да направим, обаче да - САЩ са от Марс, ЕС - от Венера. Струва ми се, че не сме особено въодушевени, когато става дума за налагане на санкции, защото ще си платим за това”, каза полският външен министър Радослав Шикорски, който искаше още поне четири имена в списъка на ЕС, но това бе отхвърлено от други страни членки.
Макар и да е възможно тази седмица да се постигне споразумение между всички 28 страни членки за разширяване на списъка - според дипломати се обсъждат стотина имена - това едва ли ще смути особено Русия.
Вместо това критично важният въпрос е дали ЕС може да се договори за следващата стъпка - ескалиране на санкциите чрез включване на финансите и търговията - мерки, които пряко биха навредили на износа, фирмите и банките на Русия, а в резултат - и на тези на ЕС.
Третият етап, който лидерите от ЕС се споразумяха на 6 март да предприемат, ако Русия още повече дестабилизира Украйна, ще е сравнима със санкциите, които ЕС и САЩ наложиха на Иран заради ядрената му програма. Това наистина би имало сериозни последици за Москва.
Проблемът е, че твърде малко страни членки иска да го обмислят, тъй като възможните последствия ще са много тежки, както от въздействието върху двустранната търговия, така и от вероятните ответни мерки на Москва.
От Финландия, която има 1300 км обща граница с Русия и история на военна вражда, до Кипър, който поддържа тесни банкови, имотни и инвестиционни връзки с Русия, почти всяка страна от ЕС има причини да се безпокои.
Германия е сред най-решените да се противопоставят на Москва, но тя получава 40 процента от природния си газ ...
Киев започва процедура по излизане от Обединението на независимите държави
2004 - 2018 Gramophon.com