Изгубен е ключ от кола, с кожен ключодържател с емблемата на Пежо днес, в района около Младежки дом - Перник. Моля, ако някой го е намерил, да се свърже с мен на тел. 0884 461 341. Ще бъда изключително благодарна!
Фондът “Ротшилд инвестмънт корпорейшън”, принадлежащ на прочутото семейство, е увеличил 7 пъти вложенията си в американските депозитарни разписки на “Газпром”. Това става ясно от документите на фонда, изпратени в комисията по ценните книжа и борсите на САЩ, предава ИТАР-ТАСС. Ръстът на инвестициите се е осъществил на фона на политическата криза в
Димитър Бербатов бе обект на анализ от телевизионния експерт на френския "Канал+". Популярният в страната Пиер Менес отсече: "Бербатов никога не е бил Карл Люис." "Българинът изглежда смешно бавен и заспал на терена. Но това е измамно усещане. Техническият му арсенал е изумителен. Лекотата, с която почти на ходом вкара два гола и записа асистенц
"Реал" (Мадрид) е на крачка от мечтаната десета шампионска купа на Европа. Белите се класираха за финала в Шампионската лига след гръмка победа с 4:0 като гост на настоящия носител на отличието "Байерн".
Испанците продължават с общ резултат 5:0. Воденият от Карло Анчелоти състав нанесе удара си с три гола между 16-ата и 34-ата минути. Първите две попадения отбеляза Серхио Рамос с глава след статични положения, а след това два пъти се разписа и Кристиано Роналдо.
С този...
След месеци на спекулации около първия от новите три филма "Междузведни войни" екипът на "Лукасфилм" и режисьорът Джей Джей Абрамс потвърдиха официално, че Люк Скайуокър, принцета Леа и авантюристът Хан Соло се завръщат в Star Wars: Episode VII.
Пред камерата застават не само актьорите Марк Хамил, Кари Фишер и Харисън Форд. Във филма ще играят и добре познатите Питър Мейхю (Чубака), Антъни Дениълс (златистият робот C-3PO) и Кени Бейкър (R2-D2). Новите имена включват Макс фон Зюдов и...
"Реал" (Мадрид) унижи "Байерн" и го победи с 4:0 на неговия стадион в Мюнхен. Това означава финал в Шампионската лига! "Реал" е тръгнал към десетата титла на европейските шампиони, а финалът е в Лисабон на 24 май. Съперник ще е победителят от втория полуфинал между "Челси" и "Атлетико". "Байерн" беше бледа сянка на себе си. Не успя нито веднъж
На старта на предизборната кампания за ГЕРБ биха гласували 17,6% от всички избиратели, а за БСП -15,9%, показва проучване на “Алфа рисърч” от април. Дистанцията между двете партии е 1,7%. Според социолозите левицата е максимално мобилизирана, а от това дали до урните ще отидат избиратели от периферията на ГЕРБ, зависи победителят на евровота.
“Левски” се договори с Карлуш Фонсека от “Черноморец”. Португалецът може да пристигне при “сините” срещу нулева или минимална трансферна сума, защото има клауза в контракта да напусне при изпадане. Бургаският клуб е по-вероятно да поеме към “Б” група. Фонсека е на 26 години, силата му е по лявото крило, но умее да играе и като нападател. Все пак п
Според руския президент Западът е забъркал кашата в Украйна, а сега търси виновни и затова е наложил санкции на Русия
Агенти на ДАНС откриха наркотици в гръцки бус “Мерцедес”, който опитал да влезе в страната ни през ГКПП Капитан Петко войвода. В колата са намерени 148 полиетиленови пликчета със суха тревна маса, която при тест реагирала на канабис. Прибрани са още твърди светлобежови гранули амфетамин, 18 цветни картонени квадратчета, напоени с...
Над 200 танцьори и любители на българския фолклор се събраха на трети фестивал “Арт Мастърс” в Турция. Родни танцьори и любители на фолклора от фолклорните формации “Българско хоро” от Плевен, “Жътвари” от Добрич, Университетски клуб за танци към МГУ- София, Клуб за народни танци от район Сердика в София,
Три свободни места за един първокурсник има в университетите. С други думи броят на кандидат-студентите няма да стигне, за да се запълнят местата във вузовете. Випускът от абитуриенти тази година е 59 000, а броят на местата във висшите училища е 77 000. От всички зрелостници кандидатстват едва половината, дори като се добавят тези, които не са приети от предните години, броят им пак няма да стигне.
Председателят на руската Дума няма да идва у нас заради ограничителни мерки от ЕС, посочват от ведомството
Българско семейство подаде жалба в полицията в кипърския град Дериня срещу работодателя си, който ги принудил да живеят в обор, съобщава „Български новини“. Семейството пристигнало в Дериня през юни миналата година - за работа във ферма. Работодателят им ги настанил в помещение, използвано преди това като обор за крави. В помещението нямало питейна вода, чешма, мивка или душ. Двойката Павел и Марга не получавали и заплащане за труда си, нито компенсация за пътните си разходи до Кипър. Работодателят досега им е дал едва 450 евро - и то преди 4 месеца. Полицията и областната служба по труда в Амохостос са започнали разследване за експлоатация.
Месец в затвор в Дубай ще лежи барабанистът на “Скорпиънс” заради свалени гащи, съобщи сайтът “Гълфнюз”. 51-годишният Джеймс Котак бе признат за виновен и за отправяне на обиди към исляма. Музикантът от германската рокгрупа е бил арестуван на 3 април. Той пътувал от Русия за Бахрейн, където трябвало да свири на пистата “Сахир” преди началото на
ЦСКА готви план за подготовка със старт в Лига Европа на 3 юли. Това ще се случи, ако "червените" са втори или трети в класирането, както е най-вероятно. Двата ни представителя стартират в първия предварителен кръг. Носителят на купата (или финалистът) започва във втория заедно с шампиона - на 15/16 юли. Треньорът Стойчо Младенов вече е сондирал
Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева и председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Стефан Чайков инспектираха строителството на автомагистрала „Хемус” в участъка „Шумен - Белокопитово”.
Министър Терзиева направи оглед за изпълнението на най-големия пътен възел в България – „Белокопитово”, чиято първа копка направи официално през август м.г.
Министърът заяви, че е доволна от напредъка на строителните дейности. „Строителството продължава, обектът не е замразяван, каквито твърдения се появиха в медиите. Обектът върви по график, вече се полага и асфалт”, посочи Терзиева. Тя добави, че строителят се е възползвал от топлото време и е работил през зимните месеци. „Физическото изпълнение е на почти 12%”, отчете Терзиева. За миналата година на строителя са изплатени 12, 2 млн.лв.
Новоизграждащият се 5-километров участък от АМ „Хемус”, който включва и п.в. „Белокопитово”, е на стойност 65 млн.лв. с ДДС, като финансирането е от държавния бюджет. Очаква се строителството да завърши до пролетта на следващата година.
Министър Десислава Терзиева подчерта, че изграждането на АМ „Хемус” е приоритет за правителството. Продължава разработването на идейните проекти за останалите участъци на магистралата. От Ябланица до разклона за Плевен и Ловеч вече се работи по идейния проект. За участъка от разклона на Ловеч до Велико Търново предстои приключване на тръжната процедура за избор на проектант, напомни регионалният министър.
„Виждате, че работим без да спираме. Ако някой ви каже, че днес е можел да строи АМ „Хемус” в участъка Ябланица – Велико Търново, абсолютно лъже, защото проектите не са готови. Те ще са налични догодина, когато ще има остойностяване на 8-те участъка, на колкото сме разделили незавършеното трасе. Този подход ще улесни строителството с осигуряване на поетапно финансиране”, заключи Терзиева.
Братът на Младен Михалев-Маджо работи като охранител в офиса на неговата банка Интернешънъл Асет Банк в Силистра. "Да, Здравко Михалев е служител на банката от екипа, който отговаря за охраната", вежливо потвърди пред "168 часа" човек от отдел"Обслужване на клиенти". Веднага ни свързва с роднината на Маджо.
Изменението на мярката за неотклонение "задържане под стража" се наложило заради влошеното здравословно състояние на Милев
„Върховният административен съд потвърди Оценката за въздействие на околната среда, което дава зелена светлина за строителството на обходния път на Габрово и тунела под Шипка.“ Това обяви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева, която днес инспектира рехабилитацията на пътни участъци в област Шумен.
Министърът подчерта, че подадената апликационна форма за обекта трябва да бъде допълнена и отново да се внесе за окончателно одобрение в Европейската комисия. Терзиева припомни, че Докладът за оценка на въздействието върху околната среда за обхода на Габрово е обжалвана от екологични организации, заради което изпълнението на обекта е било временно спряно. „Решението на ВАС е окончателно и ние можем да продължим изпълнението на обхода на Габрово”, заяви министърът.
„Опозицията твърдеше, че сме провалили проекта, че са ни върнали апликационните форми, поради некадърност и липса на експертност, което не беше вярно“, припомни Терзиева. „Просто трябваше да изчакаме решението на съда. Решението излезе и е в наша полза. Продължаваме със строителството на обхода на Габрово и тунел под Шипка ще има. Това е един от приоритетните обекти за правителството”, категорична бе Десислава Терзиева.
Министърът на регионалното развитие и председателят на УС на АПИ инж. Стефан Чайков инспектираха превантивния ремонт на близо 3 км от републиканския път ІІ-74 в кв. Въбел на град Търговище. Ремонтът е важен най-вече за безопасността на жителите на града. За ремонта са заделени близо 2,5 млн.лв., които са осигурени от спестените средства за зимно поддържане. Министърът подчерта, че до края на годината за ремонтни дейности на пътната инфраструктура в област Търговище ще бъдат инвестирани около 15 млн.лв. Отделно 17 проекта на общините, на обща стойност 7,5 млн.лв., ще бъдат финансирани в областта по Публичната инвестиционна програма на правителството.
По-късно Терзиева провери рехабилитацията на 40,5 км от път I-7 Шумен - Велики Преслав – Върбица. Първокласният път се ремонтира по "Транзитни пътища V“.
В Лот 4 на проекта е участъкът Шумен – Велики Преслав – с дължина 26,9 км, а в Лот 5 - отсечката Менгишево - Върбица - 13,7 км. Инвестицията в двата участъка е 10,7 млн. евро без ДДС. Строителите поеха ангажимент пред министъра рехабилитацията да завърши преди края на ноември тази година.
Министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева откри официално производствена база за горещо поцинковане на пътни ограничителни системи в град Каспичан. Инвестицията възлиза на над 6 млн.лв.
„Като министър на регионалното развитие се радвам да присъствам на откриване на нови производства, където хората ще работят и съм сигурна, че този завод ще допринесе за икономическия растеж на района”, каза Терзиева. По думите й откриването на новата мощност е доказателство за положителната бизнес среда в България. „Правителството продължава да работи последователно и за намаляване на административните тежести, за насърчаване на инвестициите и създаване на условия за икономически растеж, откъдето ще дойдат и работни места”, каза Терзиева и подчерта, че на първо време се разкриват нови 60 работни места. „Това е много нужен завод за пътното строителството и се радвам, че на пазара ще се предлагат български мантинели”, допълни регионалният министър. Годишно на територията на страната се монтират около 600 км пътни ограничителни системи /мантинели/.
Министър Терзиева коментира, че подобрената бизнессреда е ключов фактор за развитието на регионите, паралелно с държавните инвестиции в базисна инфраструктура. Тя обобщи, че над 65 милиона лева ще бъдат инвестирани тази година по Публичната инвестиционна програма на правителството в Североизточна България, която обхваща областите Варна, Добрич, Шумен и Търговище. От тях над 44,6 млн.лв. са насочени за финансиране на проекти на общини.
Те са прегледани
От заглавията в пресата и от коментарите за кризата в Украйна в източноевропейските държави членки на Европейския съюз (ЕС) ясно се разбира колко деликатен е този въпрос от Талин до София. Там се говори за “слепотата на Запада” и с безпокойство се спекулира за една потенциална бъдеща “германско - руска ос”.
Коментатори се оплакват, че “Путин чертае нови граници в Европа” и се питат коя държава ще стане “следващата жертва на Русия”: дали лидерът в Кремъл “ще погълне Молдова” или скоро “ще поиска и Финландия”.
Страхът от експанзивната по неосъветски начин Русия и от слабия и бездействащ Запад е дълбоко вкоренен в Източна Европа - все пак са минали само няколко десетилетия откакто Хитлер и Сталин си поделиха този регион, а след Втората световна война западните сили победителки го оставиха в съветската зона на влияние, така че по-късно съветски танкове да прегазят Унгарската революция през 1956 г. и Пражката пролет през 1968 г.
Все още нито един източноевропейски президент или премиер не е формулирал открито опасението, че Западът може отново да обърне гръб на региона. Но усещането за несигурност е голямо.
След конференцията за Украйна в Женева полският премиер Доналд Туск предупреди за опасността от “нова Ялта”. Румънският президент Траян Бъсеску вече няколко пъти каза, че Западът трябва да разбере, че Русия няма да се задоволи само с Крим. Путин според него “гледа с интерес към устието на Дунав”. “Правилният анализ на ситуацията се прави тук, на Черно море, а не на другия бряг на Атлантика”, каза наскоро Бъсеску.
“Страхът на източноевропейските страни от руска агресия не се възприема от Запада достатъчно сериозно”, казва българският политолог Огнян Минчев. “За съжаление в настоящия момент нито ЕС, нито НАТО са ефективни във възпирането на Русия.” Румънската му колега Алина Мингиу - Пипиди констатира: “Руската сила е основана преди всичко на слабостта на Запада. ЕС е колеблива империя, живяла дълго време в един въображаем свят, където промените в климата изглеждаха като най-големия враг.”
Впрочем, източноевропейските страни са много отдалечени една от друга по въпроса за единната позиция срещу толкова страшната за тях Русия. Балтийските държави биха подкрепили по-нататъшни санкции само пряко волята си; Чехия, Словакия , Унгария и България ги отхвърлят.
Всичките седем страни са силно зависими от руския природен газ и от доставките на петрол. За тях Москва е и важен пазар и отчасти кредитор: през януари Унгария сключи с Русия договор на стойност 10 милиарда евро за разширяване на атомната електроцентрала в Пакс. България също планира сътрудничество за милиарди за изграждане на своя атомна централа и освен това иска да строи заедно с Русия газопровода “Южен поток”.
По друг начин стоят нещата в Полша и Румъния, двете най-големи източноевропейски държави. Полша, за разлика от Румъния, е силно зависима от руските доставки на газ и петрол, но и двете страни се застъпват за мащабни санкции и твърд курс на поведение спрямо Москва.
В Полша, която исторически е била най-засегната от руската и съветската политика на експанзия, сдържаната политическа линия на германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер не се оценява особено високо, казва полският политолог Марчин Заборовски. И обратно, поляците силно приветстват неотстъпчивата позиция на германската канцлерка Ангела Меркел към Путин.
От Варшава в настоящия момент идват и конкретни предложения, които станаха обект на голямо внимание: за да стане ЕС независим от руския газ и петрол, Полша настоява да бързо създаване на европейски енергиен съюз - солидарна общност, чрез която страните, които са зависими от Русия, биха могли да се снабдяват с енергийни носители по други пътища.
От своя страна Румъния, която заради пакта между Хитлер и Сталин изгуби територии на ...
Ройтерс
Владимир Путин изведе Игор Сечин от сянката и го доведе в Кремъл преди 14 години, руските вестници съобщиха, че не разполагат с негови снимки и намекнаха за задкулисното му влияние, давайки му прозвището “Дарт Вейдър”.
Човек без опит в енергийната промишленост, в продължение на две години Сечин беше шеф на “Роснефт” - държавна компания, която по време на управлението на Путин погълна руските петролни активи, за да се превърне в най-големия в света производител на петрол, присъстващ на борсата.
Близък помощник на Путин повече от 20 години, Сечин е най-влиятелната фигура в списъка на руснаците, чиито американски авоари вчера бяха замразени по силата на санкциите, целящи да накарат Москва да спре да подпомага проруските бунтове в Източна Украйна.
В биографията му има празнини - през 80-те години на миналия век той е изпратен на работа в Африка, официално като преводач на съветска търговска организация. Широко се говори обаче, че той, както и самият Путин, в последните дни на Съветския съюз е бил шпионин - нещо, което Сечин никога не е отричал.
Общото им международно шпионско минало му помага да се превърне в един от най-доверените сътрудници на Путин и (макар и спорно) във втория най-влиятелен човек в Русия, въпреки че няма официална длъжност в правителството от 2012 г.
Той играе централна роля в кампанията на Путин да върне държавното управление върху най-ценното притежание на Русия - енергийната й промишленост, която през 90-те години на миналия век беше раздробена и разпродадена на олигарси с нагласени приватизационни търгове.
Петдесет и три годишният Сечин е с Путин в Кремъл от самото начало, като бързо си спечели репутация на водач на “силовиците” - консервативна клика от бивши членове на службите за сигурност, близки до Путин, които контролираха лостовете на властта.
На фона на множащите се в последните седмици съобщения, че Сечин може да бъде включен в списъка със санкциите, той се изказа пренебрежително за евентуалния им ефект, заявявайки миналия месец, че те само ще сплотят хората около Путин.
“Колкото до лоялния елит на страната, санкциите винаги са водели до укрепване и съсредоточаване на силите срещу външния натиск”, цитира го руската агенция за икономическа информация Прайм.
Коментарът говори за предаността на Сечин към Путин - качеството, направило го толкова ценен за президента. “Той е много предан. Има собствено разбиране за достойнство, което се състои в това да бъде верен до гроб”, казва Евгений Муравич, следвал чужди езици, включително португалски, заедно със Сечин в Лениградския държавен университет и работил с него в Мозамбик.
СТУДЕНА ВОЙНА, ГОРЕЩ ФРОНТ
Езиците са от полза на Сечин докато е на работа в южната част на Африка през 80-те години - време, когато партизанските войни в португалскозичните Ангола и Мозамбик са два от горещите фронтове в Студената война. Той казва, че по това време е служил в армията.
“Роснефт” отказа да коментира предишните професионални ангажименти на Сечин. Многократните запитвания за интервю не получиха отговор.
След разпадането на Светския съюз Сечин, подобно на Путин, се върна у дома в държава, която внезапно се оказа лишена от своята империя. През 90-те години двамата работят заедно в канцеларията на кметството на Санкт Петербург, откъдето започва издигането на Путин, довело го в началото на новото хилядолетие до Кремъл.
Когато Путин пое президентския пост от отслабналия и болен Борис Елцин, той взе Сечин със себе си като заместник-началник на канцеларията, където Сечин доби известност като “сивия кардинал”, разполагащ с власт, простираща се отвъд официалните му правомощия.
При положение, че голямата част от руската петролна промишленост по това време бе в ръцете на олигарси, Путин използва “Роснефт” - контролирана от държавата компания с дневно производство от 250 ...
Ройтерс
Владимир Путин изведе Игор Сечин от сянката и го доведе в Кремъл преди 14 години, руските вестници съобщиха, че не разполагат с негови снимки и намекнаха за задкулисното му влияние, давайки му прозвището “Дарт Вейдър”.
Човек без опит в енергийната промишленост, в продължение на две години Сечин беше шеф на “Роснефт” - държавна компания, която по време на управлението на Путин погълна руските петролни активи, за да се превърне в най-големия в света производител на петрол, присъстващ на борсата.
Близък помощник на Путин повече от 20 години, Сечин е най-влиятелната фигура в списъка на руснаците, чиито американски авоари вчера бяха замразени по силата на санкциите, целящи да накарат Москва да спре да подпомага проруските бунтове в Източна Украйна.
В биографията му има празнини - през 80-те години на миналия век той е изпратен на работа в Африка, официално като преводач на съветска търговска организация. Широко се говори обаче, че той, както и самият Путин, в последните дни на Съветския съюз е бил шпионин - нещо, което Сечин никога не е отричал.
Общото им международно шпионско минало му помага да се превърне в един от най-доверените сътрудници на Путин и (макар и спорно) във втория най-влиятелен човек в Русия, въпреки че няма официална длъжност в правителството от 2012 г.
Той играе централна роля в кампанията на Путин да върне държавното управление върху най-ценното притежание на Русия - енергийната й промишленост, която през 90-те години на миналия век беше раздробена и разпродадена на олигарси с нагласени приватизационни търгове.
Петдесет и три годишният Сечин е с Путин в Кремъл от самото начало, като бързо си спечели репутация на водач на “силовиците” - консервативна клика от бивши членове на службите за сигурност, близки до Путин, които контролираха лостовете на властта.
На фона на множащите се в последните седмици съобщения, че Сечин може да бъде включен в списъка със санкциите, той се изказа пренебрежително за евентуалния им ефект, заявявайки миналия месец, че те само ще сплотят хората около Путин.
“Колкото до лоялния елит на страната, санкциите винаги са водели до укрепване и съсредоточаване на силите срещу външния натиск”, цитира го руската агенция за икономическа информация Прайм.
Коментарът говори за предаността на Сечин към Путин - качеството, направило го толкова ценен за президента. “Той е много предан. Има собствено разбиране за достойнство, което се състои в това да бъде верен до гроб”, казва Евгений Муравич, следвал чужди езици, включително португалски, заедно със Сечин в Лениградския държавен университет и работил с него в Мозамбик.
СТУДЕНА ВОЙНА, ГОРЕЩ ФРОНТ
Езиците са от полза на Сечин докато е на работа в южната част на Африка през 80-те години - време, когато партизанските войни в португалскозичните Ангола и Мозамбик са два от горещите фронтове в Студената война. Той казва, че по това време е служил в армията.
“Роснефт” отказа да коментира предишните професионални ангажименти на Сечин. Многократните запитвания за интервю не получиха отговор.
След разпадането на Светския съюз Сечин, подобно на Путин, се върна у дома в държава, която внезапно се оказа лишена от своята империя. През 90-те години двамата работят заедно в канцеларията на кметството на Санкт Петербург, откъдето започва издигането на Путин, довело го в началото на новото хилядолетие до Кремъл.
Когато Путин пое президентския пост от отслабналия и болен Борис Елцин, той взе Сечин със себе си като заместник-началник на канцеларията, където Сечин доби известност като “сивия кардинал”, разполагащ с власт, простираща се отвъд официалните му правомощия.
При положение, че голямата част от руската петролна промишленост по това време бе в ръцете на олигарси, Путин използва “Роснефт” - контролирана от държавата компания с дневно производство от 250 ...
Нападателят на "Реал" (Мадрид) Кристиано Роналдо постави рекорд в Шампионската лига (включително и Купата на европейските шампиони). Португалецът стана футболистът с най-много голове в един сезон в най-силния европейски клубен турнир.
Роналдо отбеляза 16-ото си попадение за състезателната година. Той вкара третия и четвъртия гол за белите при гостуването на "Байерн" в реванша от полуфиналите.
Испанците постигнаха историческа победа с 4:0 на "Алианц арена". Другите два гола...
Нападателят на "Реал" (Мадрид) Кристиано Роналдо постави рекорд в Шампионската лига (включително и Купата на европейските шампиони). Португалецът стана футболистът с най-много голове в един сезон в надпреварата.
Роналдо отбеляза 15-ия си гол за състезателната година. Той вкара третия гол за белите при гостуването на "Байерн" в реванша от полуфиналите.
Мачът се развива отлично за испанците, които след първото полувреме водят с 3:0. Те поведоха с два гола на Серхио Рамос с...
29 април 2013 г., София. Медицински университет – Плевен, представи революционна за България и Източна Европа система за роботизирана хирургия и обучение. Пионер в това начинание е проф. д-р Григор Горчев, който съдейства за въвеждането и развитието на роботизираната хирургия в нашата страна, като през 2008 г. извършва първата робот-асистирана гинекологична операция.
Втората система за роботизирана хирургия от последно поколение Da Vinci Si със симулатор за обучение е въведена през м. март 2014 г. след успешното завършване на проекта на Медицински университет – Плевен, по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“.
„Системата ще подобри резултатите от оперативната и лечебната дейност в клиничната практика и ще бъдат доказани многобройните ползи за пациента: намаляване на болничния престой, ниска кръвозагуба, намаляване на постоперативната болка и дискомфорт, редуциране на риска от инфаркт, бързо възстановяване и връщане на пациентите към нормален социален живот. Всичко това неминуемо ще подобри икономическите показатели на лечебните заведения, ще увеличи тяхната ефективност и ще оптимизира използването на ресурсите“, обясни проф. д-р Горчев.
Въвеждането на втора роботизирана система от последно поколение Da Vinci Si осигурява съвременни условия за развитие на наличния научноизследователски потенциал и затвърждава водещите позиции на Медицински университет – Плевен, като обучителен и сертифициращ център по ендоскопска хирургия за страната и Източна Европа.
„С реализирането на проекта медицинските специалисти имат възможност да се включат в трето ниво на обучение по високоспециализирани дейности – работа с роботизирана система. Това ще доведе до значително увеличаване на броя на българските специалисти по ендоскопска хирургия в областта на гинекологията, урологията и коремната хирургия“, заяви проф. д-р Томов, ректор на Медицински университет – Плевен.
Към момента в Плевен са сформирани общо четири екипа по хирургия, които работят с роботизираната система – два онкогинекологични, един урологичен и един екип по обща хирургия.
През м. октомври 2014 г. под патронажа на МУ – Плевен, в София ще се проведе ІІІ Международен конгрес по роботизирана хирургия с председател на форума проф. д-р Григор Горчев, където видни специалисти от Европа и САЩ ще споделят своя опит в сферата на роботизираната хирургия.
За Медицински университет – Плевен
Медицински университет – Плевен, е основан през 1974 година на базата на бившата окръжна болница. Понастоящем МУ – Плевен, е университет с три факултета: Факултет „Медицина“, Факултет „Обществено здраве“ и Факултет „Здравни грижи“. В структурата на висшето училище влизат и Медицинският колеж и Департаментът за езиково и специализирано обучение. Провежда обучение по 11 специалности в 4 професионални направления – медицина, здравни грижи, обществено здраве и социални дейности.
Днес Медицински университет – Плевен, е с водещи позиции на съвременен образователен и научноизследователски център с приоритет в развитието на телемедицината и въвеждането на авангардни технологии в обучението и клиничната практика.
Проф. д-р Григор Горчев, д.м.н., е лекар с три специалности – акушерство и гинекология, онкология и хирургия. Проф. Горчев е ректор на Медицински университет – Плевен, в периода 2003 – 2013 г., а към настоящия момент е Почетен ректор, ръководител на Телекомуникационния ендоскопски център и член на Съвета на настоятелите към висшето училище. Той е началник на Клиниката по гинекология към Университетската болница УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен.
Проф. д-р Славчо Томов, д.м.н., е лекар, дипломирал се с отличие във Висшия медицински институт – Плевен, с две специалности – акушерство и гинекология и онкология. От м. февруари 2013 г. той е ректор на Медицински университет – Плевен. Преди това проф. Томов е бил част от Академичното ръководство на МУ – Плевен, като декан на факултет „Здравни грижи“ (2011 – 2013 г.).
Застаряващата световна икономика ще постигне по-малък растеж и ще бъде по-несправедлива, освен ако политиката не започне да се променя още сега.
Уорън Бъфет, който на 3 май ще бъде домакин на екстравагантната годишна среща на акционерите на компанията Berkshire Hathaway, е икона на американския капитализъм. На 83 години той е символ на една удивителна демографска тенденция: висококвалифицираните хора работят добре на възраст, която някога се възприемаше за старост. Навсякъде в богатия свят добре образованите хора все повече работят по-дълго от по-малко образованите. Около 65% от американците на възраст между 62 и 74 години с професионална квалификация са на трудовия пазар срещу едва 32% от мъжете само с гимназиално образование. В Европейския съюз положението е подобно.
Тази бездна е част от задълбочаващото се разделение между добре образованите хора, които са заможни, и неквалифицираните бедняци, което пък е характерно за всички възрастови групи. Бързите иновации повишиха доходите на висококвалифицираните и едновременно с това изсмукаха тези на неквалифицираните. Хората на върха работят повече часове всяка година от хората на дъното. При това висококвалифицираните удължават своя трудов стаж в сравнение с по-малко образованите. Последиците, както за отделните хора, така и за обществото, са дълбоки.
По-стари, по-мъдри и много
Светът е на прага на едно зашеметяващо увеличаване на броя на възрастните хора и те ще живеят по-дълго от когато и да било преди. През следващите 20 години броят на хората на 65 или на повече години почти ще се удвои, от 600 милиона до 1,1 милиарда. Опитът на 20-и век, когато по-голямото дълголетие доведе до повече години в пенсия, а не до по-дълъг трудов стаж, убеди мнозина наблюдатели, че тази промяна ще причини забавяне на икономическия растеж и “постоянна стагнация”, докато набъбващите редици на пенсионерите ще докарат държавите до фалит.
Представата за наличие на рязко разделение между работещите млади и неработещите възрастни пропуска една нова тенденция - задълбочаващата се бездна между високо- и нискоквалифицираните. Заетостта сред неквалифицираните младежи намалява, докато квалифицираните възрастни работят по-дълго. Разделението е най-голямо в САЩ, където добре образованите представители на бейби бум поколението отлагат своето пенсиониране, докато мнозина по-малко квалифицирани по-млади хора отпаднаха от трудовия пазар.
Политиката е частично виновна. Много европейски правителства се отказаха от мерките, традиционно използвани за насърчаване на хората да се пенсионират рано. Нарастващата продължителност на живота, в съчетание със заменянето на щедрите пенсионни планове, основаващи се на пенсиите, с по-стиснати такива, базирани на вноските, означава, че дори хората в по-добро положение трябва да работят по-дълго, за да се радват на комфортни старини.
Променящата се същност на работата също играе голяма роля. Възнагражденията на високообразованите нараснаха рязко и тези хора продължават да получават много пари на стари години, тъй като сега образованите възрастни са по-продуктивни от онези от предишните поколения. Напълно възможно е технологичната революция да затвърди тази промяна: уменията, които допълват компютрите - от управленската експертиза до креативността - не се губят непременно с напредването на възрастта.
Тази тенденция ще направи щастливи не само възрастните, но и, в известен смисъл, обществото като цяло. Икономическият растеж ще се забави по-малко драматично от очакваното; държавните бюджети ще бъдат в по-добра форма, тъй като хората с високи доходи ще плащат данъци по-дълго. Богатите страни с голям брой добре образовани по-възрастни ще понасят по-леко бремето на застаряването в сравнение с държави като Китай, където половината от населението на възраст между 50 и 64 години не са завършили дори начално училище.
В другия край на социалната йерархия обаче нещата изглеждат мрачни. Ръчният труд става по-тежък с напредването на възрастта и държавните пенсии изглеждат по-привлекателни за хората с ниски заплати и безработните. Майсторите на източването на ...
В. “Комерсант” помества статия, в която анализира последствията от новите санкции на САЩ по отношение на Русия, обявени от президента Барак Обама по време на визитата му във Филипините, броени часове преди завършването на азиатската му обиколка, предаде Би Би Си в руската си емисия. С това според руското издание той е побързал да изпрати сигнал на европейските си съюзници, които вчера обсъждаха в Брюксел нов пакет от санкции на ЕС.
Министерството на финансите на САЩ публикува трети по ред “черен списък”, в който този път влязоха петима високопоставени чиновници, двама ръководители на големи държавни компании и 17 юридически лица. Между другото, отбелязва изданието, президентът Обама беше принуден да признае, че новият пакет от американски санкции може и да не даде желания за Вашингтон резултат. Европейските дипломати от своя страна приеха предварително решение да разширят до 15 души списъка на лицата, спрямо които ще бъдат въведени европейски санкции.
Американски и руски експерти изразяват скептично мнение за новите санкции, продължава вестникът. “Подобни действия само ще раздразнят руското ръководство, ще доведат до ръст и на антиамериканската, и на националистическата реторика в Русия. Действително ефективни решения може да бъдат взети само зад закрити врата, в резултат на компромис. Но засега за това не са готови нито в Русия, нито в САЩ”, заявил за вестника експертът от фондация “Херитидж” Ариел Коен.
Директорът на Фонда за изучаване на САЩ ” Франклин Рузвелт” към Московския държавен университет Юрий Рогульов счита, че Обава неслучайно е станал инициатор за въвеждане на широки международни санкции срещу Русия. “Вътре в страната за президента Обама това е възможност да запази авторитета си и да отвърне на републиканските си критици, обвиняващи го в нерешителност и постоянни загуби срещу Путин. Освен това, не бива да се забравя, че санкциите срещу Русия не костват нищо на Вашингтон в сравнение с европейските им партньори”, твърди експертът.
Впрочем, в средносрочна и дългосрочна перспектива ситуацията за Русия изглежда по-зле. “Значението на американските санкции и на санкциите на Запада като цяло не бива да се преувеличава, но не бива и да се подценява. От една страна, в краткосрочна перспектива техните последици не са толкова забележими. От друга страна, взимайки предвид, че махалото на санкциите вече е задействано и набира скорост, на определен етап може да възникне кумулативен ефект, способен да нанесе вреда на редица сектори на руската икономика”, смята Рогульов.
Според вестника преходът към “многогодишен” санкционен сценарий очевидно ще влоши настроенията на инвеститорите в икономиката на РФ в близките година и половина дори и без видимо разширяване на ограничениата. По данни на “Комерсант” администрацията на президента още отсега се ориентира именно към такова развитие на събитията.
Междувременно някои експерти на Запад предупреждават, че разширяването на санкциите срещу обкръжението на Путин може да се окаже в полза на руския лидер, пише “Независимая газета”. Те не изключват руснаците да се сплотят около президента, а самият той да получи възможност да обвини Запада, че създава икономически проблеми за Русия.
Изострянето на отношенията със Запада може напълно да промени руския интернет пазар, не изключва в. “Комерсант”. Както научило изданието, властите обсъждат комплекс от мерки за затягане на контрола над интернет доставчиците и мече е създадена работна група по този повод. Става дума за о филтрация на съдържанието на всички равнища на мрежите за пердаване на данни, за невъзможност за разполагане на DNS-сървъри на домейните .RU и .РФ извън границите на Русия и за забрана на присъединяването на регионални и местни мрежи за предаване на данни към чуждестранни интернет мрежи.
Предложението да се въведе държавно лицензиране на дейността по прехвърляне на URL-адреси в IP-адреси и обратно събеседник на “Комерсант”, запознат с планираните промени, оцеянява като “фактическо изключване на ...
Съзнателно не се налагат санкции върху „Газпром” и ръководството му – по този начин западните страни се въздържат от това да дадат повод на Русия да отговори с „масово санкциониране”, като спирането на доставките на природен газ, коментира бившият премиер
В Русия трябва да се развиват заведения за обществено хранене на основата на националната кухня, които да са способни да конкурират веригата “Макдоналдс”. Това обяви руският президент Владимир Путин на среща с членове на Съвета на законодателите. “Имаме забележителна кухня. Въпросът е как да направим промишленото производство по-добро от това на
На 12 и 13 септември 2014 г. в Пловдив ще се проведе десетото юбилейно издание на „Нощ на музеите и галериите“ – Пловдив. Събитието традиционно събира повече от 50 000 души от цялата страна. След като получиха отличието за Събитие на годината в две поредни години през 2012 и 2013, организаторите от фондация „Отворени изкуства“ – Пловдив са амбицирани тази есен да представят още по-богата фестивална програма по повод юбилея и до момента са планирани над 120 събития за двата фестивални дни.
В първия ден акцентът ще бъде върху съдържанието, представено от традиционните участници - над 20 общински, държавни и частни музеи и галерии, които планират за събитието специални изложби, концерти и представяния. Във втория фестивален ден ще се включат над 30 участника в програмата Култура и клуб – театри, университети, читалища, книжарници, клубове, барове, ателиета, работилници и други алтернативни пространства за изкуство. В публичните пространства на града ще се проведат много изложби, концерти, акции, спектакли и представяния, които ще продължат през двата дни. През целия уикенд ще има и специална програма за деца, случваща се на различни локации.
Юбилейната програма по повод десетото издание на „Нощ на галериите и музеите“ – Пловдив ще представи специални събития, свързани с характерните културни локации, включени в „Алтернативна карта на Пловдив“. И тази година програмата ще включва интересно международно съдържание в партньорство с най-активните културни центрове и посолства в страната.
Само за 2014 г. 77 културни институции и артисти кандидатстваха към фонд „Специални проекти“ – платформа, учредена през 2013 от съорганизаторите на „Нощта” фондация „Америка за България” съвместно с Община Пловдив. Избраните проекти ще получат финансиране, за да реализират специален проект или да създадат културно съдържание, което ще бъде представено в програмата на “Нощта” на 12 и 13 септември в Пловдив.
Ройтерс
Две поредни години Брюксел е обявен за града с най-тежки задръствания в Северна Америка и Западна Европа - срамно петно за столицата, която ръководи европейската политика в областта на околната среда и транспорта.
Позорът обаче доведе до обединяването на белгийската екологична партия Зелени, десноцентристките им съперници от Нов фламандски алианс (НФА) и делови и автомобилни сдружения в призив за решение, чието време може би най-сетне е настъпило - шофьорите да плащат съобразно изминатото разстояние. Идеята вече се подлага на пробни проверки.
Други зорко следят ставащото, за да видят какво ще проработи в град с размерите на Брюксел, чиито проблеми се различават от тези на разрастващи се мегаполиси като Банкок, Пекин или Лондон с таксата му за задръствания в центъра.
“Откакто Лондон въведе схемата си за борба със задръстванията, технологиите силно напреднаха. Днес е възможно да се използват джипиеси за установяване на точно таксуване на километър, което не беше възможно допреди само 10 години. Сега тази технология е много по-привлекателна за обмисляне от градовете”, каза Нина Реншо, заместник-директор на сдружението “Транспорт и околна среда”, което се бори за природосъобразен транспорт.
Градове в Холандия и Швеция са сред тези, които искат да намалят задръстванията си, а също и емисиите въглероден диоксид - усилие, в което Европа желае да е за пример.
По оценки на Европейската комисия транспортните задръствания костват близо 100 милиарда евро годишно, или 1 процент от БВП на ЕС, без да се отчитат разходите по здравеопазване заради замърсяванията.
Последното доведе до увеличаване на зони с ниски емисии на въглероден диоксид в градове от Умео в Северна Швеция до Неапол в Южна Италия. Предизвиканото от пътния трафик замърсяване на въздуха накара Париж през март да забрани на коли с четни регистрационни номера да влизат в града в продължение на един ден.
Членът на партията Зелени Брюно Де Лил, който е секретар по мобилността в област Брюксел, е скептичен към твърденията на доставчика на транспортни услуги ИНРИКС, че градът му е столицата на задръстванията в развития свят, но признава, че Брюксел има някои уникални проблеми.
Един от тях е високата гъстота на населението в Белгия. Страната е на десето място в света по този показател след някои малки острови и градове държави като Малта и Сингапур.
Градът също така има данъчна система, която насърчава служебните коли и компенсира разходите по шофиране до работното място - служебните коли се облагат с по-ниски ставки от трудовите доходи, а разходите по пътуване с кола на работа подлежат на частични данъчни облекчения.
Освен това над половината от работещите в Брюксел 650 000 души живеят извън града.
Около половината живеещи извън Брюксел отиват в града с кола - по-висок процент, отколкото в повечето европейски градове. По данни на Евростат този показател например в Амстердам е 40 процента. Във Вашингтон този дял е също около 40 процента, а в Чикаго е 50 процента по данни на американската служба за преброяване на населението.
Досега Брюксел се опитваше да се бори с нарастването на пътния трафик, като правеше обществения транспорт по-привлекателен чрез специални автобуси или трамвайни линии. Това убеди мнозина живеещи извън града да преминат на обществен транспорт или велосипеди, но пък породи свои проблеми.
“Това, на което сме свидетели в последните 10 години, е, че има 7 процента по-малко коли по пътищата, но задръстванията се удължиха. Причината е, че има по-малко място за колите”, каза Де Лил.
В делнични сутрини общата средна дължина на задръстванията по белгийските автомагистрали е между 150 и 200 км от общо 7000 км по данни на автомобилното дружество “Туринг”. Рекордът бе поставен в един мартенски ден през 2013 г. с 1400 км ...
Би Би Си
Ключовата роля за относителното спокойствие в Харков досега е на кмета на втория по големина град в Украйна, смятат експертите.
Покушението срещу Генадий Кернес може да има за цел както дестабилизация на обстановката в самия Харков, така и сплашване на представителите на други регионални елити, твърдят харковски жители, с които са разговаряли кореспондентите на украинската служба на Би Би Си.
Но конкретни прогнози за развитието на събитията в региона и в “първата столица” (както наричат Харков) при сегашните условия не се решава да даде никой.
Темата за Харков през последно време остана на втори план в украинските медии в сравнение със събитията в Донецка и Луганска област.
Това е закономерно: ситуацията в Харков, въпреки спорадичните сблъсъци между проруски протестиращи и поддръжниците на Евромайдана, оставаше като цяло стабилна и под контрола на киевските власти.
А опитът на проруските активисти да превземат сградата на областната администрация и да обявят “Харковска народна република” в началото на април се оказа неуспешен. Сградата беше разчистена от протестиращи по-малко от два дни след като я заеха, при това бяха задържани около 70 активисти.
Събеседниците на украинската служба на Би Би Си казват, че ключовата роля за това, че в Харков цари относително спокойствие, е именно на кмета Генадий Кернес, който има решаващо влияние над ситуацията в града.
Впрочем, само преди три месеца щеше да е трудно да се повярва, че Кернес ще застане от една и съща страна на барикадата с командата на Евромайдана. Кметът на Харков подложи на рязка критика протестите в Киев.
Медиите съобщиха, че веднага след смяната на властта в столицата Кернес се е оказал в полезрението на органите за защита на реда, а и.д. генералният прокурор Олег Махницки заяви, че престъпленията, в които се обвинява харковския кмет, “са свързани с една от бандитските групировки”, която се е занимавала с пребиване и отвличане на хора по време на протестите.
Рязък завой
Освен това Службата за сигурност на Украйна (СБУ) обвини Кернес в сепаратизъм. Повратна точка в политическата биография на Генадий Кернес експертите определят 22 февруари, когато в Харков трябваше да се състои събрание на депутатите от южната и източната част на Украйна.
Очакваше се, че на него югоизточните региони ще обявят автономия или ще обявят намерение изобщо да се отделят от страната.
Събранието обаче се ограничи с формални изявления, а самият Кернес още на следващия ден обяви, че не смята за държавен глава Виктор Янукович и ще работи с и.д. президента Олександър Турчинов. “Харков остава проблемно звено в проекта “Новорусия”, заявява политологът Вадим Карасев.
Експертите посочват няколко причини, които са можели да изменят позицията на Кернес. Политологът Владимир Фесенко счита, че в кмета може просто да се е задействал инстинктът за самосъхранение и той да е решил да не влиза в конфликт с новата киевска власт.
Политологът Вадим Карасев казва, че позицията на Кернес може да е била повлияна от мнението на един от най-богатите хора в Украйна, сегашния губернатор на Днепропетровска област Игор Коломойско, който има отдавнашни отношения с кмета на Харков.
И накрая, не е изключено Кернес просто да е успял да се споразумее с новата власт, предполага Фесенко. Възможно е, смята експертът, той да е получил относителен контрол над Харков в замяна на лоялна позиция спрямо Киев.
“Проблемно звено”
В последно време Харков изглеждаше оазис на спокойствието на фона на Луганска и Донецка област.
При това Кернес периодично правеше изявления, които може да се тълкуват като прояви на лоялност към Русия: в частност той обеща да положи усилия за освобождаването на активистите, обвинявани за превземането на ...
|
Изборните резултати не са никаква изненада и реално показват съотношението на силите между властта и опозицията. Това са първоначалните оценки на част от експертите след приключването на изборите в Македония. Разликата от около 200 000 гласа между управляващата ВМРО-ДПМНЕ и опозиционния Социалдемократически съюз СДСМ на президентските и парламентарните избори е най-добрият показател за политиката, която водеше опозицията в последния период.
Според познавачите, на тези избори най-силно впечатление прави поражението, което преживяха т.нар. малки партии, и броят на спечелените от Стево Пендаровски гласове, които са с почти 100 000 повече от тези на СДСМ.
СДСМ преживя поражение в бастионите си. Професор Здравко Савески обяснява, че Пендаровски е спечелил повече гласове от СДСМ заради натрупването на гласовете от онези партии, които нямаха свой кандидат за държавен глава.
Същото е положението с кандидата за президент Георге Иванов, който спечели повече гласове от ВМРО-ДПМНЕ. Съотношението между Демократичния съюз за интеграция ДСИ и Демократичната партия на албанците ДПА е постояннно, с малко увеличение за ДСИ в сравнение с партията на Мендух Тачи, подчертава Савески.
Според данните на Държавната изборна комисия на изборите за президент Георге Иванов е спечелил рекордните 534 154 гласове, а Пендаровски - 398 008. На парламентарните избори ВМРО-ДПМНЕ и коалицията “За по-добра Македония” са спечелили 480 687 гласове срещу 283 895 гласа за коалицията, водена от СДСМ.
ВМРО-ДПМНЕ получи 10 депутати повече, СДСМ изгуби осем. Сравнено с предишните избори през 2011 г. е забележителна тенденцията за увеличаване на подкрепата за ВМРО-ДПМНЕ в сравнение с тази за СДСМ, което се вижда и по броя на спечелените мандати.
Преди четири години броят на депутатите от партията на Груевски бе 53, докато СДСМ имаше 42. След изборите в неделя пък управляващата партия сречели 61 депутати, а опозицията водена от СДСМ - 34.
Ако изборният резултат се анализира по изборни райони, е очевидна голямата разлика във втори, трети, четвърти и пети избирателен район. Ако се сравни с 2011 г., почти във всички изборни райони ВМРО-ДПМНЕ има депутат в повече, докато броят на депутатите на СДСМ се намали с двама до трима.
Прави впечатление и поражението на СДСМ в няколко общини, в които досега бе немислимо да преживеят неуспех. Преди всичко това се отнася за Струмица, но и за Куманово, Карпош, където на тези избори триумфира ВМРО-ДПМНЕ. За познавачите тези резултати не са изненада.
Владимир Божиновски от Института за политически проучвания подчертава, че след местните избори е станало ясно, че СДСМ постепенно губи тези общини.
В Струмица на местните избори Васил Пишев успя с гласовете си да се приближи до неприкосновения досега Зоран Заев, докато пък в Куманово Дамянов стана кмет благодарение на гласовете на ДСИ. В Карпош се видя влиянието на Стевче Якимовски, който отне гласове на СДСМ, обяснява Божиновски.
Малките или т.нар. партии от третия блок, които трябваше да привлекат гласовете на недоволните от политиката на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ граждани, преживяха истинско крушение, както и през 2011 г. Здравко Савески вижда причината за това в голямата поляризация на гласовете между ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, а бившият вицепремиер Ивица Боцевски казва, че това е реалността в този момент.
Трябва да се приветства спечелването на депутатско място от Якимовски и спечелените 30 000 гласове. Останалите партии, които не получиха депутатско място, трябва да преразгледат политическите си действия и съществуване, подчертава Боцевски.
Няма промяна в съотношението на силите при албанците
И след тези избори няма да има големи промени в съотношението на силите при партиите на албанците. ДСИ влиза в парламента с 19 депутати, а ДПА ще има седем. Партията на Мендух Тачи досега имаше осем депутати, а в този парламент ще има един депутат по-малко. Представител на албанците ще бъде и Национално демократично ...
Единствено Стивън Джерард (“Ливърпул”) е вкарал повече голове от дузпи от Георги Пеев (“Амкар”) през сезона, като се броят 7-те най-силни първенства на Европа. Руският шампионат е на седмо място в националната ранглиста на УЕФА. След 27-ия кръг българският халф има 8 резултатни шута от 11-те метра, като е с общо 11 гола. Пеев е №7 сред стрелците в
Прашант Рао
Франс прес
Въпреки огромните петролни и газови залежи, иракската икономика, подкопана от корупцията и свръхостарялата инфраструктура, е силно затруднена и диверсификацията й е едно от предизвикателствата, на които бъдещото правителство трябва да отговори.
В сряда (утре, 30 април) се произвеждат парламентарни избори в условия на нарастващо насилие и не особено благоприятен климат за бизнес.
Ирак има доказани резерви от 143,1 милиарда барела петрол и 3,2 трилиона кубични метра природен газ, които са сред най-големите в света.
Според най-новите оценки на Международния валутен фонд (МВФ) петролното производство е над 90 % от иракския износ и приходите на държавата, както и 70 % от брутния вътрешен продукт (БВП).
Ирак не съумя “да привлече чуждестранни инвеститори, не изгради промишлен сектор и няма истински земеделски сектор”, подчертава Исам Ал-Файли, преподавател по политически науки в багдадския университет “Мустансирия”.
Между другото икономиката страда от недостатъчната квалификация на работната сила, вреден бизнес климат, неефективна съдебна система и кафкианска регулация, което прави Ирак едно от най-лошите за бизнес места в света, според Световната банка.
Компаниите се оплакват редовно от всекидневното насилие, широко разпространената корупция и банковата система от друга епоха.
При липсата на частни инвестиции петролният сектор е единственият двигател на икономиката и позволи растеж от 4,2 % през 2013 година, според МВФ.
Той осигурява 1 % от преките работни места и стотици хиляди непреки, захранвайки хазната на гигантския държавен сектор, но не е локомотив за останалата част от икономиката.
“Иракската икономика страда от структурна слабост” и не е достатъчно диверсифицирана, за да позволи “значителен напредък в борбата срещу бедността и изключването”, отбелязва също Световната банка.
Макар страната да увеличи още петролното си производство през февруари - с над 3,5 милиона барела на ден - иракчаните се оплакват, че това не е имало никакъв ефект върху заетостта. През 2012 година равнището на безработицата прехвърли 16 %, според ЦРУ.
Диверсификация
“Ирак трябва да се съсредоточи върху развитието на икономика, която е по-малко зависима от производството на петрол”, призовава Айхам Камел, директор за Близкия изток и Северна Африка в консултантската компания Eurasia Group, признавайки, че ситуацията със сигурността в страната изключително много затруднява всякаква форма на диверсификация.
Насилието всъщност нарасна многократно през последните месеци, отнемайки живота на близо 3000 души от началото на 2014 година.
Г-жа Руба Хусари, главен редактор на интернет сайта www.iraqoilforum.com, пък коментира, че “приоритетът на бъдещото правителство ще бъде да реши проблемите, възпрепятстващи просперирането на петролния сектор”.
И макар залежите да са големи, останалата част от производствената верига далеч не е на висота: Ирак няма например достатъчно голямо място за складиране на петролните доставки, в случай че пристанищата бъдат блокирани от силни ветрове. Тази липса на инфраструктура и бюрокрацията са основни проблеми, подчертава г-жа Хусари.
Трябва да прибавим и спора, противопоставящ Багдад и автономния регион иракски Кюрдистан, където се намират многобройни петролни находища.
Автономните кюрди и иракското правителство водят от месеци битка за контрола върху износа на суров петрол: според Багдад петролът принадлежи изцяло на държавата, докато Ербил иска да работи пряко с петролните компании.
Освен разногласията за петрола, териториален конфликт противопоставя централното правителството и иракски Кюрдистан, а това е огнище на напрежение, което е най-голямата заплаха за стабилността на Ирак в дългосрочна перспектива, според дипломати и официални представители.
Още по темата: Иракският премиер е фаворит за изборите въпреки насилието
Мохамад Али Хариси
Франс прес
Борещият се за трети мандат иракски премиер Нури ал Малики е фаворит на парламентарните избори въпреки нееднозначните му постижения начело на страната, която с всеки изминал ден затъва все по-дълбоко в насилието.
Иракските политически институции са впрочем почти парализирани поради кризата и несигурността, а парламентът прие съвсем малко законопроекти след изборите през 2010 година.
Поддръжниците на Малики, шиит, който управлява ...
Русия разкритикува санкциите, наложени ѝ от САЩ и Япония и разширяването на санкциите от ЕС.
Москва отхвърля санкциите, които ѝ бяха наложени от САЩ и ЕС във връзка със събитията в Украйна, заяви днес руският външен министър Сергей Лавров по време на посещението си в Куба, предаде ИТАР-ТАСС. „Отхвърляме санкциите във всичките им форми, вкл. тази санкции, които въпреки здравия разум бяха обявени от САЩ и ЕС“, каза Лавров.
„Опитите да обвиниш още някого за собствените си грехове са присъщи на слаби политици
или на политици, които не разбират, че техните геополитически амбиции са се провалили и сега искат да стоварят злото на още някого“, заяви той. Лавров подчерта, че кризата в Украйна е била предизвикана от държавния преврат, който е бил подкрепен от Запада.
С налагането на санкции
САЩ искат да пропъдят Русия от пазара на космическите услуги,
заяви днес руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, цитиран от ИТАР-ТАСС. „Всъщност американците искат да ни изчистят от пазара на космически услуги и въобще да поставят под съмнение способността на нашите предприятия да произвеждат ракети носители и да извеждат в орбита космически апарати на други страни“, каза Рогозин, който е на посещение в Симферопол, Крим.
Той подчерта, че
американските санкции ще се отразят зле най-напред на Европа,
защото Европейската космическа агенция е произвела спътници с елементна база американско производство, но „сега тези спътници не са нужни на никого“.
По думите на руския вицепремиер под предлог, че водят борба с Русия САЩ се борят със своя европейски конкурент и
„днес умъртвяват Европа“.
Рогозин заяви още, че Европа рискува да изгуби не само своя авторитет, но и своя икономически потенциал, в случай че възприеме настоящата линия на САЩ. Вицепремиерът заплаши, че
Русия ще отвърне на американските санкции.
„Те казаха: не пипайте Международната космическа станция и тези програми. Окей. Но... ако искат да нанесат удар по икономическия потенциал на руското ракетостроене, то нека изпращат с батут своите астронавти на МКС“, заключи Рогозин.
По-рано днес руското външно министерство
обвини ЕС в раболепие към САЩ
след новите санкции срещу руски и украински граждани, които влязоха в сила днес, предадоха ДПА и ИТАР-ТАСС. „Вместо да накарат киевската клика да седне на масата за преговори с Югоизточна Украйна за бъдещето устройство на страната, нашите партньори са водени на каишка от Вашингтон. Ако това е начинът, по който някой в Брюксел се надява да стабилизират ситуацията в Украйна, това е очевидно свидетелство за пълно неразбиране на вътрешнополитическата ситуация в тази страна и директна покана към местните неонацисти да продължат да творят беззакония и извънсъдебни разправи по отношение на мирното население на Югоизточна Украйна“, се казва в изявлението на руското външно министерство.
Решението на Япония да наложи санкции на Русия пък бе окачествено като
контрапродуктивно
от представителят на руското външно министерство Александър Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС.
„Решението на Токио да въведе визови санкции за редица руски граждани се прие с разочарование в Москва и естествено няма да остане без отговор. Тази недодялана стъпка явно е предприета под външен натиск и е в разрез с изявленията на Токио за важността на развитието на пълния комплекс отношения с Русия“, заяви дипломатът. „Да се разговаря с нас на езика на санкциите е контрапродуктивно, да не говорим, че участието на Япония в опитите да се окаже натиск на Русия по никакъв начин не помага за деескалиране на напрежението в Украйна“, допълни Лукашевич.
За отговор на санкциите говориха днес и председателката на Федералното събрание – горната камара на руския парламент – Валентина Матвиенко, както и заместник-външеншният министър Сергей Рябков.
Русия подготвя отговор на новите санкции, наложени на Русия от САЩ и ЕС заради кризата в Украйна, съобщи Интерфакс, цитирайки Матвиенко. След втората вълна от санкции правителството готви ответни мерки, като първо ще оцени потенциалните загуби за нашата икономика.
Според Рябков ответни санкции на Москва непременно ще има, но няма основание да се бърза с тях. „Ние не просто имаме (готов отговор), някои неща вече действат, други ще бъдат задействани в най-близко време. Въпросът е в това какъв да бъде симетричният отговор, какво да влезе в него. Няма защо да бързаме. Но отговор непременно ще има“, каза той в интервю за сайта Газета.ру.
Бившият руски олигарх Михаил Ходорковски също каза в интервю за италианския в. „Кориере дела сера“, че икономическите санкции, които искат да въведат САЩ срещу Русия, няма да навредят сериозно на руската държава в течение на три-пет години. Според него мерките, с които САЩ заплашват Русия, ще нанесат по-голям удар на Европа, отколкото на Руската федерация. „Икономическите санкции, дори онези, които са достатъчно жестоки, няма да имат ефект в средносрочен или краткосрочен план. Русия си има всички ресурси, за да задоволява сама нуждите си най-малко за три-пет години“, смята Ходорковски.
Той припомня също, че Русия има значителни златни резерви и че може да намери нови потребители на енергийни доставки, както и да диверсифицира пазарите на своя газ и петрол. „Ще може ли Европа да издържи на последиците на санкциите срещу Русия в продължение на три-пет години?“, пита Ходорковски.
Единственият изход от украинската криза е диалогът с Москва, ето защо Украйна трябва да действа и да участва в този диалог като единен фронт и единна държава, представена от авторитетни власти, гражданско общество и единно население, посочва Ходорковски.
На косъм от смъртта се отървал Владо Вишански при сафари в Африка. Това споделя бизнесменът пред "Марица". 7 души загинали по маршрута, който изминал пловдивчанинът. Първо едва не се удавил при рафтинг в един от притоците на Замбези, отървал се само с два счупени пръста. Силен вятър после ги запратил върху клоните на огромно дърво при полет с
Четирима претенденти за шеф на Европейската комисия кръстосаха словесни шпаги в театър в Маастрихт в първи директен тв дебат - социалистът Мартин Шулц, консерваторът Жан-Клод Юнкер, либералът Ги Верхофстад и еколожката Ска Келер, съобщи Ройтерс. Организиран от университета в холандския град, той трябваше да предизвика повишаване на интереса на
Три свободни места за един първокурсник има в университетите. С други думи броят на кандидат-студентите няма да стигне, за да се запълнят местата във вузовете. Випускът от абитуриенти тази година е 59 000, а броят на местата във висшите училища е 77 000. От всички зрелостници кандидатстват едва половината, дори като се добавят тези, които не са при
Мегапарти между мега звездата Азис и мега танцьорите от „Денсинг Старс” си вихри в мега клуба на Студентски град „33” преди няколко нощи.
Проруските активисти са превзели местното управление на МВР и разоръжават полицаите, става ясно от съобщение на „народната община” на Луганск.
Щангистката Боянка Костова напусна за втори път отбора на Азербайджан, а новината съобщи нейният годеник и световен шампион Иван Стоицов пред азерска медия. Олимпийската шампионка за девойки се върна в тима през февруари и в интервю за “Труд” тогава заяви: “Размислих и реших да си изпълня договора с Азербайджан. Иван Стоицов и треньорът Лъчезар
На косъм от смъртта се отървал Владо Вишански при сафари в Африка. Това споделя бизнесменът пред "Марица". 7 души загинали по маршрута, който изминал пловдивчанинът. Първо едва не се удавил при рафтинг в един от притоците на Замбези, отървал се само с два счупени пръста. Силен вятър после ги запратил върху клоните на огромно дърво при полет с
2004 - 2018 Gramophon.com