В понеделник Протестна мрежа изпрати 5 въпроса до политическите партии и коалиции, участващи в евроизборите. Първи своите отговори даде водачът на листата на АБВ Ивайло Калфин. Ето какво написа той на своята страница във Facebook (запазен е оригиналният правопис):
Алтернативи има, но те не са добри. Проблем е не членството на България в ЕС, а начинът, по който се възползваме от това членство. България няма цели – нито национални, нито европейски и е в пасивна и защитна позиция. Няма инициативи, участва се хаотично в изработването на европейско законодателство. Основният фокус е върху европейските фондове, но целта е те да бъдат „“усвоени“, а не – да се постигне ефект. Похарчените през последните 7 години 17-18 милиарда лева не доведоха да стабилизиране и растеж на българската икономика. Напротив – те бяха „усвоени“ от малко бенефициенти и задълбочиха социалните неравенства.
Концентрацията на финансов ресурс в малко хора и огромното обедняване на българите неизбежно водят до контрол на парите върху политиката. И постепенно се превръща в диктатура на страха – да не те освободят от работа, да не ти притиснат бизнеса с държавната машина, да не каже някой лоша дума за теб. Отделно, навсякъде има сигнали и за плащане за гласове – било директно, било скрито зад наемането на застъпници, наблюдатели, партийни чиновници и т.н. Как може да се противодейства? Повече самочувствие на българите, повече доверие в институциите, по-малко партийни субсидии. Със закон не става. Хората трябва да разберат, че тези, които пазят статуквото имат интерес от ниска активност на изборите. Нарочно демотивират избирателите, за да не участват в политиката. Така те ще могат да се самоизбират непрекъсното. Народът може да изненада корумпираните политици и богатеещите за сметка на публичните фондове – като гласува.
Драстично намаляване на партийните субсидии, промяна на избирателната система с 50% мажоритарни депутати, създаване на избирателен район за българите зад граница, електронно гласуване, облекчаване на провеждането на референдуми. Всички тези мерки обаче не работят, ако търпимостта на хората остане все така висока. Няма нужда непрекъснато да минаваме през кризи. Обществото трябва да намали толерантността към действията на политиците – само протестите на хората и масовото гласуване могат да поддържат политиката в приемливи граници и в обществен интерес.
Санитарният кордон се поставя от избирателите. Това рано или късно става. Но по-добре рано, за да не се стига непрекъснато до кризи. Може да изглежда парадоксално, но колкото по-недоволни сме от политиката, толкова по-активни трябва да бъдем, за да я променим.
Слава Богу не! Дори се гордеем, че те водят яростна кампания срещу АБВ. Впрочем продадените наскоро медии на ирландски инвеститор показват поемане на контрола отново от депутат, но от друга управляваща партия. Да видим какво ще излезе от това. Докато медиите се прехвърлят между политици, олигархичното управление ще бъде на власт.
Noresharski.com ще публикува отговорите и на останалите политически формации и кандидати за евродепутати, които имат достойнството да отговорят на отправените от Протестна мрежа 5 прости въпроса.
The post Протестна мрежа пита, партиите отговарят: Ивайло Калфин appeared first on Noresharski.com.
Първата ми среща с министъра на икономиката Драгомир Стойнев беше, за да ме уведоми, че трябва да бъда сменен. След празниците бях попитан дали ще изпълня нареждането, да освободя поста. Аз заявих, че нямам такива намерения, защото имам мандат. Последва откровена атака, а след нея и подаването на оставка на единствения друг член на комисията Александър Масларски, но не знам защо не беше приета.
Всеки трети безработен в страната е в предпенсионна възраст. Ако при другите възрастови групи безработицата намалява, то при по-възрастните постоянно се увеличава. Безработицата у нас намалява за пети пореден месец, което се случва за първи път от 2009 г., но хората пред пенсия все по-лесно губят препитанието си.
2004 - 2018 Gramophon.com