Някогашното Първо основно училище в Шумен носи името на Панайот Волов, бившето Руско, сега училище по изкуствата, се казва “Сава Доброплодни”, а минаващото за елитно начално училище в центъра на града е “Илия Р. Блъсков”. Свързващото звено между трите учебни заведения е, че патроните и на тримата са били директори или учители в училището, чийто наследник днес е Гимназията за преподаване на чужди езици “Никола Йонков Вапцаров”, а през Езиковата са минали десетки политици и представители на културния живот с национално значение.
Днешната „Вапцаров” става част от образователната система във Възрожденска България още преди Освобождението - през 1849 година, когато е вдигнато класно училище в тогавашната Шумла. За учители са привлечени
най-видни представители на прогресивния елит
- сред тях споменатите вече Сава Доброплодни, Илия Р. Блъсков, Тодор Икономов и Панайот Волов. Волов е назначен и за директор на школото през 1873 година. Друг апостол на Априлското въстание от 1876 година - Стоян Заимов, също директорства тук по-късно в продължение на 3 години. Заимов е човекът, който води като учители Димитър и Вела Благоеви. Училището става мъжка гимназия през 1912 г., а името на днешния си патрон Никола Вапцаров взима през 1951 г. От днешна гледна точка може да е странно, но гимназията става смесена едва през 1954-та - дотогава е изцяло мъжко училище.
В мъжката гимназия на 1 август 1949 година е прието момченцето от село Веселиново Желю Желев, което след половин век ще стане президент на България. Ако някой е следил “продукцията” на училището преди Втората световна война ,президентът от “Вапцаров” няма да му е изненада, защото в междувоенния период учебното заведение е ковачница на кадри за политическия и обществения живот в страната. Затова, когато абитуриентите на езиковата гимназия всяка година
крещят “Какви ще станем? Известни!”
в наперената им закана има и исторически предпоставки това да се случи.
В статистиката за реализираните ученици освен един държавен глава има и четирима министър-председатели на България - Стоян Данев, ген. Рачо Петров, Васил Друмев и Васил Коларов. Историческите съвпадения са забавни - Коларов става премиер по времето, когато бъдещият президент Желев е приет за ученик.
При толкова първенци в държавната власт на “обикновените” министри и заместниците им, търкали чиновете на “Вапцаров”, им се губи бройката. Учителят Тодор Икономов впоследствие е вътрешен министър и председател на Народното събрание. Преди него външен министър е Никола Стойчев.
Поне трима от учениците пък стават вътрешни министри
- Христо Попов през 1915-а и ген. Иван Русев през 1923 г. Шеф на силовото ведомство е и Николай Николаев - от 1938 до 1939 г. По-късно той става и министър на народната просвета. От същото котило е министърът на търговията и промишлеността Янко Сакъзов, годината е 1918-а. Випускникът Димитър Василев оглавява Министерството на обществените сгради и пътищата до 1944 г., а след войната възпитаникът на мъжката гимназия Данчо Димитров е министър на транспорта в продължение на 12 години, преди да замине посланик в ГДР. “Ега си държавата, щом аз съм й вицепремиер” - ще се изцепи след промените през 1989-а либералът Нейчо Неев. Е, и той е от “Вапцаров”. Един от последните членове на правителството с диплом от Езиковата беше и вътрешният министър Николай Свинаров. Вапцаровци са бившият ректор на Шуменския университет проф. Тотю Тотев, както и покойните Тодор Колев и Тончо Жечев. Училището дава старт в живота на почти цяло поколение художници и скулптори - от Чанко Петров и Велислав Чалъков, до Николай Шмиргела, Владимир Вичев и Антон Коларов.
Отборът на УНСС постигна безпрецедентен успех на международното състезание по право Jessup 2014. Студентите от икономическия университет спечелиха престижната награда Dillard за най-добри писмени защити - мемориал.
Състезанието, което се провежда вече 53 години, представлява симулация на процес пред Международния съд към ООН. В него участват около 500 правни факултета от над 80 страни.
В отбора на УНСС участваха Виктория Дочева, Екатерина Димитрушева, Ивайло Димитров, Красимира Игнатова и Траян Косев. Техните треньори са Виктор Серафимов и Инна Учкунова. Студентите ни се съревноваваха със стотици свои колеги от най-престижните правни факултети в света. След нас са класирани отбори на университети от Русия, Сингапур, Австралия, Беларус и Холандия.
Около 7000 български студенти са на бригада в САЩ в момента, за да съчетаят работа и екскурзия там.
„Тази година сезонът е по-добър от миналогодишния. Студентите имат възможност да работят и допълнителни часове, което съответно им носи и по-голяма печалба. Благодарение на американското консулство тази година има и по-малък брой отказани визи", съобщи за „Монитор" консултантът по програмата Work and Travel Борислав Милков. Той отчете, че тази година има по-малко оплаквания от страна на младежите.
„По-малко са медицинските проблеми, както и оплакванията от работодатели. Студентите изработват обещаните им по договор часове, като имат възможности за допълнителен труд", добави още той.
Студентите, които отиват на бригада за първа година, обикновено се прибират с чиста печалба средно около 4000-6000 долара. Голяма част от тях
инвестират спестените пари в образованието
си у нас - плащат таксите си за обучение и разходите си през учебната година, така че да не им се налага да работят по време на семестрите и сесията.
„Бригадите са полезни за университетите, защото позволяват на студентите да се посветят изцяло на следването си по време на учебната година", коментира Борислав Милков.
Българските младежи работят основно в сферата на туризма. Трудят се в хотели и ресторанти - най-често като сервитьори, камериерки, рецепционисти, готвачи и др. Заплащането
варира между 8 и 10 долара на час
а за извънреден труд получават 12 долара. Седмично работят по 30-40 часа или около 6-8 часа дневно. Най-търсени са позициите, на които могат да се изкарват бакшиши. В Щатите те са задължителни и са между 15-20% от общата сметка.
Българските студенти
работят основно в Източното крайбрежие
на САЩ – в Ню Йорк, Мейн, Каролина и др. Една от най-желаните и хитови дестинации тази година е Аляска. Въпреки че билетите дотам са доста по-скъпи – около 1200 евро, щатът е сред най-предпочитаните от нашенските студенти.
Тружениците се връщат обикновено в края на септември – началото на октомври. Преди да се завърнат, студентите имат един месец за почивка, по време на която могат да си направят незабравими екскурзии в Щатите. Българските студенти не прахосват спестяванията за забавления и в същото време успяват и да си починат, и да видят нови места и забележителности, защото екскурзиите в Щатите са достъпни, обясни още Борислав Милков. Условията за новия сезон ще станат ясни в началото на октомври, добави още той.
Сайтът на руската държавна информационна агенция РИА"Новости" е бил подложен на хакерска атака, съобщи агенцията. В неделя вечерта свободният достъп до сайта бе затруднен заради, както съо...
Израелската армия призна в неделя вечерта, че е извършила стрелба по цел близо до училището в Рафа, при която най-малко десет палестинци бяха убити по-рано през деня. "Израелската армия е взел...
Днес ще е предимно слънчево. В следобедните часове ще се развие купеста облачност, но само на отделни места в западната половина на страната е възможно краткотрайно да превали. Ще духа слаб, в източ...
Пламен Димитров: Няма държава в ЕС с 3/4 постъпления от косвени данъци
Лекарите вероятно ще поискат
Операция „Буря“ е мащабна военна операция, извършена през лятото на 1995 г. от Хърватия. Целта на операцията е завземане на териториите на Централна Хърватия, които са били под ко...
Доходите в София растат най-бързо. Това увеличава разликата в между доходите на хората в столицата и тези в най-бедните области в страната, пише "Стандарт".За периода 2004-2013 г. средният годишен ръст на доходите в София е 12,79% при среден ръст за страната от 8,50%, пише в седмичния бюлетин на Института за пазарна икономика. Най-бавно растат доходите в област Ловеч - с едва 2,90% на година.
За периода 2004-2013 г. има едва шест области, в които ръстът на доходите изпреварва средния за страната. Освен София (столица) това са Пловдив, Стара Загора, Плевен, Перник и Ямбол. Нарастването на доходите зависи най-вече от пазара на труда, тъй като заплатата формира над 50% от общия доход на домакинствата.
Възрастовата структура на населението също е важна - колкото по-голяма част от жителите на една област са в пенсионна възраст, толкова по-голям дял от общия доход на домакинствата се формира от пенсии. Например пенсиите формират едва 14,1% от доходите на домакинствата в столицата и цели 32% от доходите във Видин.
Португалското правителство ще инжектира 4,4 милиарда евро в Banco Espirito Santo (Банката "Свети дух"), в разгара на финансова буря, продължаваща повече от месец, съобщи в неделя управителят на Централната банка на Португалия Карлош Коща.
на местността Предел. На четирите сцени пяха и танцуваха не само от Пиринския край, но и от Силистра, Враца, Шумен, Разград, а също от Македония и Унгария. XІV събор за народно творчество през уикенда бе посветен на две въстания – на 111-годишнината от Илинденско-Преображенското и на 136 г. от Кресненско–Разложкото. Блеснаха изпълненията на Невроко
Певецът ще жени щерката на най-малкия си брат, който се изселил по време на голямата екскурзия. “Няма начин с Ажда да не пеем на сватбата, ще изнесем и някой концерт пред нашенци край Босфора, затова ще останем седмица там”, каза Чаушев. Жена му Лейла, на която Мустафа подари екскурзия до Лондон за рождения ден, ще остане обаче вкъщи, за да лекува
Като шеф на плевенската филхармония Любомир Дяковски ще кани прочути българи от световните сцени. Ще дойдат певци и инструменталисти от Метрополитън и Миланската скала, обяви на първата си пресконференция известният тенор. “Ще върнем на Плевен откритата оперна сцена. През май догодина възстановяваме певческия конкурс за млади дарования на името на
Голяма част от наблюдаваните
Белгийският град Лиеж днес е домакин на възпоменателно събиране на държавни глави и лидери на няколко страни, сражавали се по време на Първата световна война. Сред тях е и българският президент Росен Плевнелиев.
Това е кулминацията на поредица от събития през последните дни, с които почита паметта на загиналите милиони хора по бойните полета и разрушените селища.
Националната мемориална церемония ще започне в 11 часа местно време (12 часа българско) в присъствието на...
Капитанът на българския национален отбор Ивелин Попов отбеляза втория гол при победата на неговия "Кубан" (Краснодар) с 2:0 над УФА в среща от първия кръг на руското първенство.
Домакините откриха резултата чрез Владислав Игнатиев, който се разписа в 18-ата минута след остър пас на бразилеца Данило.
До почивката Попов можеше да удвои аванса на своя тим, когато открадна топка в наказателното поле и директно стреля, но вратарят на УФА Сергей Веремко отклони в аут.
...
Арменската църква във Варна стана арена на първи турнир по ускорен шах. Състезанието бе организирано от свещеника в храма отец Бардухи Меос. То бе предвидено за аматьори от арменската общност, но в него участва и международният майстор Валентин Панбукчиян, който играе в първенството на Франция. "Шахът е в кръвта на арменския народ и идеята за турнира дойде от голямата любов на моите сънародници към играта", обясни отец Меос, пише "24 часа".
Арменският поп също се пусна в играта, която бе по правилата на ускорения шах, и се класира сред първите 10 от общо 14 участници.
Голямата награда за първото място - 10-годишен арменски коняк "Арарат Ахтамар", спечели възпитаникът на варненската шахматна школа Панбукчиян. Той веднага отвори бутилката и разля питието на съперниците си.
Като награда за второто място полковникът от запаса Магърдич Хачикян сложи на ръката си нов ръчен часовник. Участниците не забелязаха конфликт на интереси, независимо че Хачикян е племенник на най-стария шахматист в света - 91-годишния Левон Ованезов, който беше рефер на турнира и все още е международен съдия по шах.
Проф. д-р Валери Спиридонов, заместник-директор на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН, 66 г. Васил Петров, юрист, член на ВСС, 66 г. Веселин Маринов, певец, 53 г. Владимир Тотев-Валди, музикант от легендарната група "Щурците", 63 г. Георги Табаков, председател на УС на сдружение "Български икономически форум", 46 г.
10 деца в болница след пиле с ориз
Българският национален отбор по волейбол за жени остава с пълен актив след шестата си победа в третата група на Гран при.
Възпитаничките на Владимир Кузюткин постигнаха обрат над домакините от Хърватия с 3:1 (25:27, 26:24, 25:18, 25:19) и им нанесоха първа загуба в тазгодишната надпревара.
България трябваше да се справи с добрата съпротива на противника в първите два гейма. В началния националките отстъпиха с 25:27, но в края на втория наложиха волята си и изравниха...
Арменската църква във Варна стана арена на първи турнир по ускорен шах. Състезанието бе организирано от свещеника в храма отец Бардухи Меос. То бе предвидено за аматьори от арменската общност, но в него участва и международният майстор Валентин Панбукчиян, който играе в първенството на Франция. “Шахът е в кръвта на арменския народ и идеята за турни
След като бе установено наличието на токсина микроцистин в питейната вода в северозападната част на щата Охайо, властите бяха принудени да обявят извънредно положение в град Толедо в щата и околните райони.
Джазфестивалът в Банско започва на 8 август... но не съвсем. Както всяка година музикалната седмица на джаз под звездите тръгва с предфестивална програма. Тя е за пристигналите по-рано, или пък за тези, които си знаят, че предварителните концерти и съпътстващите събития никак не са за изпускане. Може да се каже че джазвакханалията започва с концер
Незаконните рудници, за които община Перник си затваря очите убиха селскостопанско животно, предаде човек на ZaPernik.com. Огромна яма с дълбочина 6 метра се разтворила под краката на клетото животно.
Трагедията се разиграла в събота, когато говедо от стадото на двама перничани пропаднало в незаконен рудник между пернишките квартали "Стара Тева" и "Рудничар".
Перничаните прибирали стадото, когато земята под едно говедо се разтворила и то...
Близо 1,5 млн. души живеят в райони, които могат да бъдат засегнати от наводнения. Това сочат данни на екоминистерството, в което се подготвят карти на реките и рисковите зони около тях.
Във Врачанско и Монтанско, където през последните дни пострадаха десетки села, в заливните зони са домовете на около 100 хил. души, а в Плевенско - на около 120 хиляди. На второ място по брой на застрашеното население е Западнобеломорският басейнов район, където влизат поречията на...
За пореден път искам да покажа "красотите" по улиците в кв. Клепало! Боклуците НЕ СЕ ИЗВОЗВАТ с месеци, а вонята е неуписуема! През август месец не можем да отворим прозорците на къщите си от ужасната миризма, която се носи по улиците! ДО КОГА????????? Моля господата и госпожите от общината - ВЗЕМЕТЕ СЕ В РЪЦЕ и се задействайте по въпроса!!!!
2004 - 2018 Gramophon.com