В MediaMall.bg вече може да закупите вестник "Труд" в PDF формат - като изпратите sms на стойност 1,20 лева. Също така от MediaMall.bg може да се закупуват архивни броеве на вестника до 3 месеца назад. При поискване е възможно да се закупуват и архивни броеве в PDF формат до 2002 г. включително - за целта пишете с конкретното си искане на
Държавно управление
Сега
Над 400 деца бежанци не ходят на училище заради абсурдни пречки
Законът изисква да представят легализирана справка какво са учили в родината си и какви оценки са имали
Държавният дълг се увеличи с 2.5 милиарда евро за година
За 7 месеца държавата е платила близо половин милиард лева лихви по заеми
Правосъдният министър не отстъпи пред протеста на надзирателите
12-часовите смени остават, парите за храна зависят...
От над 520 деца бежанци, които живеят в България, само 96 са се записали да ходят на училище през новата учебна година, съобщи за "Сега" източник от Държавната агенция за бежанците (ДАБ). 42...
През изминалото денонощие на територията на страната са станали 22 тежки катастрофи, а 26 са ранени, от които двама са с опасност за живота, съобщиха от МВР. За района на София само през последните...
Св. мчк Мамант. Преп. Йоан Постник, патриарх Константинополски. Св. 3628 мчци в Никомидия Мамант бил син на римския патриций, наказан заедно със съпругата си със смърт заради вярата си. Останало сирак, момчето било посветено от наставницата си в учението Христово. Император Аврелиан поискал от Мамант да се отрече от Бога, но той отказал и
Коалицията ще бъде необходимо, дори задължително условие за управление след парламентарните избори. Това каза пред журналисти във Велико Търново Георги Първанов, председател на ПП АБВ и президент на България от 2002-2012 година, предаде репортер на Радио „Фокус” – Велико Търново. Георги Първанов заяви, че напоследък всичко се свежда до възможните следизборни комбинации и това не е правилният начин да се прави предизборна кампания. „Изборите са време за разграничаване. Те са време, в което всяка формация показва своите образ и идентичност, и на тази основа избирателят решава коя политика му харесва повече. Тоест аз, който съм известен като привърженик на коалиционната форма на управление, избягвам да дебатирам и коментирам темата за коалициите преди изборите”, добави още държавният глава. Той каза и, че участието в управлението не е самоцел за АБВ. Формацията би се включила в управлението, само ако има възможност да реализира идеите си. „Ние искаме да сме допълващ и конструктивен елемент в едно ново управление. Не искаме два, три министерски поста, няколко зам.-министри, както се раздават сега. Ние няма да участваме в такива безпринципни комбинации. Ако ситуацията е такава, бихме предпочели да заемем ролята на една твърда, но конструктивна опозиция”, добави още Георги Първанов.
След година ремонти заработи обновеният Женски пазар в София. Реконструкцията му струва над 8 милиона лева. Мястото в центъра на София е известно с криминалния си контингент и дребните престъпления, к...
Над 200 хиляди лева са необходими, за да бъде възстановено само едно от наводнените училища в Мизия. Това е над половината от авансовите суми, отпуснати за целта от служебния кабинет. По време на ...
Пътните настилки в страната са предимно сухи, съобщиха от МВР. Затворени са проходите: "Златишки"; "Върбишки"; "Рожен"- забранено движението на МПС над 3.5 т; "Твъ...
Колумбийската суперзвезда Радамел Фалкао осъществи своя трансфер в Манчестър Юнайтед в последния момент преди затварянето на летния прозорец. Срещу сумата от 6 милиона паунда, които ще плати на Монако...
Зетресение разлюля Перник тази сутрин. Трусът е бил много силен и е изправил на нокти жителите на миньорския град. Клатенето е започнало малко преди 8 и е продължило 2-3 секунди. По данни на сеизмо...
Избирането на Доналд Туск, политически умелия полски премиер ветеран, който слабо владее английски и не говори френски, за председател на Европейския съвет е както признание на растящото влияние на Полша, така и нов знак, че старите разграничения между Източна и Западна Европа бързо се разпадат.
“Може да се каже, че Полша пристигна на Запад”, каза бившият посланик Януш Райтер, основател на Центъра за международни отношения във Варшава. “Избирането му в Брюксел показва, че трябва да предефинираме какво разбираме под Запад, за да включим страните от Централна и Източна Европа”, добави той.
Бившите страни от Източния блок, които споделяха общия стремеж да се отърсят от съветските окови преди четвърт век, тези дни не говорят в един глас. Дори по толкова важен въпрос като конфликта в Украйна твърдолинейната позиция на Полша и балтийските страни не се споделя от други страни в региона като Словакия и Унгария.
А схващането за благоденстващия Запад и бедния, мъчещ се Изток до голяма степен бе заличено през последните години, след като страни като Испания и Италия изпаднаха в икономически затруднения, а Полша е единствената европейска страна с икономически растеж във всяко тримесечие от появата на рецесията през 2008 г.
“Икономическата криза разтърси традиционната класация в Европа. Този образ на Централна Европа и Полша като бедни братовчеди е силно неактуален”, каза Райтер.
В университета на родния си Гданск 57-годишният Туск активно е участвал в организирането на подкрепа за “Солидарност”, профсъюзното движение, което поведе борбата за сваляне на комунизма през 80-те години. Той бе избран за депутат през 1991 г. като представител на партия, на която бе съосновател, и работи в парламента през по-голямата част от следващите две десетилетия. През 2001 г. става един от учредителите на партия “Гражданска платформа” и се кандидатира неуспешно за президент през 2005 г. с програма за капитализъм на свободния пазар и по-голяма международна роля за Полша.
Две години по-късно “Гражданска платформа” спечели парламентарните избори и Туск оттогава е премиер, изграждайки особено силни отношения с германската канцлерка Ангела Меркел. Макар и отношенията на Туск с Франция да не са били винаги толкова близки, той изгради връзка с президента Франсоа Оланд, който с нищо не попречи на избирането му в събота.
Александър Смолар, който дели времето си между Варшава и Париж като председател на фондация “Батори”, насърчаваща демокрацията и гражданското общество, заяви, че през последните 5-6 години е забелязал осезаема промяна в начина, по който западноевропейските лидери възприемат Полша.
“До неотдавна, когато в Париж и Брюксел се обсъждаше европейската политика, не се споменаваше никоя от страните от т.нар. Нова Европа. Винаги ставаше дума за Стара Европа, за Германия, Франция, Великобритания, Италия”, каза Смолар. “Сега е съвсем друго. Полската позиция по много въпроси, особено относно Русия и Изтока, винаги се споменава и се приема сериозно”, добави той.
Туск стигна до върха на Европейския съвет, откъдето ще ръководи дневния ред на редовните заседания на европейските лидери и ще действа като своего рода говорител на континента на международно ниво, след години лобиране от Полша страните от бившия съветски блок да се включат в ръководните структури.
“Щом бе приет този аргумент, изглеждаше доста логично един от най-важните постове да отиде при една от най-големите и най-влиятелни страни в региона. Освен това навсякъде в Европа постепенно отслабват нагласите за по-силен Европейски съюз. Само в Полша тези нагласи се усилват”, каза Марчин Заборовски, директор на Полския институт по международни въпроси.
Като политик Туск има репутация на човек на компромиса и умелото парламентарно маневриране. Второто умение се прояви тази година, когато той успя да съхрани правителството си след скандал, в който високопоставени официални лица бяха записани с подслушвания да правят нелицеприятни коментари, включително да се организира парламентарен вот на доверие преди очаквания опозиционен.
Очаква се обаче именно уменията му на намиращ компромиса да влязат в действие в Брюксел. Дори по въпроса за украинската криза, който предизвиква емоционални реакции в Полша, Туск бе по-малко гласовит в призивите за тежки санкции срещу Русия в сравнение с някои съседни страни или дори САЩ.
“В Брюксел той ще е човекът, който намира компромис”, каза полският анализатор по европейски въпроси Марек Вашински. Проблемът според Вашински е, че едно от другите умения на Туск е да премахва потенциални опоненти на управлението си и като резултат няма силен кандидат да го замени като премиер, а изборите са догодина.
Макар че за Полша ще е добре, че Туск е начело на Европейския съвет, същинският полски представител в него - следващият премиер - вероятно ще има доста по-малко влияние, каза Вашински.
В езиково отношение избирането на Туск може да се приеме и като знак за промяната в отношението на западноевропейските столици към Полша и Изтока. Макар и вторият му език да е немски, знанията му по английски са скромни (първата си пресконференция в Брюксел след номинирането му той проведе на полски) и не говори френски - език, който някога се смяташе за предусловие за толкова висок пост.
“Надявам се и смятам, че Туск няма да се прави на едно от западноевропейските момчета, че няма да се присъедини към клуба им. Полша никога няма да е втора Белгия или Франция. Тя също обаче е част от Европа и сега позицията й получава еднаква тежест, ни повече, ни по-малко от тази на Германия или Италия”, каза бившият дипломат Райтер.
Бързият възход на Федерика Могерини е чудесен начин за добиване на представа какви задкулисни сделки характеризират назначенията в Европейския съюз. Въпреки че й липсва опит и я смятат за подозрително отстъпчива пред Русия, 41-годишната италианка беше номинирана за ръководител на външната политика на ЕС седем месеца след като беше извадена от парламентарната неизвестност в Рим и назначена за външен министър на страната си.
Според нейните критици не би могло да има по-лош момент, в който тя да заеме най-висшия външнополитически пост в ЕС предвид това, че Владимир Путин изпраща войски в Украйна и изправя ЕС пред много сериозно предизвикателство.
През юли кандидатурата на Могерини беше успешно блокирана от източноевропейски държави членки, разтревожени, че тази майка на две деца няма да направи достатъчно, за да попречи на Русия да мине през Украйна и да завладее отново други загубени колонии.
В крайна сметка това е същият министър, чиито помирителни коментари за възможното анексиране на Източна Украйна от Русия бяха посрещнати със задоволство от ИТАР-ТАСС, руската държавна информационна агенция.
Това можеше да се очаква от Италия. При силните си търговски връзки с Москва и зависимостта от руския газ, Италия отдавна смекчава своите критики към агресивната външна политика на Путин, особено предвид това, че бившият премиер Силвио Берлускони беше чест гост на дискретните партита в дачата на руския лидер.
Как обаче Могерини успя да се наложи?
Отговорът се съдържа в обичайното за ЕС внимателно разпределяне на висшите позиции между европейските политически партии. Постът върховен представител на ЕС беше запазен за левоцентристки политик и италианският премиер Матео Ренци успя да упражни натиск за висш пост в Брюксел след внушителното си представяне на европейските избори през май.
Могерини допринася за решаването на деликатния проблем с издигането на повече жени на ръководни постове в ЕС особено след като председателят на Европейския парламент Мартин Шулц предупреди през юли, че евродепутатите няма да приемат новата Комисия да изглежда като “джентълменски клуб”.
След това в четвъртък на източноевропейците беше подхвърлен морков и полското правителство обяви, че премиерът Доналд Туск е сериозно разглеждан като кандидат за поста председател на Европейския съвет, за да помогне за решаването на кризата в Украйна.
За да се гарантира на източноевропейците, че Италия няма да се размекне пред Путин, Ренци телефонира на руския президент в четвъртък и го предупреди за “много сериозните последствия” от набезите му в Украйна. Но нищо от това не се струва убедително на Томас Райт, изследовател във влиятелния институт “Брукингс” в САЩ, който смята, че сделките в ЕС пренебрегват поставянето на правилните хора на правилните места. “Резултатът е, че външната политика почти напълно отсъства от обсъжданията”, писа той.
“В нормални времена това би било малко досадно, но не възмутително. Времената обаче не са нормални”, допълва Райт. Италианците, които са работили с Могерини обаче, са уверени, че тя може да поднесе изненади.
“Тя е добре подготвена, чете брифингите си, ентусиазирана е и подбира отлично съветниците си - умерено оптимистичен съм”, казва Микеле Нонес, старши анализатор в центъра ИАИ в Рим.
“Тя схваща проблемите бързо и се чувства комфортно в международна среда”, казва Алесандро Полити, директор на фондацията към колежа на НАТО по отбраната в Рим, който е работил с Могерини по времето, когато тя водеше италианската делегация в парламентарната асамблея на НАТО.
Това е един от разнообразните външнополитически постове, заемани от Могерини в италианската Демократическа партия преди да бъде назначена за външен министър през февруари, след като Матео Ренци, изгряващата звезда на италианската левица, организира партиен преврат, за да стане министър-председател.
С отличен английски и френски Могерини се дипломира в римския университет “Сапиенца” със специалност политология и след като пише дипломна работа за политиката и исляма по време на кратък престой по линия на университетския обмен в Института за изследване на арабския свят в Екс-ан Прованс, Франция.
В блога си “БлогМог” тя разкрива, че е работила в телефонна централа след завършване на училище и обича да чете трилъри.
Необичайно за политик със сериозен профил, семейната й среда едва ли би могла да бъде по-живописна. Баща й Флавио Могерини е бил успешен сценограф в киното по време на златните години на италианското кино и е работил с величия като Пиер Паоло Пазолини, преди самият той да стане режисьор през 70-те години на 20-и век, да режисира звезди като Марчело Мастрояни и да произведе редица трилъри и комедии.
“Федерика е по-скоро академичен тип, блестящ изследовател на международните отношения, развил интерес към политиката”, казва Никола Педе, директор на Института за глобални изследвания в Рим.
“Тя се справи добре с африканската политика, а в Италия, където няма как да получиш уважение в политиката, ако не си на 100 години, тя доказа, че общественото мнение греши. Сега може да направи същото в Европа”, смята Педе.
Докато Украйна се изправя срещу руски войски в собствените си граници, балтийските страни гледат с притеснение към източния си съсед. Малко преди срещата на високо равнище на НАТО президентът на САЩ Барак Обама ще посети Естония, за да обещае солидарност и да изпрати ясно послание на Кремъл.
Когато Белият дом обяви посещението на президента на САЩ Барак Обама в Естония, посочи “твърдия ангажимент” към сигурността на балтийските страни като част от Северноатлантческия съюз. Посланието за подкрепа не можеше да бъде по-ясно на фона на руската намеса в Украйна.
Когато Обама се качи на “Еър форс едно” утре на път за Талин и за срещи с лидерите на Литва, Латвия и Естония вдругиден, той ще покаже ясно, че балтийските страни вече не са отделени от Запада от Желязната завеса на Студената война.
Посещението на Обама показва, че по време на най-голямото разделение между Запада и Русия след падането на СССР балтийските страни са част от НАТО заедно с останалата част от Европа.
“В светлината на последните събития в Украйна САЩ предприеха стъпки да успокоят съюзниците в Централна и Източна Европа и това пътуване е шанс да се потвърди твърдият ни ангажимент към член пети като основополагащ принцип на НАТО”, заяви говорителката Кейтлин Хейдън, обявявайки пътуването.
Член пети от договора за колективна отбрана на НАТО задължава членовете да считат нападение срещу един член за нападение срещу всички членове на пакта. В Естония Обама ще се срещне с президента Тоомас Хендрик Илвес и с премиера Таави Рийвас, както и с лидерите на съседните страни, президента Андрис Берзинш от Латвия и президентката на Литва Далия Грибаускайте. Лидерите ще обсъдят регионалната сигурност, икономическия растеж и колективната отбрана.
През последните месеци САЩ засилиха военното си присъствие в региона. През април Вашингтон изпрати 600 парашутисти за съвместни учения в Полша и балтийските страни, а около 150 американски войници са разположени в естонската военновъздушна база Емари.
През юни Обама засили ротацията на войски в Европа и изпрати изтребители Ф-15 да патрулират над балтийските страни. Освен това той засили военноморското присъствие в Балтийско и Черно море. Той поиска 925 милиона долара от Конгреса за финансиране на операциите.
Трудно е да се надцени символизмът на посещението за Обама и неговите домакини. Обама ще изнесе реч само дни след 25-ата годишнина от протеста Балтийски път, при който хиляди образуваха жива верига, за да протестират срещу Москва.
Историческото събитие се помни в региона, според Хедър Конли от Центъра за стратегически и международни изследвания, център за анализи във Вашингтон. Чарлс Къпчан, високопоставен съветник на Белия дом по европейските въпроси, отбелязва, че посещението в Естония и срещата на високо равнище на НАТО “са на практика част от усилията са се изпрати послание на Русия, че поведението й е неприемливо”. “Русия, дори не си помисляй да се бъркаш в Естония или в която и да е от балтийските страни по същия начин, по който се намесваш в Украйна”, заяви той.
Посланието на Обама в Естония ще помогне да се подготви сцената за двудневната среща на високо равнище на НАТО в Уелс в четвъртък и петък. Украйна е начело в дневния ред на срещата на държавните и правителствените ръководители, министрите на външните работи и на отбраната на 28-членния пакт и неговите партньори.
Обама се въздържа да нарече “инвазия” руските действия в Украйна и НАТО ще бъде натоварена със сложната задача да открие подходящ отговор, без да провокира ненужно Русия. По въпроса за разширяването на НАТО Вашингтон оставя вратата отворена, отбелязвайки, че всеки, който може да допринесе за сигурността на трансатлантическия съюз, е добре дошъл.
Посещението в Естония освен това изпраща послание на други страни членки на НАТО на фона на дискусиите за бюджетите за отбрана. САЩ все още внасят лъвския дял от колективната отбрана на алианса, а Естония е една от само четирите страни, които са постигнали целта да заделят 2 процента от брутния си вътрешен продукт за отбранителни разходи.
Отдавнашният дебат за парите придоби нова неотложност заради кризата в Украйна. Балтийските страни със сигурност ще подкрепят Обама по този въпрос. “В балтийските страни винаги е съществувал силен страх, че ако се стигне до най-лошото, те не са сигурни дали НАТО наистина ще застане зад тях”, казва Конли.
Много хора в летните дни обичат да се пекат на слънце, за да получат хубав тен.
Ново изследване обаче показа, че
препоръчваните пет порции плодове и зеленчуци дневно придават на кожата много по-хубав и здрав вид от слънчевите бани,
съобщи в. "Дейли телеграф".
Учени от университетите на Лийдс и Сейнт Андрюс установиха, че зеленчуци като моркови и броколи, и плодове като пъпеша предизвикват промяна в пигментацията на кожата и тя изглежда много по-добре.
Червените и жълти пигменти от ярко оцветените плодове и зеленчуци придават на кожата златист нюанс, докато от слънцето тя покафенява.
За изследването учените накараха 60 доброволци да оценят по привлекателност лица с пигментация, дължаща се на каротиноиди, или с меланиново оцветяване, причинено от слънцето.
Повече от три-четвърти от тях са казали, че сияещата от плодове и зеленчуци кожа е много по-красива от почернялото от слънце лице.
Плодовете и зеленчуците съдържат и антиоксиданти, които поддържат кожата млада, докато слънцето я състарява преждевременно.
Според учените сияещата от ефекта на плодовете и зеленчуците кожа изпраща допълнителен сигнал за здраве на потенциалните партньори и увеличава привлекателността.
Храните с най-високо съдържание на каротеноиди са сладките картофи, морковите, доматения сок, тиквата, спанакът, броколите.
Енергийният борд към служебното правителство се събира на първо заседание, съобщиха от правителствената пресслужба.
Сбирката ще се проведе в Гранитната зала на Министерски съвет, под председателството на вицепремиера Екатерина Захариева.
Енергийният борд беше създаден като постоянно действащ консултативен орган на Министерския съвет за решаване на обществено значими въпроси в областта на енергетиката. Мотивът на служебният кабинет беше, че е поставил работата по реформите в енергийния сектор за свой приоритет.
В Гранитна зала на Министерски съвет ще се проведе кръгла маса, посветена на финансовите рискове при управление на европейските средства, съобщиха от пресслужбата на МС.
Събитието, инициатор на което е служебният вицепремиер Илияна Цанова във в за първи път ще събере на едно място представители на всички заинтересовани страни, като целта е да се възстанови диалогът между тях при изпълнението на проекти, финансирани от европейските фондове, съобщиха от правителствената пресслужба.
В рамките на форума ще бъдат обсъдени състоянието на системите за управление и контрол, основните констатации от изготвен анализ на консултантската компания KPMG относно финансовите корекции и мерките за намаляването им през следващия период, както и механизмите за оптимизиране на контрола и предотвратяване на сериозни грешки в бъдеще.
Поканени за участие са представители на управляващите органи на оперативните програми и на структурите с контролни функции при управлението на публични средства и прилагането Закона за обществените поръчки – Държавен фонд "Земеделие", дирекция "Национален фонд", ИА "Одит на средствата от ЕС", АДФИ, Сметната палата, Комисията за защита на конкуренцията, Агенцията за обществени поръчки, Висшият административен съд, Прокуратурата, АФКОС, Икономическа полиция, ДАНС. В дискусиите ще се включат и бенефициентите на европейски средства – представителите на общини, ръководството на НСОРБ, работодателските и стопански организации, както и структури на централната администрация.
Представителите на НАТО изразяват мислите си досущ като есесовците в нацистка Германия, пише Фидел Кастро в своята нова статия.
Заглавието на статията е "Справедливостта ли ще победи, или катастрофата?" В нея Команданте апелира за мир, като обаче поставя под съмнение ролята на ООН в тази насока. "Когато след Втората световна война бе създадена ООН, всички бяха въодушевени, подвластни на една голяма илюзия. Но днес вече се вижда, че ООН е една колосална измама", пише Кастро.
В статията си кубинският лидер остро критикува НАТО и САЩ: "Много хора се удивляват, докато слушат изявленията на някои хора от НАТО, изразяващи мислите си в стила на есесовците в нацистка Германия. Агресивните буржоазни правителства на страните от НАТО станаха посмешище за Европа и целия свят. САЩ пък, с тяхната абсурдна политика, скоро ще се окажат на бунището на история".
Еврото и долара също щели да отидат на бунището според Фидел. "Политиката на европейските страни ще доведе до това, че еврото и долара скоро ще се превърнат в безполезни хартийки и ще се окажат зависими от рублата и юана". В статията си Команданте нарича ръководството на САЩ "безотговорно", като го съветва да чете Маркс, за да научи как да бъде поставена точка на колониалната и империалистическа политика.
През тази седмица ще стане ясно дали ще се извърши ремонт на зала “Конгресна” в Двореца на културата и спорта (ДКС). 4,5 млн. лв. за реконструкцията бяха одобрени с постановление на Министерски съвет, но условието на кабинета за усвояването им е до 15 септември да има подписани договори за изпълнение. Формално общината може да
Кандидат-танцьорка от предаването "Умна и красива" на Слави Трифонов е назначена за съветник на вицепремиер Илияна Цанова. Това е станало в края на миналата седмица, съобщава "Тема дейли". Ива Йорданова стана популярна през 2012 г. когато влезе в ръководството на партията на Меглена Кунева "България на гражданите". Тогава в интернет се появи запис с нейно участие в кастинг на предаването "Умна и красива".
За първи път Ива проби в политиката, като влезе в ръководството на партията на Меглена Кунева, допълва БГНЕС. За момента не е известно за какво точно ще съветва Цанова. Мълчи се и какъв професионален опит има екстанцьорка на пилон в сферата на европейските фондове.
„Категорично няма да приема увеличаването на военния бюджет.“
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в отговор на въпроса дали ще изпълни ангажимента, поет от президента Плевнелиев в Брюксел, България да повиши финансирането на армията от 1,3% на 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП).
„Когато няма пари за пенсии, за майчинските, за финансиране на европроекти, откъде да вземем още 200 милиона лева за армията“, пита гневно Борисов. Каквито и ангажименти да поеме Плевнелиев на срещата на върха на НАТО в Уелс, те трябва да бъдат съобразени с възможностите на най-бедната държава в ЕС, подчертава Борисов.
След броени дни обаче Плевнелиев ще отиде на срещата на върха на НАТО в Уелс с ангажимента разходите на България за отбрана през 2015 година да се увеличат с още 200-300 милиона лева. „Той може да обещае колкото иска, негово право е, аз не му се бъркам. Но ние сме най-бедната държава и крайно време е и руснаци, и американци, и всички да разберат, че не може от най-бедната държава и най-бедния народ само да искат“, обясни мотивите си Борисов.
Бившият премиер е и против в стратегията да бъде записано, че с Русия сме в някакъв вид война. „Русия е стратегически партньор за България, тя е огромен излаз на нашите стоки като пазар. Неслучайно канцлерът Меркел ми каза, че е абсурдно военно решение на кризата в Украйна. Не бива и да си помисляме да се въоръжаваме и да плашим руснаците с война, защото нещото, от което най-малко ги е страх в Русия, това е да воюват“. Борисов отстоява европейската позиция, че Украйна и Русия трябва да седнат на масата на преговори и „докато не се разберат, да не стават“. В Украйна измират хора и ние не може да търпим в XXI век това да се случва“, посочва още Борисов.
Стратегията „Визия 2020“, чийто проект през миналата седмица възмути организации и партии, обявявайки, че Русия е в режим на „хибридна война“ и представлява военна заплаха за България, ще бъде представена в сряда на редовното заседание на кабинета. Тя е претърпяла известна промяна, като текстовете, които директно посочват Русия за заплаха, са смекчени. Формулировката за „хибридната война“ е запазена, отпаднала е думата Русия. Първият вариант на проектодокумента на военното министерство бе оттеглен от кабинета. Визията бе критикувана от премиера Георги Близнашки, но президентът Росен Плевнелиев я подкрепи с думите, че е съобразена с позицията на НАТО.
От 04.30 часа на 2 септември до 24.00 часа на 14 септември се зaбранява влизането на превозни средства по бул. "Овча купел" в участъка между ул. "Любляна " и ул. "Коломан&qu...
Президентът на Венецуела Николас Мадуро поиска Западът "да прекрати нападките си срещу Русия". На своя реч в столицата Каракас марксистът Мадуро осъди заплахите срещу Русия от страна на СА...
Премиерът и екипът му да се отчитат всяка седмица пред народа с доклад в YouTube по примера на американския президент Барак Обама. Това предлага гражданин с писмо до Министерския съвет като мярка за по-голяма публичност на властта. Настояването е човекът на премиерския пост, който в момента е Георги Близнашки, да посочва какво е свършил през изминалата седмица и какви са плановете му за следващата. В обръщението си през сайта за видеосподеляне изпълнителната власт може да посочва и с какви пречки се е сблъскала през съответния период и какви стъпки е предприела за преодоляването им.
Друг гражданин пък дава идеи за промени в Изборния кодекс, които да дадат възможност на повече партии да излъчат депутати. Предложението му е бариерата за влизане в НС да се намали от 4% на 1%, защото в момента голяма част от гласоподавателите оставали без представителство в Народното събрание. Според действащия Изборен кодекс при спечелване на над 1 на сто от бюлетините партиите получават право на държавна субсидия, но не и на места в парламента.
Терористичните банди на "Ислямска държава" прокарват пътя към своя халифат
Бившият вече премиер Пламен Орешарски и министрите в кабинета му са излезли от властта с близо 74 000 лв. обезщетение, което общо са получили за неизползван платен годишен отпуск. Това показва справка, изготвена от Министерския съвет.
Така при освобождаване на постовете миналия месец всички 18 членове на кабинета „Орешарски” са получили на изпроводяк по една
прилична сума за екзотична ваканция
или почивка в топла Гърция, към каквато се насочиха част от тях след тежкия период на управление.
Експремиерът и министрите му са имали право на удължен годишен отпуск – 30 работни дни, вместо по 20, както масово е в частния сектор. Затова и на повечето от тях им е изостанала почивката, която на финала е била материализирана в пари. Общо за мандата си от година и два месеца бившите управници са имали по 36 дни, с изключение на вицепремиера в кабинета „Орешарски” Даниела Бобева, която бе назначена по-късно, и екоминистъра Искра Михайлова, която напусна поста предсрочно, след като бе избрана за евродепутат. Двете са имали право на по 33 дни платена почивка през мандата. Само с 3 дни отпуск пък е бил наследникът на Михайлова - Станислав Анастасов, който оглавяваше ековедомството по-малко от два месеца.
Така през краткия си мандат във властта всички членове на кабинета „Орешарски” са имали общо 645 дни отпуск, от които
неизползвани са останали 391
и благодарение на тях са получили тлъстото обезщетение. От „Дондуков” 1 обаче отказаха да конкретизират по колко точно пари е взел експремиерът и всеки от министрите му, както и кой е бил най-големият отпускар в кабинета. Като мотив се посочва, че „съгласно Кодекса на труда платеният годишен отпуск е право на всеки работник и служител, независимо от заеманата от него длъжност”, и подробностите по този въпрос не били публична информация, която трябва да достига до обществеността. Това е ново тълкуване на закона, тъй като в края на миналата година данните за това бяха достъпни. От тогавашната информация в средата на мандата стана ясно, че най-работливи в кабинета „Орешарски” са били министрите на външните работи Кристиан Вигенин и на културата Петър Стоянович, които са използвали най-малко от полагащия им се платен отдих. Те единствени не си взели нито ден за море през лятото на миналата година. По-често в отпуск пък са излизали тогавашният министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, който изкара тежък мандат заради постоянните протести и бежанската вълна, както и Десислава Терзиева, която отговаряше за регионалното развитие.
Справката на Министерския съвет показва още, че членовете на кабинета „Орешарски” са били общо 65 дни в отпуск заради временна неработоспособност.
Next TV е 7-часовото предаване, което Роро Кавалджиев ще прави всеки петък по телевизия Box TV. Идеята за интерактивно издание, в което да има музика, игри, видеоклипове и нови технологии, Роро обмисля отдавна. Но така и не се решава да го направи. Не се харесва как изглежда и няма самочувствие. В началото на годината обаче той се подложи на
Десетки жени язиди, пленени в Ирак от джихадистите от "Ислямска държава", били принуждавани да приемат исляма, след което ги продавали срещу 1000 долара на джихадисти в Сирия, които се женили за тях
против волята им
предаде АФП, като се позовава на сирийският Център за наблюдение на правата на човека.
Язидите са зороастрийци и живеят в Северен Ирак, където се превърнаха в мишена на ИД.
Същевременно стана известно, че фанатиците на „Ислямска държава“ са провели проучване на ново биологично оръжие, пише „Дейли Телеграф”, позовавайки се на арабски телевизии. В иззет компютър е открит доклад от 19 страници за превръщането на бубонната чума в оръжие за масово унищожение."Ползите от биологични оръжия е ниската им цена и висока степен на загуба. Ние изучаваме различни начини за разпространението на химически и биологични оръжия на голяма площ", се казва в доклада.
В отделен файл на лаптопа е открит указ на ислямския проповедник шейх Насър ал Фахд, който се намира в затвор в Саудитска Арабия, който разрешава на вярващите да използват химически или биологични оръжия срещу „неверниците”.
Експерти смятат, че възможността джихадистите от „Ислямска държава" да разработват биологични оръжия е много висока.
Междувременно същите тези джихадисти заплашиха да обезглавят 19 ливански военни, които държат в плен, предаде ИТАР-ТАСС. В началото на август бойци на ИД навлязоха от Сирия в съседен Ливан и няколко дни водиха сражения с ливанските военни в граничния град Арсал. Накрая ливанските сили успяха да изгонят джихадистите, но при отстъплението си те успяха да пленят 30 ливански военни и полицаи.
Сега джихадистите заплашват, че ще обезглавят част от ливанските пленници, ако от ливански затвор не бъде освободена група ислямисти.
Джихадистите вече разпространиха два заплашителни видеозаписа. На единия от тях се вижда обезглавяване на ливански войник, но ливанските власти не могат да потвърдят автентичността му. В друг запис пленниците настояват ливанското правителство да изпълни искането на джихадистите.
В същото време иракските сили за сигурност са
пробили обсадата
на джихадистите и са успели да влязат в град Амерли. В операцията освен иракската армия са участвали бойци на шиитската милиция и кюрдската пешмерга.Съединените щати вчера проведоха въздушни удари срещу бойците от групировката близо до Амерли в Северен Ирак, съобщи Пентагонът. От въздуха са били спуснати и хуманитарни доставки за цивилното население в района.Населеният предимно с шиити туркмени град Амерли, разположен на 160 километра северно от Багдад, е обсаден от джихадистите повече от два месеца.
Врачки, баячки и магове ловят и трепят по особено жесток начин прилепите у нас, за да правят с тях магии и талисмани. За това алармираха от института по биоразнообразие към БАН и от центъра за изследване и защита на прилепите, пише "Телеграф". Макар тези животни да са защитени, често саобект на посегателства, заради народните вярвания, че крилата им носят любов и късмет.
Глобата за убийството е смещно малка - 50 лева. В последните години има само един случай на наложената санкция - при снимките на "Непобедимите" в Деветашката пещера.
НАТО планира да разположи пет бази в Източна Европа на териториите на Латвия, Литва, Естония, Румъния и Полша, съобщи германският вестник “Франкфуртер алгемайне цайтунг”.
Съгласно плана на Северноатлантическия алианс във всяка от базите в дългосрочен план ще бъдат дислоцирани до 600 военнослужещи, съобщава изданието, като цитира източник от НАТО.
Други съществени подробности не се съобщават. Този план ще бъде подробно обсъден на срещата на върха в Уелс на 4 и 5 септември. Преди време генералният секретар на блока Андерс Фог Расмусен заяви в интервю за същия вестник, че алиансът счита за целесъобразно да има по-видимо присъствие в Източна Европа. По негови думи в Уелс ще бъде взето решение за повишаване на ефективността на силите за бързо реагиране. Това ще позволи на НАТО да реагира по-оперативно на нови възникващи опасности, каза Расмусен.
Междувременно Канада, Полша, Литва, Латвия и Естония са поискали отмяната на договора между НАТО и Русия, съобщи “Шпигел”, като се позовава на свои източници в щаба на алианса. Т.нар. Основополагащ акт, подписан през 1997 г., регулиращ отношенията между НАТО и Москва, предвижда ограничения в броя на военнослужещите от алианса, които могат да бъдат разположени на териториите на страните от бившия Източен блок.
Германия засега се противопоставя на такава стъпка, макар че “с всяка нова руска военна стъпка за Берлин става все по-трудно да отстоява тази позиция”, пише изданието, като се позовава на източник от германските дипломатически среди.
Министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн също отбеляза по-рано, че “във връзка с новите агресивни действия на Русия дипломацията все по-ясно демонстрира пределите на възможностите си”.
Руският президент Владимир Путин намекна за създаването на нова държава в Югоизточна Украйна, констатира вчера АФП. В интервю за програмата “Неделно време” на Първи канал президентът призова властите в Киев да “започнат преговори относно политическата организация на обществото в размирния регион с цел
безусловно гарантиране
на законните интереси на хората, живеещи там”.
Пресата припомня, че в обръщението си към опълченците, направено в нощта срещу петък, Путин използва наименованието “Новорусия” за югоизточния регион на Украйна. По-късно говорителят на държавния глава Дмитрий Песков уточни, че президентът е имал предвид “историческото име на споменатата територия”. И вчера Песков направи уточнение - този път относно думите на Путин за “политическата организация на Югоизточна Украйна”. Използвайки също името “Новорусия”, прессекретарят заяви, че “тя трябва да остане в състава на Украйна и нейният статус трябва да бъде определен от киевските власти”. “Властите на Киев трябва да водят преговори с Новорусия, тъй като това не е конфликт между Русия и Украйна, а вътрешнополитически конфликт”, каза Песков, цитиран от РИА Новости.
В интервюто си за Първи канал Путин подчерта още, че военните действия в съседната страна трябва в незабавно да спрат, за да се осигури
подготовката на населението за зимата
и да се възстанови инфраструктурата. Руският лидер сподели, че в Минск двамата с украинския си колега Петро Порошенко са стигнали до общото мнение, че трагедията в югоизточния регион трябва да приключи бързо, мирно и по пътя на преговорите. В същото време руският лидер е скептичен, че кризата в региона скоро ще бъде разрешена, тъй като в страната започва предизборна кампания и всички искат да “покажат колко са велики”. Путин за пореден път даде оценка и на събитията от началото на годината: “Нека никога не се повтарят подобни грешки като тези, които бяха допуснати в Украйна по време на превземането на властта със сила”, подчерта Путин. Той е категоричен, че днешните събития в Донбас са “абсолютно естествена реакция на хората, които живеят там и които отстояват правата си”. “Не те първи хванаха оръжията. Това е резултат от драматичното развитие на вътрешнополитическата ситуация и трябва да се отнасяме с уважение към законните права на тези хора”, обобщи държавният глава. Той е убеден, че “когато срещу хората се разполагат системи за залпов огън
трудно може да се очаква
че те ще седят и ще чакат, докато ги избият”.
Държавният глава предупреди, че Русия не може да остане безучастна към факта, че “хората са разстрелвани почти от упор”, като поясни, че има предвид не ръководството на страната, а руския народ. “Съответната реакция, разбира се, е неизбежна, защото в Източна Украйна руснаците имат роднини и приятели, и всичко е взаимносвързано. Така че онези на Запад, които планират нещо, трябва да бъдат
с една крачка напред
в преценката на последствията от това, което вършат”, каза Путин. Президентът посочи още, че европейските компании са разочаровани от политиката на правителствата си, които ограничават достъпа им до руските пазари. Путин прикани западните страни, които поддържат военната операция на Киев, да си спомнят за европейските ценности. “Подкрепянето на държавен преврат - какво е това? Това ли са съвременните европейски ценности?”, запита президентът. По думите му онези, които смятат, че подложените на обстрел опълченци ще бездействат, са пленници на някакви илюзии.
Търсенето на формула за стабилно управление на страната след парламентарните избори е добро начало. И това се вижда още отсега, преди да е започнала кампанията. От една страна личи стремежът към толерантното й провеждане, а от друга - за бъдещи общи действия между водещите политически партии. Амбициите за постигане на добър резултат, изразяващ се не само в постигането на победа, но и в мнозинство, гарантиращо самостоятелно управление, вероятно ще сгорещи дебатите между политиците. Те обаче не трябва да забравят, че зад гърба си вече имат две преждевременно приключили мандатите си правителства и прогнозите за поредица от нестабилни управления не са обнадеждаващи. В този смисъл предупреждението, отправено при представянето на водачите на листи от лидера на ДПС Лютви Местан, че не приема закани, „ако резултатът не е удовлетворителен за някой от участниците в предизборната надпревара, ще се върви към нови избори незабавно”, идва навреме. Според него това би било неуважение към вота и неспособност той да бъде прочетен правилно. Затова движението
е готово да даде принос в търсенето на общо решение
за стабилен кабинет. Силно управление се надява да има и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. От БСП също са обсъдили на закрит пленум условията, при които биха участвали в широко коалиционно управление. Причините за предварителната подготовка и очертаването на възможности за постигане на подкрепен и от бъдещата опозиция кабинет е не само заради лошия опит, но най-вече заради ситуацията в страната - опасността от нова вълна имигранти, както и заради опитите за създаване на джихадистка държава в Ирак и Сирия, но и заради кризата в Украйна, от която зависи дали ще получаваме редовно газ. Основите за решаване на проблемите се поставиха на последните консултативни съвети при президента Росен Плевнелиев. Там се реши, че политическите партии могат да се обединят около пет, шест национални приоритета, които да следват, без да има значение какъв цвят ще е следващото правителство. Сред тях, разбира се, има и спешни, нетърпящи отлагане. Такива са свързани със започналата дискусия за промяна на бюджета и с въпроса откъде и как да се намерят парите. Въпросите с финансирането на Здравната каса, както и с усвояването на еврофондовете, също са належащи. Не без значение е и с колко ще се увеличи цената на тока и как ще бъдат компенсирани хората с ниски пенсии. Проблемите с осигуряването на сигурността на страната също са на дневен ред.
Ясно е, че никой няма нужда от излишно напрежение защото това е контрапродуктивно. Затова някои изявления напоследък, като това, че бившите управляващи от ГЕРБ са готови да работят за развитието на коалиционна култура, не може да не ни впечатляват. Първа стъпка към това е
да бъде забравен езикът на омразата
да се търси друг тон на общуване и най-вече да се пристъпи към търсенето на общи решения. За такива не бива да се чака резултатът от изборите. А още в предизборните платформи на водещите партии би трябвало да си проличи къде биха могли да се търсят допирни точки. Добре би било да се търси и по-широк формат освен изброените вече належащи задачи. Също така „пиенето на кафе” трябва да се превърне в необходимост. Политически здравословно би било осъществяването на подобни разговори за успокоението на страстите сред избирателите и най-вече за преодоляване на дълбокото раздвоение и противопоставяне между тях, на което станахме свидетели през последната година и половина. Следването на политика на „чугунените глави” и авторитаризма е присъща за времената на комунизма. Носталгията по тях и очакването някой отгоре „да ни даде“ и ни оправи положението няма как да стане в държава, членка на НАТО и Европейския съюз. Очевидно е, че най-големият инвеститор у нас е Брюксел. Милиардите, които идват от там
никак не са без значение за измъкването на страната
ни от блатото. Само че това не става безусловно. Трябва да има гаранции, че парите няма да потънат в нечии джобове и страната ни ще промени някои от системите на управление, така че държавата да не диктува правилата на играта, само да следи как се спазват и да дава възможности за сигурно развитие не само на едрия бизнес, но и на дребния. Необходимостта от друг политически формат на взаимодействия, който вече ДПС следва (така както от зората на демокрацията следва пронатовска политика), трябва бързо да се възприеме и от останалите водещи партии.
Колкото по-бързо стане това, толкова по-големи са шансовете за измъкване и дори за икономически растеж. Това не означава, че различията между отделните партии ще престанат да съществуват.
Напротив, точно те ще са корективът, който не само ще пази многопартийната демокрация, но и ще дава чрез сблъсък на идеи необходимата за напредъка на страната ни посока.
Как трябва да реагира Западният свят на имперските амбиции на Владимир Путин и на радикалните промени в Близкия изток?
Една седмица преди срещата на върха на НАТО в Уелс, няколко дни преди символичната визита на Барак Обама в Естония и часове преди срещата на върха на ЕС, можем да установим само едно: ЕС, НАТО и целият Запад залагат на санкциите срещу Русия. Вероятно на предстоящите срещи на върха те ще наложат нови. Да, санкциите ще засегнат Русия и президента Путин, но няма да го принудят да отстъпи. Освен това никой не знае към какво точно се стреми той. Само към дестабилизация на Източна Украйна или все пак към анексия, за да си осигури затворен коридор до Крим? В макиавелски стил Путин изпробва слабостта на Запада да реагира, тъй като много добре знае, че Западът в никакъв случай няма да отговори с военни средства. Най-много
да въоръжи отслабената и деморализирана украинска армия
което също е малко вероятно. Гледайки реално на нещата, можем да кажем, че Украйна не определя сама собственото си развитие. Тя е зависима от Москва и от благоволението на Путин. Който иска да запази териториалната й цялост, било то Киев, Брюксел, Берлин или Вашингтон, трябва да разговаря с Владимир Путин. Западът трябва обаче първо да разбере какво иска Путин, за да реши какво може да предложи в замяна. Предпоставка, ако не и условие за разговорите би било твърдото „не” на членството на Украйна в ЕС и най-вече в НАТО. А цел на преговорите е стриктното федерализиране на Украйна с разширени автономни правомощия на Източна Украйна.
Западът не може да не признае ролята на Русия в контекста на цялостното развитие. Иначе казано, Украйна и Западът ще трябва да се примирят с руското вето. Това е цената за коварната руска инвазия. Горчива цена за Киев и признание, че западните страни не могат да направят нищо повече, освен да прекратят войната с дипломатически отстъпки.
След падането на Берлинската стена преди 25 години
и след повторното обединение на Европа Западът повярва в рационалността на дипломацията. Той заложи на благоразумието в междудържавните отношения. Затова сега е изненадан и шокиран от властовите амбиции и безскрупулността на Путин.
Западният свят усеща, че в момента не е убедителен актьор на световната политическа сцена. В Европа и ЕС хората се отнасят много внимателно и скептично към западните стремежи за власт. При мандата на Обама САЩ започнаха да се съсредоточават върху собствените си проблеми и по този начин ограничиха водещата си роля в световната политика.
НАТО пък отдавна тъне в идеологическа криза. И Владимир Путин властно и със самочувствие се вмести в този вакуум.
Засега Западът реагира безпомощно на неговите провокации, както и на превратните промени в Близкия изток. Но само засега ли? Не. Западът явно вече няма какво да предложи.
В Гранитна зала на Министерски съвет ще се проведе кръгла маса, посветена на финансовите рискове при управление на европейските средства, съобщиха от пресслужбата на МС.
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на столицата, съобщиха от дружеството . На 2 септември във връзка с подмяна на спирателен кран на ул. "Днепър" ...
При царуването на римските императори Диоклетиан и Максимиан в Никомидия пострадали за Христа 3618 мъченици, дошли от Александрия.След убийството на свети Петър, архиепископ Александрийски, убийците м...
- Проф. Иванов, преди дни националната статистика оповести, че от общо 5009 села у нас 564 са без обитатели или с едноцифрен брой жители. Това означава ли, че в недалечно време голяма част от територията на България ще остане безлюдна?
- Според наблюденията на Центъра за демографска политика при темповете, с които намаляваме като нация, след 50 години половината население на България ще се натъпче в столицата София. 50% от останалата половина ще живее в трите по-големи града – Пловдив, Варна и Бургас. Разпръснати из страната, извън тези четири населени места, ще са само около един милион души. Те ще обитават райони, в които етническите българи няма да са преобладаващото население. Ще се позова и на официалните прогнози на Националния статистически институт (НСИ). Те сочат, че за няколко десетилетия населението на страната ще се стопи до 4 938 000 души, тоест за по-малко от век то ще намалее два пъти. При това положение логично е много населени места от общо 5600-те градове и села в България да останат празни. Ако процесите вървят със същия темп, след няколко десетилетия в половината територия на България ще има селища без хора. До тях ще ходят само някои, които ще ограбват каквото е останало по къщите и там няма да има полиция, която да ги спре.
- И в други страни в Европа има тенденция за увеличаване на населението в градовете.
- Само че мотивите за това са различни. У нас хората бягат от селата, за да се спасят и оцелеят. Какво да правиш в едно населено място, в което няма работа, няма лекар, магазин и нормални пътища? Ако детето ти се разболее от ангина, откъде ще му купиш веднага лекарства, след като най-близката аптека е на 50 километра разстояние? В други страни в Европа увеличаването на населението в градовете е естествен процес и причината за това е развитието на икономиката.
- Наблюдава ли се някъде в Европа обратен процес – от градовете хората да се преместват в селата?
- Мисля, че процесите у нас и в развитите европейски страни са несравними. Отдавна богатите на Запад не живеят в градовете, а в имоти извън тях. Но това не е обратен процес. Тази тенденция е свързана със стандарта на живот на определени социални слоеве. И в България навремето най-богатите живееха в центъра на София, но сега са в Драгалевци, Бояна, Правец. У нас под жител на село се разбира човек, който живее много бедно, отглежда животни и чопли земята, за да се препитава. Този начин на живот не може да се сравни с живота във френските села например.
- Колко души наброява в момента населението в селата у нас?
- В българските села сега живеят под 2 милиона души. Населението там започна да намалява още през комунистическо време, когато започна кооперирането в селското стопанство. Хората бяха откъснати от земята и „поканени” да работят в многобройните заводи в градовете. Може би само през първите години от комунизма селското население е било равно на градското. След това е започнало да се топи, за да се стигне до сегашната ситуация на картата на България да се появят села фантоми. И този процес ще продължи, като се има предвид демографската картина в страната.
- Какви са последните демографски показатели?
- По смъртност България е на шесто място в света, като тази година изпреварихме Сирия, където се води война. По раждаемост миналата година бяхме на 206-о място, сега паднахме на 210-о място в света. Комбинацията от шесто място по смъртност и 210-о място по раждаемост ни отрежда челната позиция сред изчезващите нации. Освен това ние имаме и миграция, която по данни на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) е 2,89 промила, тоест годишно на всеки 1000 души трима емигрират от България, без да бъдат компенсирани. Комбинацията от всички тези фактори показва, че България намалява със седем-осем души на час. Но най-ужасяващото е, че населението на страната не само намалява, а и застарява. Според официални данни на НСИ коефициентът на възрастова зависимост, който показва съотношението на хората над 65 години спрямо тези на възраст от 15 до 64 години, е 52,44 процента. Само след четири десетилетия – през 2060 г., този коефициент ще се представи с безумното число 89,83. В други европейски страни той се движи между 30 и 40 процента. Пак според официални данни в момента на 100 осигурени се падат 83 пенсионери. След няколко десетилетия обаче на 100 осигурени ще има 280 пенсионери. Това означава пълна катастрофа. Тази истина не се казва от НСИ. Не се съобщава нищо и за етническата структура на българското общество. Не се казва например, че в 1600 селища или в една трета от населените места у нас българите са малцинство. Етническите българи са концентрирани в 28 областни града и в изчезващи малки села с население от един до 10 души. Най-трагична е демографската картина в най-българските части от територията на страната. Ако забелязвате, повечето села-призраци са в региони, които са населени предимно с етнически българи – Габровско, Великотърновско. В близо 1000 села и градове е налице много рехаво българско мнозинство, което се движи между 50,1 и 60%. Всеки може да предположи, че само след няколко години, когато възрастните хора от тези села си отидат от този свят, селищата, в които българите са малцинство, ще се увеличат и вероятно ще достигнат 50%.
- Кои региони ще бъдат засегнати най-много от обезлюдяването?
- В Смолянска област, която е една от големите в страната, само след няколко десетилетия населението ще намалее от 110 256 души на 17 хиляди, тоест седем-осем пъти. И тези 17 хиляди жители ще са само възрастни хора. В Силистренско населението ще намалее от 113 хиляди души на 56 хиляди, а във Видинска област – от 91 хиляди сега на 26 хиляди.
- С какви данни разполагате за нарастващата раждаемост сред ромите?
- В България има един култ към фразата: „Да не паникьосваме обществото” и тази тема е табу. НСИ даже обяви, че ромският етнос в България се топи. Това означава, че всяка жена от ромски произход у нас ражда само по едно дете. А всички ние виждаме по колко деца имат тези майки. Истината е, че 70% от новородените у нас имат родители, чийто майчин език не е българският. Самотните майки са към 70% и те са такива не за друго, а за да получават повече помощи от държавата. Напоследък ромките, които са преобладаващата част от тези самотни майки, изкарват децата си болни и точат държавата още повече. Знаете ли, че дават на невръстните си рожби препарати, от които да получават припадъци. По този начин изкарват децата си епилептици пред лекарските комисии и така увеличават спонсорството от държавата. Единственото спасение за нас е тези ромки да отидат в други държави, привлечени от по-щедрите им социални системи.
Най-малко 650 затворници в Мосул са били разстреляни
С номинирането на полския премиер Доналд Туск за поста на председател на Европейския съвет за първи път източноевропейска страна получава един от водещите постове в Европейския съюз 25 години след разпадането на комунистическия блок и 10 години след присъединяването на повечето от страните от Източна и Централна Европа към блока. На 1 декември Туск поема поста от белгиеца Херман ван Ромпой. Туск е полски премиер от 7 години и изигра водеща роля във взимането на трудни решения на национално и на европейско ниво, свързани с еврото и с международните кризи, като например Украйна. Според Херман ван Ромпой Туск е държавникът, от когото се нуждае Европа. Полша, бивша страна от комунистическия блок, е част от държавите от ЕС, които са най-твърди спрямо Русия от началото на украинската криза. Изборът на Туск за водещия европейски пост е ясно послание към Москва. Той е символ на политическата трансформация на Полша и избирането му начело на Европейския съвет ще промени по един впечатляващ начин позицията на Полша на международната сцена. Доналд Туск, който е на 57 години и е роден в Гданск, завършва история през 1980 г. в момент, в който стачката обхваща корабостроителницата в родния му град. Той създава студентския клон на работническото продемократично движение „Солидарност”, което се разпростира в цялата страна през годините до падането на Берлинската стена.
През тези години Туск е през повечето време под заплахата
за задържане заради опозиционната си дейност
Още от този период е убеден либерал, който мисли, че Полша има нужда от повече предприятия и от по-малка роля на държавата. По време на икономическата криза, започнала през 2008 г., позицията на Туск по въпроса се променя донякъде и той започва да признава, че държавата също трябва понякога да се намесва. Професионалния си живот започва като основател на фирма за бояджийски услуги. Това е рядкост в момент, в който икономиката в комунистическа Полша е в ръцете на държавата. Фирмата на Туск боядисва най-различни промишлени обекти, от комини до мостове, и така Туск научава правилата на пазарната икономика. По онова време Туск работи по 16 часа на ден, под жарко слънце, за да изпълни сроковете на някоя поръчка. След падането на комунистическия режим Туск основава с приятели от Гданск първо либерално движение в Полша. Тогава влиза и в парламента и не напуска полската политика. През 2005 г. се кандидатира за президент, но изгубва битката заради атаки от страна на опонентите си заради това, че дядо му е бил доброволец в германската армия по време на Втората световна война.
Туск става премиер през 2007 г. и успява да спечели втори мандат
през 2011 г. Така той се превръща в единственият полски премиер в посткомунистическата епоха на Полша, който е преизбран.
В партията си пък Туск се прояви като умел посредник между съперничещите политически лагери и това умение може да му послужи за постигане на компромиси между лидерите на 28-те в ЕС.
Туск е женен за историчката Малгожата. Има две големи деца. Дъщеря му има моден блог, а синът му е специалист по връзки с обществеността, посочва Франс прес. Туск говори немски, но има проблеми с английския. По повод критиките в тази насока той обеща, че ще усъвършенства английския си, използвайки за глагола “усъвършенствам” английския глагол polish, който означава едновременно “полски” и “излъсквам”. Иначе Туск говори и езика на кашубите и е страстен почитател на футбола.
Енергийният борд към служебното правителство се събира на първо заседание, съобщиха от правителствената пресслужба.
Пловдивската духовна академия няма да иска акредитация, за да не се подменят програмата и учебният материал по изискванията на светската държава. Това обяви вчера митрополит Николай на откриването на първата учебна година във висшето училище. 73 студенти ще се обучават в продължение на четири години, редовно ще учат 18. "Вярваме, че положихме доб
Изборът на Федерика Могерини е голямо признание за ролята на Италия в Европа и света. С тези думи президентът на Италия Джорджо Наполитано сякаш успя да синтезира въодушевлението от постижението на външната министърка на Рим. Съвсем доволно пък най-много потриваше ръце главният „виновник” за възкачването й на второто по значение в Брюксел кресло – премиерът и неин политически съмишленик Матео Ренци.
Всъщност, както отбеляза и влиятелният всекидневник „Република”, белгийската столица е вписана ярко в съдбата на Федерика Могерини. По простата причина, че Брюксел е в сърцето й отпреди поне петнайсетина години. Там тя среща голямата си любов Матео Робезани. По онова време младият мъж работи в града като асистент на евродепутат на име Биаджо ди Джовани. Федерика пък отскача често до там в качеството си на експерт по международните въпроси на някогашната италианска партия Демократи от левицата - прекият наследник на мощната преди време италианска компартия. Любовта между тях пламва и от брака им се раждат две прекрасни момиченца – Катерина през 2005 г. и Марта през 2010 г. Неотдавна дори
папарак засече семейството по бански на близкия до Рим
плаж Санта Севера, където обикновено четиримата прекарват летните си ваканции. Федерика държеше в ръце по-малката щерка, а зад тях подтичваше с багажа Матео Робезани, на когото медиите между Алпите и Сицилия отредиха занапред същата роля като на съпруга на германската канцлерка Ангела Меркел – Йоахим Сауер. Тоест, че ще бъде мълчалив придружител на половинката си, когато трябва, а през останалото време ще бъде домошар. В момента Матео Робезани все още е отговорен служител в международната хуманитарна организация Save the Children.
Родената в Рим на 16 юни 1973 г. Федерика започва политическата си кариера още на 15 години, когато се записва в младежката организация на Италианската комунистическа партия. При това в нейното семейство няма комунисти, макар майка й и баща й – популярният преди години в Италия филмов режисьор Флавио Могерини, да са с леви убеждения. След като завършва класическа гимназия, Федерика заминава за Лондон, където работи 5 месеца в „Мак Доналдс”, после записва политически науки в римския университет „Ла Сапиенца”. Завършва го с пълно отличие.
След дипломирането си перфектно владеещата английски и френски
езици Федерика е привлечена на работа в екипа на бившия вицепремиер от левицата и бивш кмет на Рим Валтер Велтрони. Той е впечатлен от нейните качества на организатор, на всеотдаен и неуморен служител. Велтрони я препоръчва за член на Националния съвет на Демократи от левицата, където е избрана през 2001 г. с ресор международни отношения. При основаването през 2007 г. на Демократическата партия, Федерика е избрана за член на Националния секретариат. От декември миналата година е шеф на отдела на партията, отговарящ за Европа и за международното сътрудничество – пост, който заема и днес. Стремглавата й кариера в авторитетните световни организации обаче започва на 1 август 2013 г., когато е избрана за председател на италианската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО. Там се изявява като добър специалист по проблемите най-вече на Близкия изток, Ирак, Афганистан, Иран и други страни. Заема отговорна длъжност в Партията на европейските социалисти, занимавала се е по линия на ООН и с проблема с оспорваното от някои страни име на Македония. От миналия февруари е външен министър на Италия с един рекорд – най-младият първи дипломат на страната в нейната история.
Вчера обаче някои вестници на Апенините намекнаха че освен яркото застъпничество на премиера Ренци, голяма роля за избирането на Могерини за наследничка на Катрин Аштън са изиграли изключително добрите й връзки със сегашната администрация във Вашингтон. Именно те в края на краищата се оказват нейната печеливша карта в конкуренцията й дори с нашата еврокомисарка Кристалина Георгиева. Защото още докато е шеф на външния отдел на Демократическата партия, Федерика не пропуска нито един „think tank” - работните форуми на американските демократи. По време на тези срещи тя става близка приятелка най вече с влиятелните жени в администрацията на президента Барак Обама, като се започне със сегашната негова съветничка по националната сигурност Сюзън Райс и се стигне до заместник държавния секретар на САЩ Виктория Нъланд. Всички тези влиятелни дами са били силно впечатлени от твърдия характер на Федерика, от нейната изключителна работоспособност, от старателното изучаване на различните международни досиета, от детайлното познаване на ситуацията в света. А вчера първата поздравителна телеграма, която новоизбраният дипломат №1 на ЕС получи от Вашингтон, бе подписана от държавния секретар Джон Кери.
Иначе според собствените й изявления Федерика освен семейството си, обича най-много да пътува, да слуша песните на италианския рокер Васко Роси и да чете предимно криминалета.
Под 5 на сто от потреблението на природен газ у нас се осигурява от местен добив. Това показват данните на държавния газов доставчик „Булгаргаз” за първите шест месеца на тази година. Според тях за полугодието местната доставка възлиза на едва 64 млн. кубични метра, което е с близо една десета по-малко в сравнение с доставките през първите шест месеца на 2013 г.
На вноса на руски газ се падат 88,2%. Въпреки че относителният му дял намалява, доставените количества се увеличават с 3 на сто до 1,228 млрд. куб. метра за първото полугодие.
Разликата от 7% до 100-процентовите доставки се дължи на доставени от „ВИЕЕ България” (дъщерна на Wintershall) 100 млн. куб. метра. Цялото количество е нагнетено в хранилището в Чирен.
В действителност те отново са местен добив
тъй като „ВИЕЕ България” ги е закупила от находищата на „Петроселтик България” (преди „Мелроуз”). Те са получени по договор на „Булгаргаз” с „ВИЕЕ България”, за да се подсигурят необходимите количества за зимата на 2013/2014 г. с опция за обратно изкупуване през първото тримесечие на 2014 г. Освен този договор „Булгаргаз” има още един с „ВИЕЕ България”, който според отчета на газовата компания я е подпомогнал финансово, но подробности за него липсват, става ясно от отчета на „Булгаргаз”.
Общо за първото полугодие компанията „Булгаргаз” е закупила 1,392 млрд. кубични метра синьо гориво, което в сравнение с първото полугодие на миналата година е увеличение с малко над 10%, или 130 млн. куб. м.
Цялото получено количество е реализирано на пазара, показват още данните на държавната компания. Реално обаче консумацията на газ у нас е скочила само с 48 млн. куб. м спрямо първите шест месеца на миналата година. В проценти това прави 3,57 на сто повече. Разликата до 130 млн. куб. м се дължи на нагнетени и добити количества в хранилището в Чирен, както и на върнатия газ на „ВИЕЕ България”.
От „Булгаргаз” отчитат, че за първото тримесечие на годината консумацията е по-ниска в сравнение с януари-март на 2013 г. Това се дължи на по-топлата зима. След април консумацията започва да расте, но тя се дължи не толкова на реално потребление, колкото на закупени от газовия оператор „Булгартрансгаз” 118 млн. куб. метра синьо гориво. От отчета
не става ясно защо на „Булгартрансгаз” й е било нужно това количество
след като тя се занимава само с преноса, но не и с търговията на синьо гориво.
Топлофикациите са най-големите консуматори на газ. За първите шест месеца те са потребили 519 млн. куб. м, което е с 8,30 на сто по-малко от същия период на миналата година. На тях се пада 37% от общото потребление в страната. На второ място е химическата промишленост, но и там потреблението е намаляло с близо 10% до 385 млн. куб. м. Това се дължи основно на производствена авария в „Неохим” и на ремонт на съоръженията в „Агрополихим”. На трето място по консумация се нареждат заводите, произвеждащи стъкло и порцелан. При тях се отчита съществен ръст в консумацията с над 15% до 96 млн. куб. м. Близо 19 на сто увеличение пък се отчита за металургията, но там количествата са малки – 44 млн. куб. м за първите шест месеца.
По отношение на съхранението на природен газ от отчета на „Булгаргаз” става ясно, че компанията е нагнетявала в хранилището в Чирен наполовина по-малко от нужните количества в сравнение с миналото полугодие въпреки опасността от нова газова криза. Причина за това е липсата на пари, посочват от „Булгаргаз”. Към 25 август в хранилището има 402,7 млн. куб. м, като седем дни преди това на него са извадени 11 млн. кубика газ. Причината е в ремонт на входа на транзитния газопровод.
През първите шест месеца на годината „Булгаргаз” е купувал газа от внос и от местните източници на средна цена от 555,59 лв. и го е продавал средно на 618,63 лв. за 1000 куб. м. Или с разлика от 63,04 лв. При отчитане на транзитната такса това прави разлика от 43,31 лв. на 1000 куб. м, или 7,8%.
Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) е отрязала претенциите на фирма “Актор” да получи за довършването на лот 4 на автомагистрала “Струма” между Сандански и Кулата допълнително 39 млн. лв..
Гръцката компания, която строи най-късата отсечка от аутобана
към Солун на българска територия е поискала още и други неща, като например пътната агенция да й осигурява необходимите камъни, както и технологии за пътно строителство. Според експерти от бранша последната претенция във второто десетилетие на 21-ви век звучи несериозно.
Строителството на отсечката тръгна през април 2012 г. Срокът за изпълнение на договора е 23 месеца., като през месец април 2014 г. той беше удължен с около 4 месеца. Проектът предвижда на лота да бъдат изградени седем надлеза, шест подлеза, седем моста (пет моста за автомагистралата и два при жп линия София - Кулата). Ще бъдат монтирани шумозаглушителни прегради между магистралата и населените места. Стойността на проекта за лот 4 е 67 176 000,00 лв. с ДДС.
Проектът е сред нарочените за разваляне на договора с фирмата изпълнител,
ако тя не докаже възможности за довършването му
стана ясно в петък от изявление на служебния транспортен министър Николина Ангелкова.
Очакваше се в четвъртък да се проведат преговори с висшето ръководство на “Актор” и АПИ, но те бяха отложени за тази седмица, за да могат гърците да се запознаят с мотивите за отказа на пътната агенция да им осигури исканите допълнителни 39 млн. лв.
От транспортното министерство са решили да реанимират още един рисков пътен проект - този за втората част от Западната дъга на столичното Околовръстно между р. Какач и бъдещата Северна скоростна тангента. Няма да бъде изпълнено решението на предишното правителство за прехвърляне на 30 млн. лв. от този обект към жп проектите по ОП “Транспорт”, защото това крие допълнителни рискове за финансови корекции и за довършването на отсечката в срок.
Друг важен пътен проект около столицата - автомагистралата между Калотина и София, се планира да бъде финансиран със заеми по програмата “Транзитни пътища-6”. Допреди време имаше идея поне за част от трасето да се ползват средства по инструмента “Свързана Европа”. По него България заедно с националното съфинансиране от 15% разполага до 2020 г. с 402 млн. евро.
„Лятото на 2014 г. ще бъде запомнено като най-черното за туризма в Италия през последния половин век”, оплака се вчера президентът на Националната асоциация за защита на потребителите и околната среда (Codacons) Карло Риенци. Според шефа на организацията, която е един от най-авторитетните социални барометри в страната, в периода 1 юни до 30 август в сравнение миналата година броят на почиващите е намалял с 30 на сто, а приходите в сектора са спаднали с над 1,5 млрд. евро. Тези негативни резултат обаче били довели до още по-голяма беда – съкращаването на повече от 50 хил. сезонни работници, които са се влели в нарастващата със заплашителни размери италианска армия на безработните.
Икономическите анализатори в Рим и Милано сочат
две основни причини за отлива
през това лято на почиващи от морските и планинските курорти в страната. Първата от тях е икономическата криза, която свива портфейла на италианците и не им позволява да отделят средства за почивки и пътувания. По данни на Федерацията на хотелиерите през отиващото си лято поне за седмица във ваканция са били 28 млн. жители на страната, над 30 милиона обаче са си останали вкъщи. През миналата година италианците, лишили се от пътешествия най-вече поради икономически причини, са били 24 милиона души или с 20 на сто по-малко от сега. Освен това докато през 2013 година времето на средната почивка в хотел или някаква друга ваканционна структура е било в рамките на 11 нощувки, през отиващото си лято те са паднали на 9. Втората важна причина за отказа на жителите на Апенините това лято е връхлетялото полуострова незапомнено лошо време. То се сочи също като „виновник” за спада на резервациите, особено в морските курорти, но за анализаторите особено голям е неговият „принос” за анулирането на вече направени такива. За специалистите има и трета причина за отлива на туристи между юни и септември от райските кътчета между Алпите и Сицилия –
силната конкуренция на Испания, Гърция и най-вече на Хърватска
Заетите в туризма не крият намеренията си да намалят поне малко негативните резултати от отиващото си лято чрез удължаване на сезона. Така например редица собственици на хотели, ресторанти и арендатори на плажни ивици обявиха, че ще приемат гости чак до ноември, при това на много добри цени. Още повече че според някои синоптици оптимисти циганското лято може да се окаже по-топло и слънчево от истинското.
Все пак за заетите в туристическия сектор на Италия статистиците намериха и малка утеха – между юни и септември са се увеличили с над 30 на сто посещенията и съответно нощувките в исторически центрове с богата култура като Флоренция, Сиена, Верона, Падуа, Венеция и още десетки приказни градове.
Британците се завръщат в България като купувачи на земи. Това обяснява пред „Ню Йорк Таймс” Полина Стойкова, главен оперативен мениджър на базираната в София агенция Bulgarian Properties. Английските купувачи, които допринесоха за надуването на имотния балон у нас, изчезнаха в голяма степен след 2008 г. Оттогава те са заменени основно от руснаци и украинци. Тази година обаче се завръщат към българския пазар, като броят им расте сериозно през последните два месеца, обяснява Стойкова, цитирана от econ.bg. По думите й този тренд се очаква да продължи и в следващите месеци.
В момента руснаците продължават да са най-голямата група купувачи на имоти у нас, отбелязва изданието. Освен тях купувачи са още хората от Германия, Франция, Холандия, Белгия, Украйна, скандинавските страни, САЩ, Канада и Австралия, обясняват брокерите.
През последните две години сериозен интерес към покупка на имоти у нас имат бизнесмени от Близкия изток и страни като Ливан, Обединените арабски емирства, Сирия и Пакистан, обяснява Станислав Петров, мениджър продажби в Select Properties Bulgaria.
В момента около 10% от българския жилищен пазар се формира от чуждестранни купувачи, обяснява той. Чуждите купувачи, повечето от които търсят ваканционни апартаменти или къщи, обикновено са привлечени от черноморското крайбрежие. Затова най-атрактивни са жилищата във Варна и Бургас, следвани от ски курортите като Пампорово и Боровец. Столицата София е третото най-предпочитано място за покупка на имот сред чуждестранните купувачи, като цените там са по-високи от тези по Черноморието или в ски курортите”, допълва Петров.
Властите на северноафриканската страна наложиха нов данък за чуждестранните граждани, пребиваващи на територията й. Те ще трябва да платят около 17 щатски долара, за да могат да я напуснат. Новият данък е приет от Националната учредителна асамблея. Таксата важи за всички нерезиденти, включително туристите, но не се отнася за гражданите на Тунис, постоянно живеещи извън страната.
Мярката ще вкара в бюджета на страната допълнително 23,5 млн. долара за 2014-а, а през 2015 г. - 70,5 млн. долара. Според туниския министър на туризма Амел Карбул на чужденците няма да им се наложи да плащат новия данък преди октомври тази година, когато е краят на туристическия сезон.
Гражданите на Тунис отдавна вече плащат подобен налог, при това двойно по-голям по размер. Преди да напуснат страната, за да пътуват в чужбина, те трябва да купят данъчна марка на стойност 60 туниски динара (35,29 долара), която се залепва в паспорта им.
Цените на някои видове риба през това лято скочиха двойно от морето до магазините. Няма улов на риба, а тази, която е на щандовете, повечето е средиземноморска, казват продавачките на Варненската рибна борса на Кооперативния пазар във Варна. Трицоната, която в традиционно най-евтината черноморска риба, това лято държи цена от 2 лева за килограм, а хамсията е с 50 стотинки по-скъпа. Вкусната кая обаче е поскъпнала с левче и се предлага по 5 лв./кг, а едрите екземпляри (лихнуси), са и 6-7 лв.
Пасажите със сафрид все още липсват
казва дългогодишният рибар Емил Милев-Лаврака от рибарското сдружение „Черноморски изгрев” във Варна. Засега рибарските корабчета вадят барбуна и чернокоп, които вървят по 6 лева на дребно. На рибния пазар сафридът е 12 лева килото и за предпочитане е да се метне въдица и да се налови, отколкото да се купи, коментират варненци. След като сафрид кълве вече на въдичарите по брега, скоро ще се появят и пасажите, като започва сезонът и за нас, коментира още Милев. Старите морски вълци са притеснени, че и през тази есен делфини ще изядат чакания от тях улов. През последните години броят на морските бозайници, които са защитен вид, е нараснал изключително много. Те са на върха на хранителната верига и без естествен враг. Допреди десетина години делфини у нас не се виждаха по брега, а сега те гонят рибата съвсем наблизо, споделят те.
На борсата обаче винаги може да се налови достатъчно риба, стига портфейлът да е пълен. Филето от акула е 12 лв., колкото е филето и от бяла риба. Филе от скумрия е 8 лева, а от пангасиус – 4 лв.
От черноморските пресни риби най-скъп е лавракът, който удря 32 лева за килограм. Той се среща и по-рядко, също като калкана, който дори и замразен, липсва, а цената му вече стигна 35 лв. Скумрията, която се внася замразена от Норвегия, според размерите си се харчи между 5 и 7 лв. Пресният толстолоб е 4-5 лева за килограм, прясната пъстърва е по 10 лв. Миди от ферма се предлагат по 4 лв./кг, раците са 7-8 лв./кг, калмарите – 12 лв., а белените скариди 10 лева. Няма стара риба, казват продавачките, когато клиенти питат дали стоката е прясна. Некоректни търговци обаче опитват да пробутват охладена за прясна риба и замразената – за охладена, за да се отърват от стоката по-бързо и преди да изтече срокът й за годност, който е до 2-3 месеца за тлъстата риба и до 4 месеца за другата.
Днес над страната ще има разкъсана облачност, предимно значителна над Западна България и в следобедните часове в Югозападна ще превали, съобщиха от НИМХ. Над централните и източните райони от стран...
От днес всички общински служби по земеделие започват прием на заявления от фермерите за участие в схемата за подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци. Подаването на заявление за намерение за участие се налага, за да може Министерството на земеделието да събере информация, която да бъде нотифицирана пред Европейската комисия. Въз основа на тези данни ще се определи финансовият ресурс за България. Нашите фермери трябва да подадат необходимите документи възможно най-бързо, защото ЕК ще приема нотификации до изчерпване на финансовия ресурс по схемата.
Европейската комисия реши да въведе временни извънредни мерки заради забраната, въведена от Русия за внос на някои селскостопански продукти от ЕС. Целта им е да се намали предлагането на плодове и зеленчуци на европейския пазар, като се предотврати пускането на продукция, за да се облекчи натискът върху цените. Производителите имат възможност да получат подпомагане за изтеглени или непредложени на пазара реално произведени и годни за консумация плодове и зеленчуци.
Общият бюджет на помощта за всички държави членки е в размер на 125 милиона евро и допълнителни 30 милиона за праскови и нектарини. Подпомагането е по отношение на домати, моркови, зеле, пипер, карфиол, краставици, корнишони, гъби, ябълки, круши, малини, десертно грозде, сливи и праскови и нектарини.
Любим виц на Панайот ПанайотовНа пленум на ЦК на БКП изненадващо Тодор Живков заявява от трибуната: - Другари, стар съм вече, оттеглям се, за да дадем път на младите. За мой приемник предлагам Владимир Тодоров... - Ууу, ууу - чува се от залата. - Добре, оставам,
Захарий Стоянов е български революционер, политик и писател. Водач в Априлското въстание, той става и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските въстания“. Захарий...
Санкциите срещу Москва ще нанесат непоправима вреда на руската икономика, заяви британският премиер Дейвид Камерън.
32-годишна туристка пострада при разходка в Каньона на водопадите край Смолян. Веселина Янчева от Хасково се подхлъзнала и паднала в дере. От удара си строшила долната челюст. За инцидента е подаден сигнал на тел. 112. Спасителен екип на пожарната свалил жената от каньона до линейката. Няма опасност за живота , съобщиха от смолянската болница. Пост
Земетресение с магнитуд 5.2 по Рихтер е било регистрирано в югозападната част на Перу.
Помните ли "Фърги тайм" - времето в края на мачовете, когато под ръководството на сър Алекс Фъргюсън "Манчестър юнайтед" печелеше мачовете си? Е, сега клубът отново се възползва от драматичните финални секунди, за да запише голям успех.
"Манчестър юнайтед" привлече Радамел Фалкао под наем от "Монако". Договорът е до края на сезона, като според информациите от Англия клубът ще плати 20 млн. паунда. Заплатата на колумбийския нападател ще е 265 хил. паунда седмично, пише Telegraph....
Американски военен хеликоптер рухна във водите на Аденския залив в Индийския океан.
Убити са близо 70 представители на ислямистката групировка
ДАНС е иззела офертите на петте фирми, кандидатстващи за доставчици на храна
Джихадистите от групировката Ислямска държава, обезглавили брутално американския фоторепортер Джеймс Фоули, станаха герои на пародийни филми и прочие тв предавания.
КП „Десните” излиза със законопроект за фалита
Той ще се проведе на 15 септември във вътрешния двор на хладилния завод
Пернишки младежи влязоха вьв филма и бюлетина за антисемитизьм на еврейска организация. Виж 56 страница.
Велислава Кръстева, бивш зам.-министър на културата в правителството на Орешарски. Елица Тодорова, певица и музикантка. Иван Тенев, автор на текстове на песни, шеф на "Агенция Тенев", 63 г. Мая Георгиева, зам.-председател на Надзорния съвет на Първа инвестиционна банка АД. Найден Зеленогорски, икономист, политик, бивш кмет на Плевен, 53 г.
2004 - 2018 Gramophon.com