(http://www.klassa.bg/)
Лиляна Павлова: Провеждането на заседание на Междуправителствената комисия е от особена важност за развиването на търговско-икономическите отношения между България и Казахстан
Провеждането на четвъртата сесия на Междуправителствената българо-казахстанска комисия за икономическо сътрудничество е от особена важност за по-нататъшното развитие както на търговско-икономическите отношения, така и на двустранното сътрудничество във всички области от взаимен интерес. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването на заседанието днес в Астана. Тя е съпредседател на комисията от българска страна, а от страна на Казахстан председател е министърът на здравеопазването и социалното развитие Тамара Дуйсенова.
Заседанието ще позволи на органите на властта на двете държави да работят успешно и накрая да можем да подпишем Споразумението от междуправителствената комисия. Готови сме да продължим съвместната си работа. Вече 25 години България и Казахстан си сътрудничат и имат приятелски отношения. От миналата трета сесия на Междуправителствената българо-казахстанска комисия за икономическо сътрудничество до днешната се проведоха важни срещи между двете държави, които укрепват отношенията, заяви министър Павлова.
Нашите две държави направиха редица крачки в рамките на двустранните отношения, допълни министърът. Лиляна Павлова изрази надежда на следващото заседание, което е след 2 години, да се отбележи задълбочаване и разширяване на стокооборота между България и Казахстан. Споразумението, което ще бъде подписано в края на четвъртата сесия на Междуправителствената българо-казахстанска комисия, ще ни позволи да работим още по-активно, каза още министърът.
Като приоритетни сфери за разширяване на търговско-икономическото сътрудничество Павлова очерта селското стопанство, информационните технологии, строителството, енергетиката, туризма и инвестиционните проекти.
Преди началото на заседанието тя проведе двустранна работна среща с министър Тамара Дуйсенова, по време на която коментираха подкрепата за професионалното образование като фактор за растеж на икономиката.
Министър Дуйсенова сподели, че в Казахстан е създадена специална програма със средства от добива на нефтени продукти, която финансира строителство на транзитни пътища. Тя допълни, че разширяването на транспортната мрежа допринася за развиване на вътрешната промишленост, а строителството осигурява висока степен на заетост на населението.
Министър Павлова обсъди възможностите за разширяване на сътрудничеството между България и Казахстан и с първия заместник-министър на страната Бакиджан Сагинтаев. Като области от взаимен интерес по време на срещата им се очертаха строителството и енергетиката.
По време на визитата си в Астана регионалният министър се срещна със заместник-председателя на Националния холдинг „Байтерек“ Лязза Ибрагимова, на която беше поставен въпросът за реализацията на съвместни проекти. Те обсъдиха изпълнението на проекти за строителство на пътища, ж.п. пътища, летища и модернизация на градски транспорт. Компанията разработва проектната документация за тези проекти, като се предвижда те да се реализират на принципа на публично-частното партньорство.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/06/09