06/13/16 16:37
(http://www.klassa.bg/)

Майонезата – какво няма и какво има в нея?

 След шокиращата новина, че в майонезата няма яйца  бавно започнаха  да се  открояват един след друг фактите   какво има и какво няма в нея:

ИМА ЗАВИШЕНИ ВЪГЛЕХИДРАТИ

          Тревожно е, че захарите са добавяни и в продукти рекламирани като детски. В един от тях (нискомаслена детска майонеза „Олинезко”на Олинеза) малкото мазини са “компенсирани” с 21% въглехидрати, от които 5% са захар. Много или малко е това – само захарта за една опаковка от 450 грама е 22,5 грама, което е еквивалентно на почти 5 чаени лъжици захар!

По същество въглехидратите заместват липсващите мазнини, а въпросните “майонези” се доближават повече до шоколада по хранителна и енергийна стойност, отколкото до международните стандарти.

            Макар да са разрешени за използване в храните, допълнителното влагане на въглехидрати в майонеза променя коренно хранителния профил на продукта. В така направените “майонези” близо 50% от енергийната стойност се дължи на въглехидратите, срещу 2-5% нормално. Допълнително, те имат по-висок гликемичен индекс и могат да представляват потенциална опасност за диабетиците.

          Това е основната причина за скритото пълнеене  – зави Богомил Николов председател на  Активни потребители. От дълги години погрешно се води война с мазнините, като основна причина за наднорменото тегло, но всъщност захарите и скрите захари под формата на нишесте водят до високите нива на наднормено тегло, особено при децата.

НЯМА МАЗНИНИ

          Вместо 65 – 80 % масленост у нас декларираните стойнсти са средно 35%. Има измерени и по-ниски стойности – 27 – 28%. Подобни майонези би трябвало да се наричат «супернискомаслени». Най-ниската измерена стойност е е само 6.5% на на ЕТ Николина Алендарова, произведен за фирма Белла, продаван в Метро.

ИМА НЕТОЧНОСТИ НА ЕТИКЕТА

          Анализът на етикетите показва, че в 3 от 16 търговски марки хранителната информация е непълна и те не отговарят на изискванията на Регламент 1169 на Европейската комисия. Този факт явно е пропуснат както от Агенцията по храните, което не е новина, така и от търговците продавали тези продукти в Метро, Кауфланд и Фантастико, все вериги с претенции за загриженост към потребителите. Етикетите разкриват и друга интересна подробност. В 6 от 16 търговски марки от състава на продуктите отсъстват яйцата. Това означава, че те не могат да се именуват майонеза, защото в тях липсва основната хранителна съставка каквато са яйцата. Според международните стандарти тези храни би трябвало да се наричат "салатен дресинг”.

НЯМА СТАНДАРТ

Използваните в България рецептури не отговарят на нито един от международно утвърдените стандарти за майонеза. Обобщено рецептурите са представени в карето по-долу, като са маркирани различията със стандартите в други държави. Видно е, че у нас майонезите са подложени на съществена “иновация” от повечето производители. В тях значително е намалено съдържанието на растително масло. Липсата му е компенсирана с добавяне най-вече на много вода. Друга характерна особеност на родните продукти е озахаряването. За да добие плътност и форма в майонезите са добавяни големи количества въглехидрати под формата на нишесте и технологичните добавки гума гуар и гума касантан. По същество повечето търговски марки майонеза представляват водно-нишестена емулсия с добавено растително масло, киселина и подправки, а понякога и яйца.

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване