06/16/16 07:55

Франция е първият осминафиналист след два гола в края срещу Албания

Франция стана първият осминафиналист на Евро 2016 след два късни гола на звездите си Антоан Гризман и Дмитри Пайе срещу Албания на „Стад Велодром“ в Марсилия. Куриозното в мача бе, че това бяха първите точни удари на „петлите“ в срещата, които бяха сериозно затруднени от чудесно построената защита на албанците. Така Франция събра пълен актив от 6 точки от два мача, достатъчни за класиране в елиминационната фаза, а Албания трябва задължително да бие Румъния в последния мач, за да има шаснове да попадне след четирите най-дорби трети отбори, продължаващи напред. Началото на мача бе обещаващо, като още в 4-ата минута Димитри Пайе центрира от фаул и Оливие Жиру стреля с глава, но над вратата. Албания отговори с далечен, но доста неточен удар на Леняни. След това мачът се затвори и чисти положения на практика липсваха. В края на полувремето Албания дори имаше леко игрово предимство и в 39-ата минута след заучено положение от корнер Леняни бе намерен непокрит в наказателното поле, но в последния момент защитник успя да блокира удара му. В 44-ата минута гостите си спечелиха фаул на границата на пеналта и Мемушай отправи доста добър удар, преминал на сантиметри над напречната греда. През втората част треньорът на „петлите“ Дидие Дешам смени Антони Марсиал с Пол Погба и играта на французите стана по-опасна в нападение. Още в 46-ата минута Кингли Коман можеше да открие с глава отблизо, но пропусна. Албания обаче бе още по-близо до откриване на резултата в 52-ата минута. Тогава при едно центриране в наказателното поле Мемушай успя да засече топката и тя се отби от гредата. В 54-ата минута Пол Погба получи центриране на задната греда и опита удар от движение, който обаче мина над вратата. След това и Коман стреля неточно. В 67-ата минута Жиру направи най-сериозният пропуск за своя тим, като отблизо с глава не успя да уцели вратата. Две минути по-късно нападателят на Арсенал нацели и греда след нов опасен удар с глава. Постепенно французите тотално обсадиха наказателното поле на съперника, но така и не успяваха да стигнат до чиста ситуация заради сгъстената защита на Албания. Все пак натискът им даде резултат в последната минута на редовното време, когато Адил Рами центрира в към непоктирия Антоан Гризман и той простреля с глава Бериша за 1:0. В последната минута на добавеното време пък Димитри Пайе развинти защитата на съперника и с удар в далечния удар оформи крайното 2:0.