(http://www.klassa.bg/)
Как Брексит промени германското общество
Дебатите около Брексит сближават германските граждани с ЕС. Това показват резултатите от последното изследване на социолозите от Infratest dimap за политическите нагласи в Германия. Малко над половината от анкетираните (52%) заявяват, че членството в ЕС носи предимства за страната. Едва 11% от германските избиратели смятат, че членството в ЕС е свързано главно с недостатъци. Преди 6 месеца само една трета от анкетираните бяха положително настроени към европейското членство на Германия.Авторите на студията предполагат, че засилените информации по темата за Брексита са изиграли решаваща роля за увеличаващите се положителни нагласи към ЕС. Мнозинството от анкетираните смятат, че ЕС създава сигурност (74%) и благоденствие (79%) за европейците. Три четвърти от германските граждани биха желали да има по-силно сътрудничество между държавите от Общността – например в бежанската политика, по въпросите на енергетиката и по отношение защитата на личните данни. Как точно да изглежда това по-тясно сътрудничество не става ясно. В същото време 61% от имащите право на глас в Германия са убедени, че ЕС и сега се меси прекалено силно в националните работи на отделните държави.
Скептицизъм относно референдумите
Референдумът във Великобритания повдигна и друг важен въпрос: какъв е смисълът от подобни всенародни допитвания? Новите данни показват, че в сравнение с 2011 година, германците днес изпитват значително по-големи резерви по отношение на ползата от референдумите.
Въпреки това една четвърт от гражданите смятат, че референдумът позволява да се приемат по-добри решения, отколкото взетите от парламента. 49% от анкетираните обаче застъпват тъкмо противоположното становище.
Гражданите с нисък образователен ценз (44%) и избирателите на дяснопопулистката „Алтернатива за Германия” (23%) оценяват референдумите доста по-положително, отколкото хората с добро образование (23%).
Увеличава се доверието към канцлерката
И друго става ясно от изследването на социолозите: Германските избиратели като цяло са станали по-положително настроени към управляващата коалиция (ХДС/ ХСС и ГСДП). За същата коалиция днес биха гласували 34% от анкетираните – с 2% повече, отколкото в началото на месец юни. Канцлерката Ангела Меркел също получава по-голяма подкрепа. 59% от германските избиратели одобряват нейната работа. Това е най-високата стойност от 2015 година насам.
Германските социалдемократи също получават по-силна електорална подкрепа и на евентуални нови избори биха спечелили 22% от гласовете. Всички опозиционни партии, с изключение на „Алтернатива за Германия”, биха запазили предишните си резултати. Тази популистка формация губи три процента от гласовете си в сравнение с последното допитване. По-лошите резултати на тази евроскептична и дяснопопулистка партия най-вероятно се дължат на обществените дебати около Брексита.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/07/09