08/08/16 09:14

Джокович аут още в първия кръг и други сензации от Олимпиадата

Новак Джокович отпадна още в първия кръг на тенис-турнира на Олимпиадата в Рио. Той загуби от аржентинеца Хуан Мартин дел Потро с 6:7(4), 6:7 (2).   Победата е трета за Дел Потро срещу световния номер 1. Аржентинецът е постоянно контузен през последните години и е извън първите 100 в ранглистата на АТП, тъй че победата му може да се оцени като сензация. Но не и единствената през втория ден на игрите. Големи изненади имаше и в други видове спорт.   Срещата Джокович-Дел Порто, която продължи 2.30 часа, бе много оспорвана.   Първият сет започна много равностойно, като се стигна до тайбрек. Там Джокович допусна две грешки, които му костваха скъпо - 6:7(4).   Във втория сет Джокович бе видимо разколебан, докато дел Потро показа стабилност. Той лесно печелеше геймовете, в които подаваше, а на няколко пъти бе на крачка от "пробив" в подаването на противника си.   Макар и с много усилия Джокович все пак успя да вкара и тази част в тайбрек, където обаче сякаш силите не му стигнаха. Дел Порто повече с 5:0, преди сърбинът да успее да вземе първата си точка. Тайбрекът завърши 7:2 за аржентинеца, а с това и мачът.   Той вкара цели 41 уинъра, докато носителят на 12 титли от "големия шлем" направи повече непредизвикани грешки от колкото уинъри – 32-26.   Джокович поздрави победителя след срещата и се разплака, тръгвайки си от корта.   За отбелязване е, че денят е започнал много неприятно за дел Порто. Сутринта той заседнал за 40 минути в асансьор в Олимпийското градче заради спиране на тока и бил спасен по случайност от играчи от аржентинския отбор по хандбал, които чули виковете му за помощ.   Като голяма изненада в тенис турнира може да се оцени и загубата на поставените под номер 1 в основната схема при женските двойки сестри Серена и Винъс Уйлямс в първия кръг от с 3:6, 4:6 пред чехкините Луцие Шафаржова и Барбора Стрицова.   Поредният срамен мач за домакините във футбола   Феновете на Бразилия освиркаха Неймар и съотборниците му, които изиграха поредния си срамен мач на Олимпиадата и досега не са вкарали нито един гол.   Миналата седмица те направиха 0:0 с отбора на Южна Африка. Миналата нощ пък не успяха да победят съвсем непретенциозния отбор на Ирак във втория си мач от група "А" – отново 0:0.   "Трябва да се извиним на феновете и на целия ни народ. Не играхме така, както трябва. Разочаровахме хората", коментира след мача треньорът Роджерио Микале.   Досега Бразилия няма златен олимпийски медал в мъжкия футбол. Сега бразилците ще трябва да се борят, за да не отпаднат още в предварителната група. За това трябва задължително да победят отбора на Дания в сряда. Датчаните засега имат 3 точки, Бразилия и Ирак - по 2, Южна Африка – 1.   Изненадващите загуби на един европейски и един олимпийски шампион   Предварителните прогнози бяха жестоко опровергани и от развитието на някои мачове в турнирите по баскетбол и волейбол при мъжете.   Европейският шампион по баскетбол Испания, смятана за единственият що-годе конкурентен за олимпийската титла съперник на отбора на САЩ, бе победен от класиралия се в последния момент за турнира отбор на Хърватия. Загубата е само с 2 точки, но това сигурно я прави още по-неприятна за испанците, след като те дълго време изглеждаха сигурни победители, но допуснаха доста странен обрат.   Воденият от Пау Гасол отбор изигра много силно първите две трети от мача и около 3 минути преди края на третата част водеше с 15 точки. Тогава хърватите постепенно започнаха да обръщат мача.   Преди последните 10 минути испанците водеха със 7 точки, след което в редиците им настъпваше все по-голямо объркване и притеснение, за да се стигне до драматичния обрат - 72:7о за хърватите.   Изненадата във волейболния турнир сътвориха трикратните олимпийски шампиони от САЩ. Те бяха категорично надиграни от Канада с 3:0 (25:23, 25:17, 25:23) само за 1 час и 17 минути.   Донякъде изненадваща е и категоричната загуба на европейските шампиони Франция. Те бяха неузнаваемо слаби срещу Италия, която победи с 3:0 (25:20, 25:20, 25:15).   Новата звезда в мъжкия хандбал - Катар   В мъжкия турнир по хандбал двукратните олимпийски шампиони от Хърватия (златни медали от игрите през 1996 и 2004 година, бронз от Лондон 2012, четвъртомясто в Пекин 2008-ма) бяха разгромени с 23:30 от новата звезда в този спорт – Катар.   Особеното в случая е, че отборът на азиатското емирство прилича повече на нещо като сборен отбор на света. От общо 14-те му играчи на Олимпиадата 9 са натурализирани чужденци – 5-има от бившите югорепублики и 4-ма от други страни, като Франция и Испания, например. Треньорът им също е европеец.   Както и в други спортове, в хандбала Катар приложи стратегията на закупуване на чуждестранни звезди срещу огромни пари с обяснението, че е малка страна с ограничени човешки ресурси и затова е принудена да внася спортисти.   Тази стратегия, всъщност, вече донесе първия успех на новия хандбален отбор на Катар. В домакинското си световно първенство през миналата година той взе сребърни медали, като на финала отстъпи на Франция.