(http://www.klassa.bg/)
Блокират парите на длъжници зад граница
Кредитори ще замразяват авоарите на заборчлелите и преди да са подали иск в съда
Парите на длъжници, които са граждани на ЕС, ще могат да бъдат запорирани и зад граница. С промени в ГПК кредиторите ще могат да "блокират" авоарите на длъжниците си по нова по-бърза процедура. Това ще става чрез т. нар. европейска заповед за запор на банкови сметки.
Както „Монитор“ писа заради дупка в българското законодателство, което все още не е синхронизирано с европейското в частта си за запори зад граница, масово гърци се крият от кредитори си у нас. В момента всички страни - членки на ЕС, които са част и от така наречената еврозона, имат право да налагат електронни запори върху имуществото на длъжниците независимо в коя от тези държави се намира той. Не така стоят нещата обаче в България, Румъния и още няколко страни от ЕС, които не са част от еврозоната и запора на пари зад граница при тези държави се случва по тежка и тромава съдебна процедура.
С измененията в ГПК се предвижда
кредиторът да може да поиска от съда да издаде европейска заповед за запор
ако е с местоживеене в една държава-членка, а съдът и банковата сметка са в друга страна от ЕС. Трансграничен елемент е налице и когато съдът, разглеждащ молба за заповед за запор, се намира в една държава-членка, а банковата сметка - обект на заповедта за запор, е в друга.
Според проекта за допълнение на ГПК кредиторът ще може да поиска от съда да издаде европейската заповед за запор още преди да е подал иска си, както и във всеки етап на съдебното производство. Такава възможност ще има включително и когато делото е стигнало до касация, но с издаването на заповедта няма да се занимават върховните съдии, а тези от въззивната инстанция.
Регламентът изисква от всяка държава-членка да определи орган, който да получава исканията за информация за банкови сметки на длъжници от съдилищата в останалите страни. Министерството на правосъдието предлага в ГПК на запитванията на чуждите съдилища да отговарят държавните съдебни изпълнители към Софийския районен съд.
Компетентен да получава европейската заповед за запор и други документи от съда, да ги предава на банката за изпълнение и да ги връчва на длъжника, ще е всеки съдебен изпълнител – частен и държавен. Той
ще извършва и самото изпълнение на заповедта
като в мотивите към проекта се посочва, че това решение е продиктувано от българската правна традиция. Съдебният изпълнител ще може и да предприема необходимите мерки за освобождаване на средствата по сметката на длъжника, които превишават сумата, посочена в заповедта за запор.
Отказът на съда да издаде европейска заповед за запор ще може да се обжалва с частна жалба от кредитора. Той и длъжникът ще имат право да искат от съда отмяна или изменение на вече издадена такава, както и ограничаване или прекратяване на изпълнението ѝ.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/08/12