(http://www.klassa.bg/)
Дали само Brexit е виновен за спада на британския пазар на имоти
Всички, които внимателно наблюдават Великобритания след Brexit, виждат как имотният балон започва да издиша, пише Bloomberg.Броят на сделките се понижи до най-ниско ниво от 2008 г. насам и се очаква да остане такъв за цялата година, а ръстът на цените е в застой. В Лондон картината е още по-мрачна, тъй като цените тръгват надолу.
Тези, които категорично винят Brexit обаче, не бива да забравят, че бумът на цените на имотите е пред изчерпване и на друг пазари. UBS например очаква цените на жилищата в Швейцария да паднат за първипът от 17 години през тази година заради прекомерния ръст и недостъпността на имотите от последните години.
Индексът на банката, който следи динамиката на пазара на имоти, отчита понижения за първото и второто тримесечие.
Тези, които очакват цените в Лондон да се стабилизират, трябва да се надяват, че Великобритания е по-стабилен пазар от Швейцария. Не трябва да се забравя, че пазарът в Лондон вървеше надолу още преди вота за Brexit.
Купувачите на първи дом трябва да платят за жилище сума средно 10 пъти над годишния им доход, според ипотечния кредитор Nationwide. Това е най-високата цена за повече от три десетилетия назад и около два пъти по-висока спрямо средното национално равнище.
От гледна точка на достъпност цените на жилищата в Лондон могат да паднат и наполовина и все още да не са достатъчно достъпни. Това не е балон, който може да се надуе само от ипотечното кредитиране, предупреждава Moody's. Според рейтинговата агенция Brexit ще допринесе за допълнително, по-широко забавяне на покупките на жилищата и тегленето на нови заеми.
Подобно “захлаждане” се очаква и за офис площите в Лондон.
Има данни, които показват, че спадът вероятно ще бъде управляем – например ограниченото предлагане и на офиси, и на жилища, както и изгодният обменен курс на британския паунд за чужденците извън Европейския съюз (ЕС). Лихвите също се очаква да тръгнат надолу заради политиката на централната банка на Великобритания.
Ако и другите глобални финансови центрове обаче също преминават през забавяне на пазара на имоти във време на ниски лихви, ще става все по-трудно за ситуацията на Острова да се обвинява Brexit. Просто най-вероятно тухлите и бетонът не това, което бяха.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/08/28