(http://www.klassa.bg/)
Клането в Дистомо: "Тогава бях на четири"
Малцина са запознати с жестоката съдба на гръцкото селище Дистомо, където по време на окупацията националсоциалистите оставят след себе си кървава следа. През 1944 година войските на SS опожаряват цялото селище, изнасилват жените и избиват почти всички жители. По онова време Аргирис Сфунтурис е едва на четири години. Той преживява цялата вакханалия на насилието. Родителите му са зверски убити, заедно с още 32-ма негови роднини. В последния момент сестра му успява да го изнесе от горящия дом.Когато нацистите заличиха Дистомо
Съдбата на 76-годишния Аргирис Сфунтурис, който и до днес не е получил нито финансово обезщетение, нито официално извинение от страна на Германия, силно разтърсила германския журналист Патрик Зайбел. Следват множество лични срещи, в резултат от което Зайбел пише книга, посветена именно на Аргирис Сфунтурис. В книгата, озаглавена „Завинаги ще си остана онова четиригодишно момче”, Зайбел описва личната история на Сфунтурис и разказва за един малко известен епизод от историята - нацисткия терор в Гърция.
Съдбата на Дистомо е особено трагична: на 10 юни 1944 войските на SS получават нареждане да избият всички жители на селището и да го заличат от картата на Гърция. Клането е замислено като отмъщение за една акция на гръцките партизани, при която са убити седем германски войници. По време на клането в Дистомо загиват 218 цивилни граждани, а Аргирис Сфунтурис е един от малцината оцелели.
Малкият Аргирис напуска Гърция, когато е на осем години. Подслонен е в селище за деца-сираци в Швейцария. По-късно следва и работи като учител по физика в различни швейцарски училища. И през цялото време не спира да следи развитието в родината си. През 70-те години на миналия век там властва военна диктатура. Сфунтурис се ангажира в борбата срещу хунтата, като публикува лирика и превежда текстове, забранени от гръцкия режим.
Забележителна е не само съдбата на Сфунтурис. Журналистът Патрик Зайбел е възхитен и от силата на неговия характер: "Въпреки тези ужасяващи преживявания, Сфунтурис е един изключително приветлив, дружелюбен и миролюбив човек. Характерна за него е и неотстъпчивостта, с която защитава принципите си", казва Зайбел в интервю за Дойче Веле.
Въпросът за репарациите
Със същата тази упоритост Сфунтурис води и една борба, която вече изглежда обречена: Германия да плати репарации на Гърция. В книгата си Зайбел тематизира и този въпрос - и най-вече неотстъпчивата позиция на Берлин, който смята темата за приключена. „Мисля, че вината на германците е очевидна - както от правна, така и от морална гледна точка. Не мога обаче да си представя, че сегашното федерално правителство ще промени позицията си по този въпрос”, казва авторът на книгата. А Аргирис Сфунтурис? Той е твърдо решен да продължи борбата си. „По въпроса за репарациите е нужен натиск. Когато миналата година посетих Алексис Ципрас, му казах, че според мен гръцкото искане трябва да бъде разгледано на международно равнище”, казва Сфунтурис.
Patric Seibel: "Ich bleibe immer der vierjährige Junge von damals", Westend Verlag
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/10/06