10/07/16 09:15

Григор Димитров излиза срещу Рафаел Надал в четвъртфинална среща в Пекин

Григор Димитров излиза срещу Рафаел Надал в четвъртфинална среща на силния тенис турнир в Пекин с награден фонд 4.16 млн. долара. Двубоят е пети по програма на централния корт и се очаква да започне около 14.30 часа българско време. Равносметката до момента от срещите между двамата тенисисти е 7:0 победи за бившия номер едно в мъжкия тенис. Ще успее ли най-добрият български тенисист да намери пътя към успеха предстои да видим. В последните месеци кариерата на Димитров е във възход. Той се завърна сред първите 20 в мъжкия елит на тениса. Стигна до четвъртфиналите в Пекин след две трисетови победи. В четвъртък хасковлията направи зрелищен обрат срещу френския талант Люка Пуй - 6:7(3), 7:6(0), 6:4, след като беше само на две точки от загубата. "Просто вярвах. Особено във втория сет, в който той сервираше за мача", каза след успеха Димитров. Надал от своя страна нямаше особени проблеми срещу квалификанта Адриан Манарино (Франция) и го отстрани с 6:1, 7:6(6). "Той е невероятен тенисист, който играе много добре. Един от играчите в тура, които имат потенциал. Знам, че трябва да дам най-доброто, ако искам да победя, така че ще съм концентриран върху това", коментира Надал срещата с Григор Димитров. Характерното за двубоите между двамата е, че хасковлията традиционно играе добре. Само в два от седемте мача той е загубил, без да спечели сет. В четири от другите пет срещи Димитров е успявал да изравни след загубен първи сет. За първи път Димитров и Надал играят един срещу друг преди седем години на турнира в зала в Ротердам. Най-близо до победата българинът беше на Откритото първенство на Австралия през 2014 г. Тогава Димитров беше единственият от тенисистите извън Топ 8, който стигна до до четвъртфиналите, където бе спрян от "Матадора" след обрат - 3:6, 7:6 (3), 7:6 (7), 6:2. Последният двубой между двамата е в Базел през 2015 г., когато Надал отстрани Димитров с 6:4, 4:6, 6:3. Заради контузия в китката на лявата ръка Рафаел Надал направи дълга пауза през този сезон. Травмата принуди испанеца да се оттегли от "Ролан Гарос" на 27 май, а след това пропусна и "Уимбълдън". Върна се на корта за Олимпийските игри в Рио де Жанейро, където стигна до битката за бронза, но загуби от японеца Кей Нишикори. Надал обаче спечели олимпийското злато на двойки заедно с Марк Лопес.