12/05/16 17:38
(http://www.klassa.bg/)

Какво целят САЩ и МВФ с войната против плащането в брой

 Епичната битка около наличните пари се развива по-бързо, отколкото можем да си представим. Всеки път, когато ни се струва, че вече всичко е завършило, се случват нови неща, твърди руският сайт ktovkurse.com.
Индия е ярък скорошен пример. Правителството изтегли от обръщение два крупни парични номинала и хвърли страната в хаос.
 
Например много филиали на Citibank в Австралия изобщо прекратиха използването на налични пари.
 
Бившият финансов министър на САЩ Лари Самърс миналата седмица публикува статия, че „индийският опит няма да ни спре от препоръката да спрем да пускаме налични пари в САЩ, Европа и в целия останал свят”. Независимо от хаоса в Индия, САЩ трябва да спрат печатането на банкноти с номинал $100, счита Самърс.
 
Първосвещениците на парично-кредитната политика почти винаги въртят един и същ запис: само престъпници и терористи използват банкноти с висок номинал.
 
Кенет Рогоф, професор от Харвардския университет и бивш служител на МВФ и ФРС (Федерална резервна система на САЩ) неотдавна публикува книгата „Проклятието на наличните пари”. Бен Бернанке, бивш управител на ФРС, я нарече „увлекателна и важна книга”. (Именно той увеличи 5 пъти паричната маса в САЩ от 800 млрд на 4 трилиона долара – БЛИЦ.)
 
Рогоф, както и мнозинството негови колеги, твърдят, че банкнотите с висок номинал - $100 или 500 евро се използват изключително в „търговията с наркотици и хора, при изнудвания или подкупи”. Те дори на шега наричали банкнотата от 500 евро „Бен Ладен”, тъй като я използвали предимно терористи.
 
Някои изследвания обаче показват, че критиката на парите в брой има малко общо с реалността. Оказва се, че в страни, използващи банкноти с висок номинал, показателите за престъпност са много по-ниски, включително и организираната престъпност.
 
Например в Швейцария, с нейната 1000-франкова банкнота (около $1000 USD), има едно от най-ниските равнища на организирана престъпност в света. Същото се отнася и за Сингапур, където в обръщение се ползват банкноти от 1000 сингапурски долара (около $700 USD).
 
Ако внимателно се анализира равнището на престъпността по страни, то по-скоро най-високо ще бъде в държавите, където се използват банкноти с нисък номинал.
 
Например във Венецуела, Нигерия, Бразилия и Южна Африка организираната престъпност процъфтява както никъде по света, но същевременно във всяка от тях банкнотите с най-висок номинал едва достига $30. Същото се отнася и до корупцията и не плащането на данъци.
 
Например Грузия е едно от най-ефективните места за правене на бизнес заради ниската корупция. И все пак в Грузия е внесен законопроект за забраняване на банкнотите с висок номинал от 500 лари – около $200.
 
Тя може да бъде сравнена с Малайзия или Узбекистан – две страни, където корупцията процъфтява. Банкнотата с най-висок номинал в Малайзия е 50 рингита, около $11. В Узбекистан е 5000 сома, равни на нищожните $1,57.
 
Излиза, че политическите и финансови учреждения искат вие доброволно да дойдете до идеята за отмяна или поне за намаляване на парите в брой. За целта те са готови да проведат всякаква пропаганда сред населението, за да вкарат в главите идеята за нерушимата взаимна връзка на високото равнище на престъпността с банкнотите от висок номинал.
 
Казано накратко, нищо не потвърждава това твърдение. То е поредната измама, която дава възможност на някои хора за реализация на своите лични амбиции за сметка на чуждия живот и свобода. Това става посредством механизма банките да контролират парите на хората и да печелят от този контрол.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване