12/14/16 06:07
(http://www.klassa.bg/)

Wall Street - най-крупният собственик на жилища в Европа

 Десетки семейства в Ирландия и Испания – дългогодишни изрядни наематели, са предупредени, че трябва да напуснат жилищата си след изтичане на договорите им за наем. Бърза проверка защо се е стигнало дотам води до ... Wall Street, пише CNBC.

След като Европа беше обхваната от глобалната финансова криза, а по-късно и от дългова криза, американският инвестиционен гигант Goldman Sachs започна да придобива огромни портфейли от проблемни кредити в Ирландия, включително и на строителни компании.

Някои от тези строителни компании в момента излизат от пазара на наеми и продават имотите. Така по-голямата част от приходите ще отидат точно при Goldman.

Като цяло банката няма общо с писмата за принудително извеждане след края на договорите. Тъй като обаче американските банки изиграха такава голяма роля във възстановяването на жилищния пазар в Европа, те станаха и основна мишена за гнева на собственици и наематели.

Хората коментират, че по някакъв начин инвестиционните компании са се намесили в местните общности и реализират печалби за сметка на хората.

На практика компаниите от Wall Street се превърнаха в най-големия собственик на жилища в Европа заради наплива на инвестиции от САЩ на пазара. През последните четири години Goldman Sachs, Cerberus Capital Management, Lone Star Funds, Blackstone Group и други са придобили проблемни активи за над 223 млрд. евро, което е почти 80% от общия продаден обем.

Компаниите са си направили сметката добре – да купуват подценени имоти във време на криза, като залагат на подобряване на пазара. Отделно компаниите плащат и по-ниски данъци, като прилагат комплексни стратегии, често включващи дъщерни компании без персонал и операции.

Wall Street си навлече сериозни критики заради огромните печалби от сектора на имотите и спестяването на данъци на фона на обитателите на жилищата, които трябва да се справят с по-високите данъци и принудителните извеждания. В много случаи американските инвестиционни гиганти са просто пасивни играчи, които стоят зад строители и банки. В някои обаче са директни участници в процеса.

И все пак, въпреки противоречивата им роля тези компании изиграха ключова функция в прочистването на проблемните активи в сектора на имотите в Европа.

В Испания например правителството и банките подхраниха сериозно бума на пазара на имоти и когато балонът се спука, банките останаха задръстени с проблемни кредити за милиарди евро, а икономиките изпаднаха в тежка ситуация.

Точно тогава се появиха компаниите от Wall Street. Те започнаха да придобиват проблемните заеми и дори и конкретни имоти. Това донесе така необходимия кеш на банките и в един момент изигра и роля за спирането на срива на цените.

Възстановяването обаче остава неравномерно. Така някои собственици и наематели се изправят пред трудни решения – например да приемат по-тежки условия, които биха ги тласнали към неизпълнение на задълженията им на фона на все по-недостъпните жилища на някои пазари.

Без значение дали американските инвестиционни компании са намесени, активисти вече подклаждат масите. Протестиращи например окупираха апартаменти в Барселона, придобити от инвестиционния гигант Blackstone. Подобни протести има и в Мадрид, както и в Ирландия.

В момента испанските власти спешно преглеждат някои от сделките. Финансовият министър на Ирландия пък предложи законопроект, с който затяга надзора над американските гиганти, включително и за данъчни „вратички“.

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Десислава Попова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване