12/18/16 07:42
(http://www.klassa.bg/)

Как Тръмп надви в битката със Силициевата долина?

 Доналд Тръмп е великодушен само когато печели. След като през цялата си предизборна кампания обвиняваше за какво ли не елитите от Силициевата долина, като често чувствата бяха взаимни, той използва социалните мрежи, за да напада предпочитания от тях кандидат. А след това, с утихването на емоциите около изборите, Тръмп се обяви за част от екипа на технологичната общност в САЩ, пише в свой анализ Quartz.

“Това е една невероятна група от хора”, коментира той в предверието на Trump Tower на 14 декември. Редица от най-влиятелните изпълнителни директори на технологични компании от САЩ се бяха отправили към сградата, за да обсъдят с него данъчната реформа, работните места и инвестициите. “Няма други като вас в света”, заяви той в началото на двучасовата им среща. “А това, което можем да направим, за да продължим тази тенденция, е да бъдем до вас… Ще се обаждате на моите хора, на мен”.

Според документи от събитието, коментарите на технологичните лидери в отговор на казаното са били хвалебствени.

“Изключително развълнуван съм от възможността, че може да има иновации в администрацията”, коментира главният изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос, който също така притежава Washington Post. Вестникът упорито нападаше Тръмп по време на предизборната кампания. Директорът на Apple Тим Кук изрази желанието да говори на “новоизбрания президент за нещата, които можем да направим, за да постигнете нещата, които искате”. Главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг добави, че “се вълнува от разговора за работните места”. Главните изпълнителни директори на Alphabet, Microsoft и Tesla - Лари Пейдж, Сатя Наделя и Илон Мъск съответно - бяха по-сдържани.

ова беше моментът, в който прехвалените принципи на Силициевата долина се срещнаха с истинската политика. И резултатите не бяха красиви, допълва анализът.

Тръмп има свободата да командва парада след месеци, в които атакува лидерите на технологичната индустрия. Същевременно показа, че той стои начело и се готви да раздаде правосъдие на онези, които му пречат.

Забележимо беше отсъствието на Джак Дорси, главният изпълнителен директор на Twitter и на компанията за разплащания Square. Грешката, която е допуснал? Вероятно блокирането на рекламната кампания на Тръмп срещу Хилари Клинтън в социалната мрежа. Съветникът на Тръмп Шон Спайсър отрече обвиненията, посочвайки, че “конферентната зала е само толкова голяма”. Важно е да отбележим, че сред 25-те стола в стаята, имаше място за четирима представители на фамилията Тръмп - синовете му Ерик и Доналд, дъщеря му Иванка и зет му Джаред Къшнър. 

Също толкова тревожно е, че единствената частна фирма, чийто представител беше на срещата - Palantir, е основен изпълнител на държавни поръчки и е съоснована от съветника на Тръмп и инвеститор от Силициевата долина Питър Тийл.

Изборът на Тръмп сложи край на досега властващото разбиране на Силициевата долина за политиката като пречка, която трябва да избегне по пътя към световната си доминация. Бил Гърли, инвеститор в Benchmark Capital, повтори това през август, но посочи, че властта на Тръмп едва ли ще има “апокалиптично влияние” върху Силициевата долина.

“По ирония на съдбата мисля, че една от причините за това е, че Силициевата долина е толкова успешна, защото е толкова далече от Вашингтон”, пише той. “Технологиите са една област, в която федералните решения нямат толкова силен ефект върху ежедневието”.

Силицевата долина обаче вече не е толкова уверена. Миналата седмица тя даде цяла вълната от обещания да се противопостави на атаките срещу гражданските права, депортирането и другите проблеми, които назряват.

Победата на Тръмп може да принуди Силициевата долина да започне да изглежда повече като другите големи индустрии. През годините технологичната общност обърка много представители на Вашингтон, като отказа да работи с властите. Тя смята, че вижданията ѝ са напълно различни от техните, ето защо често не желае да съдейства, дори и това да донесе ползи на бизнеса. През 2016 г. лидерите от индустрията изцяло подкрепяха Хилари Клинтън за президент и гледаха на управлението на Тръмп като фарс или като нещо почти невъзможност.

Силициевата долина всъщност може да спечели много от управлението на Тръмп, дори и да загуби някои неща. Apple и други компании ще трябва да върнат милиарди долари в САЩ, скрити в чужбина, в случай на данъчна реформа.

Но темите за имиграцията, киберсигурността, шпионажа, антимонополните мерки и интернет неутралността отново са на масата за преговори. Един от най-големите въпроси пред Силициевата долина остава имиграцията, тъй като индустрията е силно зависима от талантите, идващи от чужбина, които Тръмп толкова не харесва.

Сега лидерите на технологичната индустрия в САЩ може да се наложи да избират между личните си принципи и тези на своите акционери от страната. Тръмп отправя този въпрос към много от тях. Като ръководители на публично търгувани дружества решението е да се срещнат с Тръмп.

Да се противопоставяш на президент на САЩ като основател на частна фирма или като инвеститор, е трудно, но може да се случи. Да се обявиш твърдо срещу един хаотичен и отмъстителен президент, ако си директор на публична компания, е доста рисковано.

И това не е хипотеза. Туитовете на Тръмп изпратиха книжата на Boeing с 1% надолу на 6 декември, а тези на Lockheed Martin се потопиха с 3% на 12 декември, след като той разкритикува скъпо струващите държавни поръчки, изпълнявани от компанията. Всичко това може да служи като предупреждение. Когато дойде моментът, в който новоизбраният президент има повече от 140 знака, за да се изкаже, и има властта на правителството зад себе си, последствията могат да бъдат по-тежки.

Някои представители на Силициевата долина не са съгласни с това. Според тях правенето на компромиси с ценностите не помага нито на компаниите, нито на служителите.

Силициевата долина показа, че е готова да извива ръцете на държавата и на местните власти, за да запази правата на малцинствата и ЛГБТ общността в последните години, но много други компании, сред които Yahoo, бяха повече от доволни от това да си сътрудничат с правителствените агенции.

Ако ръководителите на технологичните компании се провалят в реакцията си сега, техните най-добри служители могат да свършат това вместо тях, твърди Хънтър Уок, бивш продуктов мениджър в Google.

"Истинската власт е в ръцете на служителите на тези технологични компании", коментира Уок. "Смятам и се надявам, че ръководителите ще искат служителите им да вярват в същите ценности за разнообразие на работната сила, включване, иновации. Смятам, че в крайна сметка работата на главните изпълнителни директории не е да карат цената на акциите да расте, а да запазят компаниите си като места, в които талантите искат да работят".

 

 

По статията работи: Елена Кирилова

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване