Thalloderma Shop
01/30/17 05:46
(http://www.klassa.bg/)

Добрите идеи се реализират, само когато имаш власт

 

Две са големите ни задачи – честните избори и успешното председателство на ЕС

 

 

Проф. Огнян Герджиков, премиер на Служебното правителство

 -  Човекът, който беше председател на Народното събрание и който написа книга „Аз не бях политик“, стана премиер. Защо приехте? 

- Доверието много тежи. Президентът Радев ми гласува много високо доверие и е много тежко човек да не поеме в такъв случай тежкия кръст. Не ми беше лесно да приема, защото знам какво е в политиката, както казват хората, ял съм й попарата. Но, в крайна сметка, когато си обграден с такова доверие, наистина би било безотговорно току така да откажа. Опитвах се да го убедя, че вероятно има и по-подходящи от мен, но той се оказа твърдоглав. Има и още една причина, която досега не съм споделял – аз имам някои, струва ми се, добри идеи, а добрите идеи, които засягат държавата, могат да се реализират, когато имаш власт. Една такава добра идея е една инициатива на Българската стопанска камара. Става въпрос за дребния и средния бизнес, за светлия бизнес. Той трябва да бъде подпомаган. Едрият сам се грижи за себе си, но дребният и средният е смачкван от прекалено много бюрокрация, от знайни и незнайни такси и всичко това го спъва. Понеже това се регулира основно с подзаконови нормативни актове, тоест това е във властта на един кабинет, може да се направят стъпки в тази посока. Имам и други идеи, но нека всичко така изведнъж да не казвам. 

- Да и аз ще ви попитам, очевидно разбирате от търговско право и затова сте се насочили към това. Коя е обаче голямата амбиция на един премиер на служебно правителство, защото той едва ли може да оправи всичко? 

-Никакво съмнение. Първо, времевият хоризонт е много близък. Но да се направят няколко добри стъпки – пак е нещо. И най-важното, ние имаме две най-важни задачи – демократични и честни избори, безусловно демократични и честни, защото се нагледахме на какви ли не безобразия по изборите, и една задача, която сега за първи път ни се поставя и която такава задача ще имаме след още 1314 години, когато се падне ротацията пак да бъдем председателство на Съвета на Европейския съюз. Така че това е много сериозно предизвикателство, а ние отсега сме вече в малко забавен ритъм. Трябват огромни усилия, за да излезем с чест. Защото, ако се провалим тук, ние просто ще си сложим една много голяма черна точка. 

- Може ли да се провалим и може ли да ни вземат председателството? 

- Ние, ако се откажем от него, ако кажем: ние не можем да се справим. Но ние ще си нанесем звучен шамар сами. Това не трябва да се случва, тъй като ние така или иначе се борим за престиж като държава, която все още ни водят в задния двор на Европа. На нас никак не ни харесва и с основание не ни харесва. Така че това е моментът, в който ние можем да излезем в една позиция, която вече да ни поставя като един наистина пълноправен, уважаван член на Европейския съюз. 

-Много ли сме се забавили?

- Е, прекалено много може да не е, но не трябва да се отпускаме. Защото наистина е много, много важна задачата. 

- Казахте: президентът Радев ми предложи. Само той ли? 

- Само той. 

- Политически партии кадруваха ли? БСП?

- Не. Категорично не. Никой друг не е излизал с подобно предложение. Единствено той. 

-А кой избра министрите? 

- Той. Това е негов кабинет. Той ги избира. Аз ги научих министрите три дена преди днешния ден. 

-Какво ни говори профилът на министрите експерти, които досега са били далеч от камерите, за да няма за какво да ги атакуват, нали така?

- Това са експерти, които малцина са се докосвали до политиката, а те се броят на пръстите на едната ръка, даже е много. Така че, нали, вечният бюджетар Кирил Ананиев, който действително е великолепен финансист, той има дълъг стаж в Министерството на финансите. Много са малко. Илко Семерджиев, който е известен, бил е в няколко правителства, и кой беше още? Да ме подсетите да не забравя, но горе-долу толкова. 

- Ще правите ли ревизия на досегашното управление? Ключов въпрос. 

- Не може да бъде без никаква ревизия. Не, че ще има скелети от гардероба; не, че ще има преднамерени атаки, но ние сме длъжни да видим нещата как са се развивали и където има безобразия, да направим каквото е необходимо. Ние не можем да си затваряме очите и да кажем – ние сме само за два-три месеца и било каквото било. Това просто не би било коректно пред българския народ. Всички министри са длъжни да направят една добра ревизия на нещата, които заварват – да видят къде има например необосновани в последните седмици обществени поръчки, защото някои от тях може би са съмнителни. Има ли такива случаи, не трябва да се колебаем да спираме такива поръчки. Разбира се, трябва да се подхожда диференцирано, защото има такива, които се отнасят до финансиране от европейски пари – ние не можем да си играем с това. Така че много внимателно, диференцирано трябва да подхождаме. 

- Ще сменяте ли областни управители?

- Има два подхода – сменяме ги всички или не сменяме нито един. И двата подхода са грешни. Верният подход е диференцираният подход. Областни управители, които си вършат добре работата, качествени, доказани професионалисти, почтени хора ще останат. Тези, които обаче се заиграват с едни или други партии или пък има съмнения за тях, че не са най-добрите управленци, или пък не дай Боже и други грехове, ние ще се освободим категорично от тях.

- Как се прави помирение?

- Трябва да се прави с повече интелигентност.

- Добре, има една тема, по която със сигурност вие имате мнение и то не от сега — съдебната система. Вие сте прочели европейския доклад. Как и вие ще трябва да го коментирате, и вие ще трябва да му отговаряте като актуално правителство на България, какво виждате там, какво прочетохте?

- Не звучи много добре, но не съм го чел. Не мога всичко да прочета, защото много неща ми се струпаха напоследък. Но ми стои като задача, заедно с министъра на правосъдието да се запознаем с този доклад, тя ми се струва, че е в напреднала фаза, за да видим какво може да се направи в краткото време. Това не е нещо, което може да се направи нещо сериозно. Защото няма парламент. Когато няма парламент, възможностите на служебния кабинет са ограничени, защото не може никакъв законопроект да се подготвя. Така че малко може да се направи, но това малко поне да бъде в правилната посока.

- Сега, тези дни протестират съдии. Вашите възгледи, до кого се доближават повече – до тези на председателя на Върховния касационен съд Панов или до на главния прокурор Цацаров?

- Не искам да взимам страна в такова противоборство в съдебната система. Много проблеми има в съдебната система. Известни са ни по-голямата част от тези проблеми. Един от проблемите е изключителната натовареност на съдиите, особено в Софийския районен съд, е наистина е претоварен. И това не може да даде едно ефективно правосъдие, тъй като има процеси, които траят 51015 години и човек не може да намери правосъдието. Това е обективната невъзможност, просто защото те не могат толкова съдии да поемат такъв огромен брой дела да решат. Аз наистина се възхищавам на голяма част от тях, които са истински професионалисти. И не трябва да се слага петно върху цялата съдебна система, тъй като това е обида към честните, професионални съдии, морални, които си вършат работата както трябва. 

- Д-р Семерджиев срещу д-р Москов. Това означава, че ще ревизирате здравната реформа, така ли? 

-Д-р Семерджиев е с много богат опит и с много добър поглед върху здравната система. Както аз разбирам, той не споделя много от концептуалните възгледи на довчерашния министър Москов и очевидно е, че там ще има промени, и то наистина има нужда от промени – много сериозни промени. Защото здравната система е много болна, много е болна. Защото тя принуждава и честните лекари да злоупотребяват, за да оцелеят. 

-Кое е голямото нещо, което не работи в България, г-н професоре? 

- Страхувам се, че така изведнъж поставен ребром въпроса, няма да улуча най-голямото. В много неща имаме проблеми. Мен най ме боли за образованието, ако ме питате, защото съм най-свързан с него. Но тази инвестиция в образованието не е инвестиция, която дава резултат в близка перспектива, затова никой не тръгва да я прави там истинската инвестиция, а тя дава резултат след 1520 и повече години, но е най-печелившата инвестиция. И ние сме огромни длъжници и сме нарушители на Конституцията перманентно, защото ежечасно я нарушаваме – чл. 53 ако не се лъжа от Конституцията, да не сбъркам, където се казва, че до 16-годишна възраст всички трябва да учат. А ние сме допуснали да имаме стотици хиляди неграмотни и полуграмотни. Ние ако не вземам позиция на 100 процента грамотност, това обаче провеждано в течение на няколко кабинета неотклонно с всякакви мерки, с всякакви мерки, включително и силно рестриктивни и санкционни. 

- Има ли мафия в България? 

- Не съм специалист по мафиите. Говори се, че има, но не е моя тема. 

- Нали ще кажете като го усетите? 

- Не мисля да мълча, защото колкото и да е рисково, не можем да си затваряме очите. 

-Как ще познаем след 2 месеца, че сте успели? 

- Хората ще го кажат. 

Интервюто е на предаването „Панорама” по БНТ

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване