06/08/17 06:53
(http://www.klassa.bg/)

Токът от „Белене" ще излиза по 12,3 ст./квтч

Планират разликата да поеме фондът „Сигурност на електроенергийната система“

Производствената цена на електроенергията от новите реактори ще бъде 71 долара за мегаватчас (12,3 ст./квтч), а в момента произвежданата от АЕЦ „Козлодуй” е 70 лв. (7 ст./квтч). Разликата от 20 долара на метгаватчас (около 34,74 лв. по днешния курс) ще трябва да бъдат покрити от фонд „Сигурност на електроенергийната система“, създаден през 2015 г., който генерира 430 млн. лв. Това каза председателят на комисията по енергетика в НС Валентин Николов при откриване на международната конференция „Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност“. Събитието, което ще продължи до 9 юни в курортния клуб „Ривиера" край Варна, се организира от „Булатом” и се провежда под патронажа на Министерство на енергетиката и Агенцията за ядрено регулиране.

„Двата реактора, които според арбитражното решение за „Белене“ НЕК плати на руската „Атомстройекспорт“, пристигат у нас до края на август и началото на септември. Със сигурност ще работят, няма да бъдат музей”, прогнозира Николов. „Ако новите ядрени мощности бъдат изградени чрез публично-частно партньорство на площадката на АЕЦ „Белене“,трябва

 

да се предвидят още 2 млрд. долара

 

които енергосистемният оператор ще похарчи за инфраструктура, а в АЕЦ „Козлодуй“ ще се използва вече съществуващата“, обясни той.

Според президента на Атлантическия клуб у нас Соломон Паси след решението на царското правителство през 2003 г. за АЕЦ „Белене“ тя щеше да бъде построена за 60 месеца, а оттогава са изгубени 14 години в ненужни дебати. „Изграждането на АЕЦ „Белене“ към момента би струвало 10 млрд. евро. Проектът се е оскъпил с 20%, а спирането му е един от най-големите политически гафове на времето, твърди председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев.

На събитието бяха коментирани и ВЕИ, които според депутата Иван Генов са тройно повече от потребностите на страната и те създавали само проблеми. Той бе категоричен, че атомната енергетика у нас няма алтернатива, но докато политиците ни са като орел, рак и щука, никой не е луд да вкара пари за нови мощности.

„Разработва се

 

нова национална енергийна стратегия до 2030 г.

 

и с перспектива до 2050 г., като за българското правителство приоритет в нея остава развитието на ядрената енергия. Той е с най-голям дял от 32% от енергийното производство, посочи зам.-министърът на енергетиката Красимир Първанов. „Мерките в стратегията ще се основават на технико-икономически анализ, възложен на експерти от БАН. АЕЦ „Козлодуй“ продължава да е лидер в производството на електроенергия, твърди изпълнителният директор Иван Андреев, който посочи, че успешно продължават проектите за удължаване на сроковете за V и VI блок до 2030 година и постепенно извеждане блоковете от I до IV, за което е осигурено финансиране. В началото на следващата година ще започне и строителството на хранилище за средноактивни ядрени отпадъци. Без държавата не може да се строят нови ядрени мощности въпреки инвеститорския интерес”, коментира и зам.-министърът, който припомни за водените разговори с Китайската национална ядрена корпорация, поясни Първанов. 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване