(http://www.klassa.bg/)
Визията на Меркел за европейското бъдеще
Заради засилващата се дигитализация федералният канцлер Ангела Меркел призова за реформа на германското и европейското право, свързано с конкуренцията. Тази тенденция в момента кара цели браншове или дружества от цифровите платформи да растат отново заедно, заяви Меркел във вторник по време на заседание на икономическия съвет на своята партия ХДС. Нито германското, нито европейското право в областта на конкуренцията са проектирани за това, смята Меркел. „Ние трябва да преосмислим дали искаме да направим възможна тази връзка и не трябва ли да облекчим някои антиконкурентни закони", каза тя. „Политиката и бизнеса трябва задължително да обсъдят това“, каза тя, цитирана от DPA.Меркел призова за по-нататъшни изключения от правилата на ЕС за държавните помощи. Това ЕС вече е преживял в областта на микрочиповете, поясни канцлерът. Сега трябвало да се провери дали е възможно да се случи и в областта на батериите и изкуствения интелект. Освен това ЕС трябва да разработи защитни механизми, за да може млади стратегически важни компании в областта на изкуствения интелект да не бъдат веднага изкупувани от капиталовосилни концерни.
Канцлерът също така съобщи, че по време на съвместното заседание на Министерските съвети на Франция и Германия в средата на юли ще настоява за общо тълкуване на основния регламент за защита на данните на ЕС. Двете страни трябва да разработят общ подход за осъществяването на тази наредба, смята Меркел.
По отношение на насърчаване на инвестициите в научни изследвания при стратегически отрасли в Европа, следва да бъдат отново прегледани и мерките за защита срещу бъдещи придобивания, каза още германският ръководител. „Да си зададем въпроса до каква степен тук са нужни защитни устройства", заяви канцлерът. Става въпрос за това компании с големи пазарни капитализации и възможности да не изкупуват веднага това, което създаваме, поясни тя.
В предизборната си програма Съюзът се противопоставя на увеличаването на данъците за лицата с по-високи доходи. Християнсоциалният съюз (ХСС) и сестринската ѝ партия Християндемократически съюз (ХДС) настояват горната данъчна ставка да започва от по-висок доход, отколкото днес, каза канцлерът.
„Но искам ясно да кажа, че Съюзът няма да осъществява данъчната политика, при която да се прави разлика между ниски и високи доходи", каза тя с оглед на предизборната платформа на Германската социалдемократическа партия (ГСДП).
Припомняме, че германските социалдемократи обявиха, че ако спечелят изборите наесен, ще се борят за повишаване данъците за богатите и намаляването им за бедните като опит да спечелят на своя страна избиратели на фона на неефективна предизборна кампания. ГСДП иска най-високата данъчна ставка да се повиши от 42% на 45%, докато прагът за необлагаем минимум се повиши от 54 000 евро на 76 000 евро годишен доход. Социалните удръжки, които се правят на хората с доходи над 250 000 евро, ще се повишат от 45% на 48%, защото въпросът за социалната справедливост е в сърцевината на кампанията ни, допълни лидерът Мартин Шулц.
Ново повишаване на данъчната ставка считам за „напълно погрешно", каза Меркел. Съюзът ще се стреми да няма промяна в данъка върху наследствата и отхвърли въвеждането на данък върху богатството.
В понеделник стана известно, че съюзът планира годишни данъчни облекчения в обем от около 15 млрд. евро в частта на предизборната си програма за данъци и доходи. Горната данъчна ставка от 42% остава в сила и в бъдеще, от от облагаем годишен доход от 60 000 евро (досега 53 666 евро), съобщава Süddeutsche Zeitung. Програмата ще бъде представена на 3 юли.
Меркел заяви, че системите за социална сигурност в Германия ще бъдат изправени пред сериозни предизвикателства през следващите десетилетия. Въпреки това реформите в пенсионната система, които ще трябва да бъдат изпълнени до 2030 г. и предвиждат излизане в пенсия на 67 години, са правилни, допълни тя. Благодарение на доброто състояние при заетостта Германия можела да запази пенсионните вноски до 2020 г. и 2021 г. на ниво от 18,7% - по-добра перспектива от досега очакваната. Предисторията за изявлението е конфликтът с ГСДП, която се стреми към дебат за пенсионната реформа по време на предизборната кампания.
По-рано Меркел съобщи, че партията ѝ възнамерява да наложи данъчни отчисления по отношение на разходите за научноизследователска и развойна дейност в компаниите при следващ мандат. „Ще бъде записано в нашата управленска програма", заяви тя в парламента в Берлин. Особено малките и средни предприятия имали нужда според нея освен от безвъзмездната помощ и от тези данъчни отчисления. „За съжаление наблюдаваме намаляване на научните изследвания в малките и средните предприятия, но трябва да предприемем нещо по темата“, каза тя.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/06/29