(http://www.klassa.bg/)
Златната ера за глобалния пазар на имоти е към края си
Златната ера за глобалния пазар на имоти е близо до края си заради перспективата за ръст на лихвените проценти и намаляващата възвръщаемост, според доклад на асет мениджъра PGIM, цитиран от Ройтерс.Като цяло обаче перспективите пред недвижимите имоти се запазват стабилни, допълва се в доклада.
Дългосрочното ценообразуване изглежда разумно и предлага прилична защита. Инвеститорите обаче ще трябва да търсят повече, за да намерят привлекателни потоци от доходи и източници на растеж, които да осигуряват целева възвръщаемост.
След финансовата криза отпреди десетилетие инвеститорите се възползваха от исторически ниските лихвени проценти, ниските капиталови оценки и увеличаващите се наеми, което доведе до невиждана от 80-те години възвръщаемост, посочва се в доклада.
Няма доказателства за неправилно ценообразуване на основните пазари, се казва още в документа. Задлъжнялостта намалява и първокласните активи се оценяват на справедлива стойност, казва Питър Хейс, глобален директор инвестиционни изследвания в PGIM Real Estate.
„Няма очевидни фактори, които да указват срив в стойността на недвижимите имоти", коментира той. "Съществува определена инвеститорска нервност, но няма данни за системен риск“, допълва той.
Според компанията добри бизнес възможности все още има на по-второстепенни пазари. За САЩ това са градове като Далас и Финикс, а в Европа и Азия – нецентралните бизнес райони, където търсенето и отдаването на имоти под наем е силно.
Предпазливостта, която се породи заради глобалната финансова криза, все още преобладава, тъй като инвеститорите отнемат крака си от педала, след като си осигуриха рекордна възвръщаемост в периода 2010-2015 г., казва още Хейс.
Броят на глобалните сделки намалява през 2016 г., но от историческа гледна точка е още висок, което предполага, че конкуренцията е още силна. Капиталовите обеми, насочени към сектора на имотите, обаче, се свиват и ценовият натиск отслабва, подчертава се в доклада.
Осем глобални пазара - Лондон, Париж, Хонконг, Токио, Ню Йорк, Лос Анджелис, Сан Франциско и Вашингтон, привличат около една трета от инвестиционния капитал, отчита Хейс.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/07/01