(http://www.clubz.bg/)
Костов: Българските провокатори да намалят децибелите си към Македония
България да бъде включена постоянно в Берлинския процес за интеграция на Западните Балкани в ЕС, където в момента участват страните Германия, Австрия, Италия, Словения, Хърватия и Франция. "Българските провокатори" по темата Македония да бъдат призовани да "намалят децибелите". А страната ни да настоява и за отворена евроатлантическа перспектива към западната ни съседка, и за сдържане на "непремерените европейски отстъпки към албанското малцинство.
Това са част от препоръките на бившия премиер (1997-2001) Иван Костов в позиция по темата Македония, предстоящото подписване на дългоочаквания Договор за добросъседство с България и процеса на интеграция на страната към ЕС и НАТО, публикувана в "Медиапул".
Костов е премиерът, по чието време през 1999 г. бе постигната и подписана историческата Съвместната декларация между България и Македония, смятана за основа на дългоочаквания Договор за добросъседство между двете страни. Нагласите са, че такъв договор ще бъде подписан от министър-председателите Бойко Борисов и Зоран Заев на 2 август в Скопие. Текстът все още се обсъжда, а намерението за подписване на документа създаде напрежение и в Македония, частично и у нас.
"Националният ни интерес е да имаме сигурни и благоденстващи съседи. Затова трябва да приветстваме и да сме готови да подкрепим амбициите на новата власт в Скопие за членство в евроатлантическите съюзи. Такава беше през 90-те принципната позиция на Гърция спрямо България", припомня Костов в позицията си.
Бившият премиер прави анализ на проблемите със съседите си, които следва да реши правителството на Зоран Заев в Македония в името на спазването на критериите за членство в НАТО и изискванията на ЕС от Копенхаген. И причините за проблемите:
"Източник на тези проблеми е налаганата при управлението на Никола Груевски доктрина за македонизма, създадена от Коминтерна и поддържана от Кремъл. Нейните претенции към съседните страни са недопустими. Тя е чужда на албанския етнос и на другите малцинства в страната. Македонизмът на Груевски го оттегли от Съвместната декларация от 22 февруари 1999 г. на премиерите на Република България и на Република Македония, която често се споменавана тези дни. Отказът от македонизма е труден и ще изисква време, заради насажданата вече на няколко поколения негова идеология.
Според Иван Костов казусите пред Македония са три, а България трябва да има активна позиция по тях и да участва в разрешаването им:
- 1) да бъдат уредени вътрешно-етническите отношения в рамките на Македония;
- 2) да бъде решен спорът за името
- 3) да се постигне споразумение с България
"За да бъде преодоляно това наследство, е нужно национално съгласие. Отвън, подкрепата от България е необходимо, но недостатъчно условие; нужна е подкрепа от съседните страни, без намеса и опити да се диктуват решения. Най-важни са подкрепата от НАТО и ЕС и отворената перспектива за членство", пише той.
По първия въпрос България трябва активно подкрепи и съдейства за постигането на Охридския рамков договор от 2001, който гарантира досега етническия мир в страната (Охридският договор прекратява въоръжения конфликт между Армията за национално освобождение и македонските сили за сигурност и поставя основата за подобряване на правата на етническите албанци - б.р.).
Костов е категоричен, че промяна на Охридския рамков договор срещу волята на по-голямата част от македонското мнозинство ще бъде грешка, която може да хвърли страната в хаос и това трябва да е позицията и на България, и партньорите в ЕС и НАТО.
"За да покажем зрялост и разбиране на проблемите, трябва да подкрепяме на първо място баланса с интересите на мнозинството. Това означава да настояваме то да получи своите гаранции; да се противопоставим на опитите от Тирана да диктува план на Македония; да сдържаме непремерените европейски отстъпки на албанското малцинство.", препоръчва бившият премиер на България.
Втори по време за решаване е въпросът с името на Македония, тъй като "названието определя позициите, претенциите и мястото на страната на картата на Европа". По този въпрос интересът на България е "да имаме съгласувана политика със евроатлантическите ни съюзници и с гръцките власти.", заявава Костов.
Отношенията между Македония и България според бившия премиер са най-лесният за решаване казус, но и последният от трите, който трябва да бъде решен. Затова той препоръчва позицията на София, която има най-висока отговорност към Македония от отделянето й от Югославия, да е сдържана. И въпреки приемствеността в тази позиция България да не е първата, която "авансира подкрепа за правителството в Скопие, особено преди то да предприеме необходимите действия и то не само в отношенията си с България, а за решаване на другите два проблема", защото това може да засили анти-българските нагласи, насаждани с десетилетия първо в рамките на Югославия, а в последните години и от ВМРО-ДПМНЕ.
"Сега България е с много силни позиции пред страните от Западните Балкани: с принципната си позиция през годините на разпадането на Югославия, като страна-член на НАТО и ЕС, с общата си история и култура с Македония, с авторитета си на вдъхновител и радетел на албанското възраждане. Ако има някакъв незначителен риск за нас, той е в тези анти-български нагласи, които могат да се изживеят с времето. Можем да бъдем само от полза. Затова страната ни следва да бъде включена постоянно в Берлинския процес за подкрепа на интеграцията на Западните Балкани в ЕС. Нека припомним тук, че войните в Косово, в Босна и Херцеговина, и конфликтът между албанци и македонци в 2001, бяха спрени, и Милошевич бе отстранен, със активното българско съдействие", заявява Костов.
На последната среща на лидерите на ЕС в Брюксел в края на юни и премиерът Бойко Борисов поиска страната ни да стане част от Берлинския процес. В него участват 6 европейски страни - Германия, Италия, Австрия, Франция, Словения и Хърватска. Борисов в крайна сметка бе поканен да участва в заключителната вечеря на срещата на лидерите на шестте европейски страни в Триест, Италия, проведена преди дни.
Иван Костов предупреждава, че въпреки че състави правителство, Зоран Заев и коалицията му, която управлява Македония може да загубят местните избори, които предстоят наесен и това може да дестабилизира Македония отново и евроатлантическият курс да бъде изоставен. Накрая добавя още един призив:
"И да призовем българските провокатори да намалят децибелите си към Македония".
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/07/17