(http://www.clubz.bg/)
Откриха първата луна извън Слънчевата система
Астрономи са открили първия естествен спътник на планета извън Слънчевата система. Сигналът на потенциалната екзолуна е открит от телескопа “Кеплер“, а учените планират да проведат допълнителни наблюдения с “Хъбъл“ през октомври, съобщава Би Би Си.
Ако откритието бъде потвърдено, екзолуната ще се окаже с размера и масата на Нептун, а планетата, около която обикаля, е с размерите на Юпитер, но с 10 пъти по-голяма маса.
Досега учените са открили повече от 3 000 екзопланети - такива, които са в орбита около други звезди. Търсенето на екзолуни - естествени спътници на планети извън Слънчевата система, се провежда паралелно, но до момента без успех.
Дейвид Кипинг, професор по астрономия в Колумбийския университет, споделя, че е прекарал по-голяма част от живота си в търсене на екзолуни. Той коментира:
"Към момента бихме могли да предположим, че е луна, но кой знае, може и да е нещо друго."
Телескопът “Кеплер“ открива планети извън Слънчевата система като засича малки спадове в яркостта на звездата, когато планетата мине пред нея. Това явление е известно като транзит. За да открият спътници на екзопланетите, учените трябва да засекат промяна в яркостта преди и след като планетата премине пред звездата.
Обещаващият сигнал е наблюдаван по време на три транзита. За учените това е недостатъчно, за да бъдат уверени в откритието си.
Професор Кипинг коментира пред Би Би Си:
“Много сме развълнувани… статистически вероятността е много голяма. Но вярваме ли наистина на статистиката? Докато не получим данните от Хъбъл, вероятността е 50 на 50.“
Обектът, потенциален първи открит спътник на екзопланета, е познат като Кеплер-1625b и е наблюдаван в системата на звезда, отдалечена на 4 000 светлинни години от Земята.
Според широко разпространените теории за формиране на планетите, обект с толкова големи размери вероятно не се е образувал естествено, а е уловен от гравитацията на планетата на по-късен етап от еволюцията на системата.
Множество “кандидати“ за екзолуни са откривани в миналото, но нито един от обектите не се оказва естествен спътник на планета извън Слънчевата система.
“Това е най-добрата възможност, която някога сме имали“ – казва професор Кипинг. – “Почти винаги, когато засечем потенциална екзолуна и тя премине тестовете ни, измисляме нови тестове докато накрая се окаже фалшива тревога. В този случай опитахме всичко, което сме измислили досега и обектът отговаря на изискванията.“
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/07/29