-
Ударно внасят замразено агнешко от Нова Зеландия за Великден - от 07.03.2016г.
Замразено новозеландско агнешко се внася ударно у нас от месец насам, пише в. "Труд". Целта е то да бъде пуснато на пазара по Великден, предупредиха месопроизводители.
Според Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна асоциация, традиционно преди празника пазарът ни е залят от замразено вносно агнешко, което идва от военните резерви.
-
Внасят замразено агнешко от Нова Зеландия за Великден - от 08.03.2016г.
Замразено новозеландско агнешко се внася ударно у нас от месец насам. Целта е то да бъде пуснато на пазара по Великден, предупредиха месопроизводители.Според Бисер Чилингиров, председател на Националната овцевъдна асоциация, традиционно преди празника пазарът ни е залят от замразено вносно агнешко, което идва от военните резерви. Миналата година освен от Нова Зеландия, имаше внос на агнешко от Чили, припомня той.Замразеното месо трябва да се продава по 9 лв./кг в магазините, но масово се размразява и се предлага за прясно, обясни Чилингиров. Пр...
-
Безплатни автобуси в нощта срещу Великден
във Варна - от 13.04.2017г.
Пускат безплатни автобуси в нощта срещу Великден, съобщават от "Градски Транспорт" - Варна.
Безплатни курсове на автобуси на общинската фирма "Градски транспорт" ще бъдат осигурени за удобство на гражданите и гостите на Варна в нощта срещу Великден - на 15-ти срещу 16-ти април.
Те са по следните направления: - автобусна линия 148 от сп. "Бл.
-
Безплатните обиколки из Стара Варна - хит сред гостите - от 24.08.2015г.
Над 450 души от 38 националности са се включили досега в безплатните пешеходни туристически обиколки с професионален екскурзовод, които организира Община Варна в сътрудничество със Съюза на екскурзоводите в България. Според информация от Съюза на екскурзоводите една обиколка на града струва 60 лев, като хонорар за екскурзовода. Какви цени ще сложат туроператорите, ако ги организират, никой не се наема да коментира, но се споменават цифри от 20 лева до 20 евро на човек. Най-много от безплатната услуга са се възползвали туристите от Русия, следвани от Великобритания, Германия, България и Холандия, сочи статистиката на Туристическия информационен център. Сред любознателните туристи, запознали се с миналото на Варна, са още гости от Китай, ЮАР, Нова Зеландия, Ливан и др. Туровете започнаха в началото на лятото, като първият беше на 16 юни и се провеждат в дните вторник, сряда, петък и събота от 10,30 часа. Сборният пункт е пред Информационния център на централния площад „Св. св. Кирил и Методий“.
Времетраенето на обиколката е 3 часа с беседи за местните забележителности от
млади екскурзоводи, предимно студенти ентусиасти
Маршрутите включват Катедралния храм „Св. Успение Богородично”, паметниците на цар Калоян и граф Игнатиев, сградата на Драматичния театър, Етнографският музей, Дома на архитектите, католическата църква, църквата „Св. Богородица“, Римските терми, Музея за нова история на Варна. Включена е още обиколка из Малките терми, представяне на градските басейни, посещение на Военноморския музей, кораба „Дръзки“, Аквариума, Планетариума, Шишковата градинка, храм „Св. Архангел Михаил”, църквата „Св. Николай“, Фестивалния и конгресен център, Летния театър, Икономическия университет, градинката на „Севастопол“, Градската художествената галерия, община Варна и Археологическия музей. Туровете продължат до 12 септември. Поради мултинационалния състав на групите беседите се провеждат на английски език.
Безплатните туристически обиколки в морската столица са продължение на идеята за представянето на архитектурните забележителности на Варна от XIX и първата половина на XX век, организирани в началото на активния туристически сезон от варненски краеведи и историци. Лекциите бяха част от проекта
„Непознатото минало на Стара Варна”
и целяха да запознаят варненци, туристите и гостите на града с богатото историческо минало, културни и архитектурни забележителности на Варна. Лекциите се водеха от един от най-големите радетели за запазването на старите сгради на Варна - Християн Облаков от варненското историко-архитектурно дружество. Проектът „Непознатото минало на Стара Варна” бе финансиран от общинския фонд „Култура” и според Облаков общинската администрация е помогнала значително за реализацията му. След това обиколките преминаха с тема „Варна – царицата на Черно море. Развитието на курортното дело и превръщането на града и околностите му в славянската Ница”, както и с посещения на старите хотели в града „Империал”, „Константинопол”, „Грандхотел Лондон” и др.
-
Овцевъди са притеснени от евтиния внос на замразено агнешко от Нова Зеландия - от 16.03.2016г.
Има реален риск българите да купуват от магазините дълбоко замразено новозеландско агнешко, а не прясно месо от български производители. За това предупреди пред БНР овцевъдът Симеон Караколев.
Вносът на агнешко месо от Нова Зеландия и Австралия към Европа не може да се ограничи, тъй като двете държави имат споразумение с ЕС, обясни Караколев.
Според него е необходим стриктен контрол в магазинната мрежа, тъй като замразеното месо идва на два пъти по-ниски цени от прясното,
-
България е сред първите 50 най-добри страни за жени - от 08.03.2016г.
България е 43-та в класацията на държавите за условия на живот на жените, разри доклада "Poverty is Sexist 2016", огласен по повод Международния ден на жената. Доладът включва 166 държави с най-лоши и най-благоприятни условия за израстване на момичета.
Според индекса най-лоша среда за жените има в африканските страни. В доклада участват 166 страни, като България е 43-та най-добра страна за израстване на момиче.
Критерии за съставяне на индекса са БВП на глава от населението, посещаване на училище, достъп до банкови сметки, делът на жените в големи компании и заплащането им в сравнение с мъжете, вероятност за смърт по време на раждане, участие на жените в политиката на страната и разпространение на някои женски болести.
Резултатите показват, че 20-те държави, в които е най-трудно да израснеш като момиче са сред най-бедните в света. 18 от тези 20 са класифицирани от ООН като „слабо развити”, а 13 от тях са в списъка на Световната банка в категорията „нестабилно положение”.
На първо място е Нигерия, следвана от Сомалия, Мали, ЦАР, Йемен, Конго, Афганистан, Кот д'Ивоар и Чад.
Скандинавските страни пък са сред най-подходящите страни да израснеш като момиче. На първо място е Норвегия, следвана от Швеция, Дания, Исландия, Финландия, Холандия, Австралия, Нова Зеландия, Швейцария и Белгия.
От балканските страни преди България се нареждат Гърция, която е 25-та от 166 страни и Хърватия на 35-то място сред страните, които осигуряват на жените добър живот и равноправие. Сърбия заема 49-то място, Македония е на 52 позиция, Румъния е на 58-мо място, а Турция изпада на 74-та позиция в доклада.
-
Хората в Сомалия са по-щастливи от нас, сочи доклад на ООН - от 15.03.2018г.
България се нарежда на 100-о място сред общо 156 държави в световната класация на ООН за най-щастливите страни за 2018 г. В сравнение с 2017 г. това си е напредък. Преди година сме били на 105-то място, а през 2016 г. на 129-то място.
Според доклада World Happiness Report, изготвен от ООН, държавата с най-щастливо население е Финландия, следвана от Норвегия, Дания, Исландия, Швейцария, Холандия, Канада, Нова Зеландия, Швеция и Австрия. На 18-то място е поставена САЩ, а Русия е на 59-то място в класацията.
Непосредствено преди България в ранглистата са подредени Камерун на 99-то място, Сомалия, Бутан, Индонезия, Виетнам и Монголия.
Определящо за позицията ни в класацията е високото ниво на корупция, както и показателите, свързани с щедростта и свободата да вземаме житейски решения. Факторът, който прави хората най-щастливи в България, е доброто социално подпомагане.
Съседите ни на Балканите отчитат значително по-добри резултати в индекса на щастието. Румъния е класирана на 52-то място, Турия на 74-то, Сърбия на 78-мо, следвана от Гърция на 79-то място. Македония ни изпреварва с 11 места, което я поставя на 89-то място.
Най-нещастната страна в света според доклада е Бурунди на 156-то място. Преди нея са Централна африканска република, Южен Судан, Танзания, Йемен и Сирия.
-
Финландия е най-щастливата страна за живеене - от 15.03.2018г.
Финландия изпревари Норвегия и стана най-щастливата страна за живеене, според доклад на ООН. Първите четири места са взети от северните нации, а Финландия е последвана от Норвегия, Дания и Исландия.
Десетката се допълва от Холандия, Канада, Нова Зеландия, Швеция и Австралия. Промяна в първите десет страни няма, само има размяна на позициите им..
Бурунди в Източна Африка, белязана от етническо прочистване, граждански войни и опити за преврат, е най-лошото място в света. Има още пет държави – Руанда, Йемен, Танзания, Южен Судан и Централно африканската република – които отчитат нива на щастие под равнището дори на Сирия.
За първи път ООН проучи равнищата на щастие на имигрантите във всяка страна и установи, че Финландия също има най-висока оценка.
„Финландия се е изкачила от пето място до върха на класацията тази година“, заявиха авторите на доклада, въпреки че отбелязаха, че другите три северни страни (плюс Швейцария) имат почти взаимозаменяеми резултати.
Според доклада, публикуван ежегодно от Мрежата за устойчиво развитие на ООН, всички скандинавски страни са постигнали високи резултати по отношение на доходите, продължителността на здравословния живот, социалната подкрепа, свободата, доверието и щедростта. Класацията се основава на анкети на Галъп за самостоятелна оценка за благополучие, както и за възприятията за корупция, щедрост и свобода.
България се нарежда на 100-тната позиция непосредствено след Сомалия и Камерун и само две позиции пред изолираната и раздирана от политическа и икономическа криза Венецуела.
Албания, Армения, Грузия и Украйна са единствените европейски страни след България.
Пред сраната си държави като Босна и Херцеговина, Македония, Сърбия. Румъния, с която България често е сравнявана заема 52. позиция.
-
По 10 000 агнета от Румъния внасят на ден - от 05.04.2017г.
/КРОСС/ Агенцията по храните започва извънредни проверки
До 16 лева стига килограмът в магазините за Великден
По 10 000 агнета от Румъния се внасят у нас на ден във връзка с предстоящия Великден, съобщи за "Труд" Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите. Животните се карат в кланиците, след което се продават на пазара като българско месо. Парадокс е, че по магазините никъде не пише, че месото е от Румъния, а в същото време ударно се внасят животни, коментира Синапов.
Част от тези животни се вкарват за отглеждане, а друга - за клане, а после се премаркират като български, потвърди и Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна асоциация.
По думите му освен с произхода на месото търговците заблуждават потребителите, като им продават шилешко и ярешко месо за агнешко. Можете да ги разпознаете по това, че са с по-червен цвят, по-мазни са и костите им са по-големи, поясни Караколев.
От фермата до магазина цената на агнешкото се увеличава поне 4 пъти. Причината е, че животновъдите нямат право да продават разфасовки агнешко, а само живи животни. Затова прекупвачи вземат агнетата и ги карат в лицензирана кланица.
В момента живото тегло е 4,80-5 лв. за килограм, а в магазините цената стига 14-16 лв. за кг. Цена на дребно над 12 лева за килограм е престъпление, категоричен е Синапов.
Междувременно от Българската агенция по безопасност на храните започват извънредни проверки заради Великден
-
Над 13 лева за килограм агнешко седмица преди Великден във Варна - от 10.04.2017г.
И тази година ястието, което традиционно ще намери място на трапезата за Великден, е печеното агнешко. Търговската мрежа вече е богато заредена с месото като се предлагат както цяло агне, така и бут и плешка. Цените варират, но не падат под 13 лева за килограм във Варна.
Виж всички новини от 27.03.2018