(http://investor.bg/)
Източникът на финансиране на сделката за ЧЕЗ остава неясен
Бойко Борисов ще бъде питан за аргументите държавата да влезе в сделкатаСвързани новини:
- ”Инерком”: Имаме осигурено финансиране за сделката с ЧЕЗ - от 06.03.2018г. Финансирането за сделката с ЧЕЗ е осигурено. Преговорите с чешката страна ще продължат няколко дни, съобщи в Прага Гинка Върбакова.
- "Инерком": Имаме осигурено финансиране за сделката с ЧЕЗ - от 06.03.2018г. /КРОСС/ Финансирането за сделката с ЧЕЗ е осигурено. Преговорите с чешката страна ще продължат няколко дни. Веднага след като приключат, обществото и институциите ще получат пълна инфорамция за резултатите. На този етап нямаме какво да добавим, заяви пред журналисти на летището в Прага Гинка Върбакова. Очаква се тя да запознае чешката страна с искането на българската държава да участва в сделката. Преди седмица след среща с премиера Бойко Борисов Гинка Върбакова заяви, че "премиерът желае да има пълен контрол върху сделката, която сключваме, и компанията, която ще придобием". Според подписания договор между ЧЕЗ и "Инерком" има условие новият купувач да не продава бизнеса си в близките няколко години.
- Гинка Върбакова: При покупката на ЧЕЗ няма офшорки, цялото финансиране по сделката ще е публично - от 27.02.2018г. Когато приключи сделката, името на банката ще бъде публично. Не е швейцарска, казва собственичката на "Инерком България" Още акценти Промяната всобственосттапо никакъвначин нямада доведе досътресения запотребителите.Те няма даусетят, че иманов собственик Не съмсе срещаланикога сБойкоБорисов,не познавам иДелян Пеевски.
-
Сделката за ЧЕЗ в чешките медии: 'Борисов се страхува, а Бабиш е в шок' - от 02.03.2018г.
Скандалът около сделката за ЧЕЗ, очаквано, стигна до чешките медии, особено след като в него беше намесено и името на чешкия премиер Андрей Бабиш.
Чешкият таблоид "Блеск" излезе със заглавие "Бойко Борисов се страхува, а Бабиш е в шок".
След като изрежда подробно вече известните факти около сделката, сред които подробностите около купувача и обявената оставка на енергийния министър Теменужка Петкова, изданието обявява, че ЧЕЗ е станала "двигател" на българската политика.
"Блеск" припомня, че оставката на премиера Бойко Борисов през 2013 г. е свързана с недоволството заради високите цени на тока, като ЧЕЗ тогава е обвинена в това, че вреди на българските граждани. Изданието допълва изявлението на Борисов, в което той обяви, че има опит да бъде повторена ситуацията от 2013 г., но този път няма да има оставки.
"Българите отдавна подозират трите енергоразпределителни дружества в картел, заради което няма реална конкуренция на пазара", обяснява още изданието. То цитира и изнтервю на чешкия премиер в оставка Андрей Бабиш, в което той обяснява, че бил в шок от сделката с ЧЕЗ, но нямало какво да направи, защото компанията не е на 100% държавна и прави каквото си иска - "ЧЕЗ е държава в държавата".
Едно от чешките издания, които постоянно следят ситуацията около сделката, е "Лидове новини", което е собственост на Бабиш.
Вестникът обяснява, че обществеността в България следи с напрежение развитието на сделката за продажбата на ЧЕЗ, страна по която е неизвестната и неясно финансираната българска фирма "Инерком". "Това е ужасен маскарад", обявяват български журналисти, които следят как постепенно чешката енергийна компания завладява политическата сцена в България, пише изданието.
"Лидове новини" съобщава, че Бойко Борисов е обявил вчера публично намерението на държавата да поеме контролен пакет от дяловете в "ЧЕЗ-България", които ЧЕЗ ще продаде на "Инерком". По данни на "Лидове новини" българския премиер е споменал за това намерение пред чешкия си колега Андрей Бабиш по телефона още в сряда вечерта. В хода на общо петте телефонни разговора между двамата премиери Бабиш бил казал, че най-многото, което може да направи неговото правителство, е да съдейства за организирането на среща между държавната ЧЕЗ и "Инерком" с участието на българския кабинет.
Остава основният въпрос защо ситуацията достигна такава критична фаза, пита вестникът. Чешката и българската страна са имали още преди няколко седмици информация за собствениците на "Инерком" и за начините за финансиране на важната сделка, но не са се намесили преди подписването на договора за продажба.
Друг чешки вестник - деловият "Хосподаржске новини" - също изтъква факта, че в ситуацията около продажбата на дъщерната фирма на ЧЕЗ в България отново е настъпила промяна. Премиерът Борисов обяви вчера, че държавата може да изкупи дялове от електроразпределителното дружество - възможност, която досега той отхвърляше.
"Имаме подписан договор, но ще видим какво ще ни предложи "Инерком"", цитира вестникът Ладислав Кржиж, говорител на ЧЕЗ. При подписването на договора за покупко-продажба в петък българската компания е внесла в банка пет милиона евро (127 млн. чешки крони) невъзвръщаем депозит като гаранция, че ще плати договорената цена. Засега не е ясно какъв дял от бизнеса на "ЧЕЗ-България" иска да купи правителството в София, пише "Хосподаржске новини", цитирана от БТА.Бизнес изданието подчертава, че след подписването на договора преди седмица се е разразила политическа буря в България, като Борисов казал, че възприема всичко това като атака срещу себе си и своето правителство.
-
Сделката за ЧЕЗ включвала и споразумение пред Арбитражния съд - от 07.03.2018г.
Компания на Гинка Върбакова, която купува на анктивите на ЧЕЗ в България ще трябва да да окаже сътрудничество по делото срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове. Такъв ангажимент е имало в договора между „Инерком“ и CEZ. Това твърди чешкото издание „Хосподарски новини“, позовавайки се на източник от ръководството на чешката компания.
Според издание искът на ЧЕЗ срещу българската държава в базирания във Вашингтон арбитраж е за обезщетение от близо 600 млн. евро. Източник на „Хосподарски новини“ твърди, че тази клауза е основната причина чешката компания да не желае да продаде бизнеса си в България на правителството в София, посочва изданието.
„Само си представете как ще се съгласим собственик на българската ни компания да стане някой, срещу когото водим арбитражен спор за такава сума – просто не можем да го позволим“, посочва източникът на чешката медия.
Според „Хосподарски новини“ в момента от ЧЕЗ подготвят нов вариант на цялата сделка. Той включва съгласие за продажба на контролен пакет от акции на българското правителство, ако то приеме да плати определено обезщетение по делото в арбитражния съд.
В повечето случаи дори подобен иск да бъде удовлетворен, отсъдените обезщетения са много по-ниски от максималните размери, така че от чешкото дружество не рискуват нищо
Междувременно чешкият зам.-министър на финансите Ондрей Ланда, който е член на надзорния съвет на ЧЕЗ и за когото се твърдеше, че е пратил на българския премиер Бойко Борисов данни за източниците на финансиране на сделката с „Инерком България“, категорично отрече да е правил такова нещо.
„Не знам какво пишат българските медии, не комуникирам с българското правителство“, посочи Ланда.
В момента собственикът на „Инерком“ Гинка Върбакова е в Чехия, за да преговаря българската държава да купи дял в „ЧЕЗ България“. Очаква се преговорите да продължат до края на седмицата.
- БСП пита чешкото правителство и евроинституциите за сделката с ЧЕЗ - от 25.02.2018г. „Настояваме премиерът Борисов да обясни в парламента дали е водил разговори с премиера на Чехия по сделката за ЧЕЗ. Правителството ангажирало ли е държавната банка за развитие за финансиране на тази сделка?“ Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на кръгла маса.
- БСП пита Бойко Борисов ли стои зад Гинка в сделката с ЧЕЗ - от 25.02.2018г. БСП иска европейска проверка на сделката за ЧЕЗ (CEZ), при която неизвестната до вчера малка пазарджишка фирма "Инерком" е на път да придобие за около 320 млн. евро българския бизнес на чешката компания, чийто годишни приходи са около 2 млрд. лева. Лидерът на партията Корнелия Нинова отново призова президентът Румен Радев да излезе с позиция, тъй като става дума за продажба на стратегически активи. "Към неофициалната информация, която вече върви, е че зад тази сделка си стои Бойко Борисов, както и че една държавна банка щяла да финансира, т.е с парите на всички ни някой ще си купи част от националната сигурност и от живота на два милиона потребители", коментира в неделя Нинова. Скандалът около сделката на контролираната от чешкото правителство компания ЧЕЗ с фирмата на Гинка Върбакова от Пазарджик предизвика политически трус и отнесе главата на енергийния министър Теменужка Петкова, която от години се познавала с фамилията на Върбакова. Бързината, с която премиерът прие оставката и коментарите му, че познанството на Петкова с купувачите е едва ли не единственият съмнителен елемент около сделката, засили подозренията, че енергийната министърка просто е избрана за бушон. Договореност Борисов – Бабиш? Предположенията са, че сделката е договорена между Бойко Борисов и чешкия премиер Андрей Бабиш – милиардер със спорна репутация, чието правителство контролира енергийната компания ЧЕЗ. Социалистите ще сезират европейските институции, освен това чрез посланика на Чехия у нас ще връчат запитване към Бабиш дали по време на официалното му посещение са били поемани ангажименти от страна на българската държава по сделката за ЧЕЗ. Мъглата около сделката и предположенията, че Гинка Върбакова е поставено лице, идват и от неяснотата на осигуреното от "Интерком" финансиране, за което се твърди, че е от български банки и офшорни компании. За да успокои напрежението, Борисов обяви в събота, че е възложил на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Националната агенция по приходите да направят пълна проверка на случая. Премиерът също така е поискал в разследването на всички обстоятелства около сделката и купувача да се включат и Комисията за енергийно и водно регулиране и Комисията за финансов надзор, макар предварително да е известно, че регулаторите могат да се произнесат единствено по въпроса спазени ли са формалните процедури. "Формално правителството няма отношение по сделката между двете частни компании, но ще използва ресурса си да провери всички обстоятелства и да гарантира енергийната сигурност", обяви правителството в събота. Важна подробност е, че представители на ГЕРБ като Делян Добрев, председателят на енергийната комисия в парламента, също се противопоставиха на сделката с Гинка от Пазарджик, но пък министърът на финансите Владислав Горанов "не вижда нищо укоримо". Макар че никой от ГЕРБ не възрази на Борисов за оставката на Петкова, някои депутати поставят под въпрос нейната вина по случая. Как може Петкова да заповяда на чешката държава да продаде активите си на Гинка "Как Теменужка Петкова може да заповяда на чешката държава да продаде своите активи – в случая ЧЕЗ, на нейна приятелка?", запита депутатът от ГЕРБ Тома Биков в неделя пред Нова телевизия. По думите му българската държава е длъжна да провери сделката и ще го направи."Това е тежко регулиран пазар. Дали сделката е скандална или не не може да се каже, защото никой не е запознат с детайлите", коментира Биков. "Проверките няма какво да открият, защото от гледна точна на формалностите, сделката ще бъде обявена за законна", каза депутатът от БСП проф. Георги Михайлов. "За нас оставката на Петкова не обяснява цялата ситуация. Тя е сериозен човек, но в случая се явява един бушон. Същността на скандала не се корени във връзките между Петкова и Върбакова, а в това, че ЧЕЗ се купува от една мъничка фирма", подчерта той. Борисов жертвал Петкова заради репутация, а не заради нередности в сделката В петък, когато Петкова съобщи за депозираната оставка, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов настоя въпросът да бъде предварително обсъден в управляващата коалиция, но междувременно но премиерът Борисов, който бе в Брюксел, побърза да обяви, че е приел оставката, за която сам настоял. Причината не е, че има нещо нередно в продажбата на ЧЕЗ, в която държавата не била страна, а заради проблем с репутацията, обясни Борисов в неделя. "Казах й - дай си оставката – при липсата на здрав разум тази история как изглежда – приятели на енергийния министър купили ЧЕЗ – това чува публиката. Няма никаква истина, но това чува. Но не мога да оставя и нашата, и нейната репутация да има някакъв подтекст в нея", каза премиерът пред младежкия актив на ГЕРБ в Сандански.
-
БСП ще пита чешкото правителство и евроинституциите за сделката с ЧЕЗ - от 25.02.2018г.
БСП отново настоява премиерът Бойко Борисов да обясни в парламента дали е водил разговори с премиера на Чехия по сделката за ЧЕЗ. "Правителството ангажирало ли е държавната банка за развитие за финансиране на тази сделка", попита лидерът на партията Корнелия Нинова по време на кръгла маса "Идейните, политически и организационни предизвикателства пред БСП".<br /><br />В четвъртък се разбра, че ръководството на чешката компания е одобрило "Инерком... - БСП пита Борисов ли стои зад Гинка в сделката с ЧЕЗ - от 25.02.2018г. БСП поиска европейска проверка на сделката за ЧЕЗ (CEZ), при която неизвестната до вчера малка пазарджишка фирма "Инерком" ще придобие за около 320 млн. евро българския бизнес на чешката компания, чийто годишни приходи са около 2 млрд. лева. Лидерът на партията Корнелия Нинова отново призова президентът Румен Радев да излезе с позиция, тъй като става дума за продажба на стратегически активи. "Към неофициалната информация, която вече върви, е че зад тази сделка си стои Бойко Борисов, както и че една държавна банка щяла да финансира, т.е с парите на всички ни някой ще си купи част от националната сигурност и от живота на два милиона потребители", коментира в неделя Нинова. "Плоска лъжа", отвърнаха от ГЕРБ на извънреден брифинг. За подсилване на контраатаката в него участва бившият депутат Антон Тодоров, както и шефът на енергийната комисия в НС Делян Добрев, който преди два дни изрази съмнения за сделката, но сега внезапно се почуствал "по-споен". Скандалът около договорената продажба на контролираната от чешкото правителство компания ЧЕЗ с фирмата на Гинка Върбакова от Пазарджик предизвика политически трус и отнесе главата на енергийния министър Теменужка Петкова, която от години се познавала с фамилията на Върбакова. Бързината, с която премиерът прие оставката и коментарите му, че познанството на Петкова с купувачите е едва ли не единственият съмнителен елемент около сделката, засили подозренията, че енергийната министърка просто е избрана за бушон. ГЕРБ: ББР не финансира сделката, значи Борисов няма нищо общо Единствената държавна банка у нас - Българската банка за развитие – повтори официално в неделя, че не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в сделката на "Инерком" с ЧЕЗ. Това бе основният аргумент на Делян Добрев срещу предположенията на БСП, че Борисов стои зад сделката. "Доказателството на Нинова, всъщност цялата й теза бе построена върху една плоска лъжа. Госпожата каза, че тъй като банката финансира сделката, може би Борисов има нещо общо. Само, че банката не финансира сделката. Това е публично известно от преди десет дни. Днес отново банката излезе със съобщение, че няма нищо общо с финансирането на ЧЕЗ. Цялата тази конструкция, която тя се опитваше да изгради, се сгромоляса", заяви Добрев. Той определи като опасна тезата на Нинова, че институции като ДАНС и КЗК са подчинени на премиера и затова БСП не им вярвали. "Затова са институциите, те изграждат държавността в България. Питаме се, Корнелия Нинова, когато е била заместник-министър, по този начин ли се е държала с институциите?", запита Добрев. Той уточни, че макар да е изказал притеснения за сделката, сега се чувства по-спокоен тъкмо защото премиерът е разпоредил на компетентните институции да я проверят. Договореност Борисов – Бабиш? Предположенията са, че сделката е договорена между Бойко Борисов и чешкия премиер Андрей Бабиш – милиардер със спорна репутация, чието правителство контролира енергийната компания ЧЕЗ. Социалистите ще сезират европейските институции, освен това чрез посланика на Чехия у нас ще връчат запитване към Бабиш дали по време на официалното му посещение са били поемани ангажименти от страна на българската държава по сделката за ЧЕЗ. Мъглата около сделката и предположенията, че Гинка Върбакова е поставено лице, идват и от неяснотата на осигуреното от "Интерком" финансиране, за което се твърди, че е от български банки и офшорни компании. За да успокои напрежението, Борисов обяви в събота, че е възложил на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Националната агенция по приходите да направят пълна проверка на случая. Премиерът също така е поискал в разследването на всички обстоятелства около сделката и купувача да се включат и Комисията за енергийно и водно регулиране и Комисията за финансов надзор, макар предварително да е известно, че регулаторите могат да се произнесат единствено по въпроса спазени ли са формалните процедури. "Формално правителството няма отношение по сделката между двете частни компании, но ще използва ресурса си да провери всички обстоятелства и да гарантира енергийната сигурност", обяви правителството в събота. Макар че никой от ГЕРБ не възрази на Борисов за оставката на Петкова, някои депутати поставят под въпрос нейната вина по случая. Как може Петкова да заповяда на чешката държава да продаде активите си на Гинка "Как Теменужка Петкова може да заповяда на чешката държава да продаде своите активи – в случая ЧЕЗ, на нейна приятелка?", запита депутатът от ГЕРБ Тома Биков в неделя пред Нова телевизия. По думите му българската държава е длъжна да провери сделката и ще го направи."Това е тежко регулиран пазар. Дали сделката е скандална или не не може да се каже, защото никой не е запознат с детайлите", коментира Биков. "Проверките няма какво да открият, защото от гледна точна на формалностите, сделката ще бъде обявена за законна", каза депутатът от БСП проф. Георги Михайлов. "За нас оставката на Петкова не обяснява цялата ситуация. Тя е сериозен човек, но в случая се явява един бушон. Същността на скандала не се корени във връзките между Петкова и Върбакова, а в това, че ЧЕЗ се купува от една мъничка фирма", подчерта той. Борисов жертвал Петкова заради репутация, а не заради нередности в сделката В петък, когато Петкова съобщи за депозираната оставка, председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов настоя въпросът да бъде предварително обсъден в управляващата коалиция, но междувременно но премиерът Борисов, който бе в Брюксел, побърза да обяви, че е приел оставката, за която сам настоял. Причината не е, че има нещо нередно в продажбата на ЧЕЗ, в която държавата не била страна, а заради проблем с репутацията, обясни Борисов в неделя. "Казах й - дай си оставката – при липсата на здрав разум тази история как изглежда – приятели на енергийния министър купили ЧЕЗ – това чува публиката. Няма никаква истина, но това чува. Но не мога да оставя и нашата, и нейната репутация да има някакъв подтекст в нея", каза премиерът пред младежкия актив на ГЕРБ в Сандански. Антон Тодоров: Твърденията на Нинова са "политическо отровителство" "Гинка ще обясни от коя банка идват парите, тогава когато Корнелия Нинова обясни от къде взе пари, за да приватизира за жълти стотинки "Техноимпекс", заяви Антон Тодоров. БСП под ръководството на Нинова се превръщала в "инкубатор на клюки, генератор на откровени лъжи и свърталище на проблемни хора", допълни той и след това се насочи към президента. "Това поведение на лидера на опозицията има силно болестотворен характер - виждаме, че то е заразно и започва да се изповядва и от президента. Манията, която тези хора имат да задават въпроси, а не да дават отговори, е притеснителна. Очевидно и двамата са нереализирани репортери", каза още Тодоров, визирайки публичния въпрос на Румен Радев от миналата седмица дали Бойко Борисов има общи бизнес интереси с Делян Пеевски и разпределя ли му обществени поръчки. Твърденията, че Борисов стои зад сделката за продажбата на ЧЕЗ, били "политическо отровителство". "Лидерът на опозицията няма право да изговаря дори като въпросителна форма подобни твърдения, защото и г-жа Нинова, и президента, които вече са двете крила на една и съща птица, всъщност се опитват да ерозират чрез недоказани твърдения управляващата коалиция", обобщи Антон Тодоров.
- БСП пита чешкото правителство и евроинституциите за сделката с ЧЕЗ - от 25.02.2018г. „Настояваме премиерът Борисов да обясни в парламента дали е водил разговори с премиера на Чехия по сделката за ЧЕЗ. Правителството ангажирало ли е държавната банка за развитие за финансиране на тази сделка?“ Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на кръгла маса.
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 27.03.2018