(http://www.klassa.bg/)
ЕК иска военно Шенгенско пространство
"Ако ние не сме в състояние да придвижваме стоки и хора, няма да можем и да се отбраняваме. Целта е създаването на общ военен съюз до 2025 година, за да могат бързо да се придвижват войските и военната техника", заяви еврокомисарката по транспорта Виолета Булц във връзка с плановете на ЕС за повишаване на военната мобилност. По този начин ЕС ще бъде в състояние да реагира възможно най-бързо на спешни вътрешни и външни кризи. След края на Студената война готовността за прехвърляне на големи военни подразделения в рамките на Европа постоянно намаляваше, тъй като външна инвазия изглеждаше невъзможна. След украинската криза и анексията на полуостров Крим обаче вероятната заплаха от Изток отново нарасна.Мостовете, тунелите и улиците - не само за цивилно ползване
Виолета Булц заяви, че понастоящем проблем представляват трансграничните транспортни пътища вътре в ЕС. ЕК ще предприеме конкретни стъпки за подобряване на мобилността, както на военните подразделения, така и на военната техника. В предложенията на ЕС става дума за подобряване на капацитета на мостовете да издържат тежка военна техника, за увеличаване на височината на тунелите, подобряване на състоянието на лошо изградените шосета и на железопътните трасета.
Трябва да бъдат ограничени и вътрешноевропейските административни разходи за предислоциране на военните подразделения. Еврокомисарката по транспорта Виолета Булц заяви, че Брюксел ще участва във финансирането на проекта. Засега обаче не е ясно от кои кошници ще бъдат отпуснати финансовите средства. Недостатъчната мобилност на войските отдавна е трън в очите на НАТО. Много от членовете на Алианса са и членове на ЕС, който се зае с прехвърлянето на войски от Средна и Западна Европа към Балтика едва след като нарасна напрежението в отношенията с Русия.
Тясна координация с НАТО
Основа на плана за действие е общата декларация на страните-членки на ЕС под егидата на върховния представител за външна политика Федерика Могерини от миналия ноември за мерки за създаването на един "съюз, който защитава". Декларацията е в унисон с усилията за засилване на сътрудничеството в сферата на отбраната. За тази цел страните-членки на ЕС създадоха т. нар. "постоянно структурирано сътрудничество". Идеята за превръщането на ЕС и в отбранителен съюз получи допълнителен тласък в хода на преговорите за Брекзит и беше поставена като приоритет от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в речта му миналата есен. В проекта участват всички страни от ЕС с изключение на Малта, Дания и Великобритания. Като първа стъпка в това отношение ЕК призова страните да съставят списък с конкретните си нужди и да го изпратят в Брюксел. "На първо време става дума за оценка на ситуацията", заяви Виолета Булц. А какво и как трябва да бъде сторено, естествено ще решават страните-членки, допълни тя. По този начин ЕК иска да предотврати евентуален скептицизъм. За неутралните страни като Швеция или Австрия ще бъде трудно да обяснят на своите данъкоплатци този списък с военни задачи.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/30