04/12/18 06:14
(http://www.klassa.bg/)

„Газпром“ ухажва Германия, а сметката ще плащат европейците

 Интервю с председателят на надзорния съвет на "Нефтогаз Украйна" Андрей Коболев

Шефът на „Газпром“ Алексей Милер заяви, че транзитът на руски природен газ през Украйна може да бъде намален десет пъти. Това е свързано с въвеждането в експлоатация на газопроводите "Турски поток" и "Северен поток-2". Как ще коментирате това изявление?

Андрей Коболев: В това изявление няма нищо ново. Още през юни 2015 заместникът на Алексей Милер - Александър Медведев - заяви, че „по-скоро Луната и Слънцето биха си разменили местата, отколкото Русия да продължи транзитно да пренася газ през Украйна“. Това означава, че Русия иска на всяка цена да заобиколи Украйна като територия за транзитен пренос на суровината. Ние сме наясно, че зад този проект се крие геополитическа, а отчасти и военна логика. Алексей Милер е доста оптимистичен относно възможностите на Газпром да завърши споменатите проекти.

Какви загуби ще понесе икономиката на Украйна, ако Русия прекрати транзитните доставки на природен газ?

Андрей Коболев: Около 3,5 милиарда долара - това са приблизително 2-3 процента от БВП. Тази загуба би била крайно болезнена за Украйна.

Вие смятате, че Русия се опитва да обезкърви Украйна в икономическо отношение?

Андрей Коболев: В най-добрия случай – само в икономическо отношение, а в най-лошия – и с военни средства.

Вие сте противник на "Северен поток-2". Някои експерти казват, че проектът е много изгоден за Германия, но ще доведе до загуби за други страни, включително за Украйна, Полша и Словакия. Споделяте ли това становище?

Досегашните газопроводи в Европа (в светло синьо) ще загубят доста от значението си, когато се открие Северен Поток-2 (с червена пунктирана линия)

Досегашните газопроводи в Европа (в светло синьо) ще загубят доста от значението си, когато се открие "Северен Поток-2" (с червена пунктирана линия)

Андрей Коболев: На първо време германската икономика ще получава най-евтиния газ в Европа в сравнение със съседните ѝ страни. Това ще повиши нейната конкурентоспособност. Германия ще стане основен и единствен газов хъб за руски газ в Европа. Стратегията на „Газпром“ в момента е насочена към това, да стане най-изгодния доставчик. Затова в краткосрочен план Германия ще извлече ползи от това. А после Русия ще направи онова, което дълги години правеше в миналото – става дума за познатата ѝ тактика "разделяй и владей". Путин ще се обади в Полша и ще каже: Искате да получавате евтин газ като Германия? Е да, но германската икономика е по-конкурентоспособна от вашата! Ако желаете да имате същото преимущество пред конкуренцията, дайте да разговаряме и по някои други въпроси. После ще звънне в Словакия, в Унгария и в други страни от Централна и Източна Европа. Така Путин ще внесе разкол в ЕС и може да постигне редица геополитически цели. А такива подаръци никога са безплатни.

И каква ще е цената?

Андрей Коболев: В началото цената ще е политическа. Германия ще загуби възможността да апелира за повече солидарност в ЕС - например по така важната тема за мигрантите. Освен това, когато Германия стане главен хъб за доставки на руски газ и транзитът през Украйна бъде спрян, Москва ще започне да шантажира Берлин точно по същия начин, по който го прави сега с Киев, намеквайки за преустановяване на доставките.

Само политически ли са аргументите против "Северен поток-2"?

Андрей Коболев: Има и икономически аргументи. „Газпром“ вече има доминираща позиция. И този газопровод ще засили таза тенденция. А „Газпром“ е известен с това, че злоупотребява с монополните си позиции на пазара. В продължение на няколко години Украйна беше принудена да купува природния газ на най-високата цена от всички останали централноевропейските страни. Ако „Газпром“ успее да доминира и на германския пазар, все някой ден той ще представи сметката и на Берлин.

Как смятате, кога „Газпром“ ще успее да осъществи този проект?

Андрей Коболев: Надявам се това да не стане никога.

Наскоро Украйна спечели две дела срещу „Газпром“. Последното решение в полза на „Нефтогаз“ беше обявено в края на февруари. „Газпром“ реагира много емоционално. Как мислите, защо компанията оспорва решението?

Андрей Коболев

Андрей Коболев

Андрей Коболев: Имам чувството, че това не беше реакцията на „Газпром“, а на Кремъл. Предполагам, че Путин е възприел много емоционално резултата от тези две арбитражни решения. През януари и в началото на февруари „Газпром“ беше напълно удовлетворен от първото решение. След това обаче излезе решението за транзитните доставки, в което се казваше, че „Газпром“ не е изпълнил договорените доставки, което отговаря на истината, и трябва да плати обезщетение в размер на 4,6 милиарда долара.

„Газпром“ вече обжалва решението. Смятате ли, че може да се стигне до отмяна на решението на Стокхолмския арбитражен съд?

Андрей Коболев: Очакваше се, че Русия ще обжалва решението. По правило губещата страна е длъжна да оспори съдийското решение, за да покаже на своите акционери, че е направила всичко възможно. Но ако погледнем статистиките, ще видим, че има твърде малко случаи, когато решението на арбитража е било отменено от Апелативния съд.

„Газпром“ реагира с решението да не възобнови преките доставки на газ за Украйна през март. Дори върна обратно предплатената от „Нефтогаз“ сума. Очаквахте ли подобни действия?

Андрей Коболев: Не. Не сме очаквали подобно поведение. В хода на преговорите с „Газпром“ оттам ни уверяваха, че ще изпълнят арбитражното решение. Александър Медведев лично обеща, че ако газът бъде предплатен, то той ще бъде доставен. Това обещание беше нарушено, също както и договорните задължения на „Газпром“. По този начин „Газпром“ сам си вреди. Този му подход е неразумен и в икономическо отношение.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване