(http://offnews.bg)
Жените в България получават с 15,4% по-ниски заплати от мъжете
Жените в България получават средно с 15.4% по-ниски заплати от мъжете за един и същи вид труд, показват данни, цитирани в доклада „Дискриминационни прояви и защита на жените в сферата на труда“. Той бе представен днес от зам.-председателя на Комисията за защита от дискриминация д-р Баки Хюсеинов.
България е в „златната среда“ на ЕС по този показател, коментира Хюсеинов.
При нас разликата е с 0.9% по-малка от средното за Съюза. По-големи са разликите в заплащането за един и същи труд на мъжете и жените в 12 държави от ЕС, включително Германия, Австрия, Великобритания, Чехия, Словакия.
Румъния обаче е далеч пред нас с разлика от 5.8%. В общо 15 държави положението е по-добро, отколкото в България по отношение равенството по пол при възнагражденията. Сред тях, освен Румъния, са Испания, Унгария и Полша.
Дискриминация на работното място се проявява по-често към жените, отколкото към мъжете, се посочва в доклада. Има работодатели, които директно обявяват, че търсят мъже за дадената позиция, както и такива, които отхвърлят CV-та на жени, просто защото имат малко дете.
Най-застрашени са жените между 25 и 34 г. и 55 и 64 г., показва анализ на икономическата активност за периода 2010-2016 г. В първата възрастова група икономическата активност на жените през 2010 г. е била с 13.7% по-ниска от тази на мъжете, а през 2016 г. - с 15.3%. При 55-64-годишните разликата през 2010-а е била 13.7%, а 6 г. по-късно се е понижава на 8.8%.
В риск от дискриминация на работното място са и самотните, многодетните майки, майките на дете с увреждане, бременните жени, тези с ниска степен на образование и квалификация, жените, които продължително време са били без работа, от етнически общности.
Разликата в коефициентите на безработица на мъжете и жените е само 1.1%, което показва, че проблемът за участието на жените на пазара на труда не е толкова в мащаба на безработицата, колкото по отношение на нейната структура.
Докладът посочва още, че мъжете работодатели са около два пъти и половина повече от жените.
Като положителна тенденция той посочва факта, че работещите в сферата на компютърните технологии жени у нас са два пъти повече от средния им брой за ЕС, а броят на тези заети в областта на информационните технологии за България възлиза на 28% срещу 16% за ЕС.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/04/13