(http://www.klassa.bg/)
Instagram изглежда като най-голямата надежда на Facebook
През стъклените врати, зад логото на гигантска камера и преди щанда за кафе, посетителите на централата на Instagram в Менло Парк, Калифорния, са поканени да спрат и да оценят момента. На стената има три ярко боядисани диорами: нощно небе, лунен пейзаж и розов изгев в бели пластмасови облаци на преден план. Изображенията подсказващи прочутите филтри за снимки на компанията, са разположени така, че гостите да могат да стъпят до тях и да си направят портрет.Всичко подсказва нещо моментално разпознаваемо – селфитата, споделяни в мобилното приложение Instagram – доказателство за успеха и културното влияние на компанията. Но това, което липсва от сцената, е всякакъв намек за Facebook, пише в анализ Bloomberg Businessweek.
От 2012 г., когато Facebook придоби компанията от 13 служители за 715 млн. долара, начинът, по който Facebook прави бизнес стои в центъра на растежа на мрежата за споделяне на снимки. В ранните ѝ години като собственост на Facebook Instagram работеше в същата сграда, където Марк Зукърбърг е работил. Днес 700-те служители на Instagram работят в офиси, където няма и капка доказателство за собствеността, макар че мястото е на пет минути с автобус от компанията майка.
Фирмата си има собствена мисия - „Да засили връзките чрез споделянето на преживявания“ - свой собствен брандинг и корпоративна култура, която е фокусирана върху творчеството и дизайна, както е Facebook с данните. Но социалната мрежа е успяла да предаде едно от най-важните си вярвания на Instagram: манията по растежа.
В Азия и Латинска Америка влизанията в Instagram бележат бум. По-късно тази година Instagram вероятно ще премине границата от 1 млрд. потребители по целия свят. „Толкова малко мрежи достигат такива размери“, коментира съоснователят Майк Кригър.
„Това означава, че имате огромно влияние върху света. По думите му е сюрреалистично да види Instagram зареден на телефоните на хората във влака или на концерти. Миналата година той и другият съосновател на услугата Кевин Систръм се радваха на момент на пълно щастие, когато осъзнаха, че границата от 1 млрд. потребители е само на една крачка.
Когато двамата продават компанията си на Зукърбърг, най-голямото обещание е, че в каквато и посока да поеме Facebook, Instagram ще го последва. Така Instagram възприе бизнес модела на Facebook – реклама, и ще донесе 18% от общите приходи на своята компания майка тази година, сочат данни на Emarketer. Но следвайки стъпките на по-голямата социална мрежа, Instagram загуби част от своята привлекателност.
Facebook има над 2 млрд. потребители, но изключително бавно разбира своето влияние. Алгоритъмът на услугата, създаден да възнаграждава съдържание, предизвикващо емоции, го направи перфектен инструмент за руските пропагандатори, които разпространиха дезинформация по време на изборите в САЩ през 2016 г.
Тенденцията на Facebook бързо да въвежда продуктите си, без да обръща внимание на рисковете, накара компанията да пренебрегне очевидни пропуски. Ето защо се наложи Зукърбърг да се изправи пред комисиите на Конгреса на 10 и 11 април, за да коментира скорошното разкритие, че компанията му е позволила на Cambridge Analytica, свързана с кампанията на Тръмп, да получи достъп до личните данни на 87 млн. американци. Книжата на Facebook загубиха около 15% от стойността от средата на март досега, на фона на кризата.
Instagram разчита на Facebook за своя успех, но сега Facebook може да разчита на Instagram в дългосрочен план. Приложението включва неподходящо съдържание, включително такова от Русия, но публикуваните с филтри залези и красиви кадри прави сравнението със социалната мрежа трудно. „Какво, ако по-добрият Facebook е просто Instagram?”, попита един от колумнистите на New York Times през януари, посочвайки, че приложението е за споделяне на лични снимки, а не за вирусни новини, както се случва във Facebook.
Има някои доказателства в подкрепа на това. Аудиторията на Instagram е по-млада от тази на Facebook, а това е преимущество от рекламна гледна точка. И за разлика от Facebook, която през последното тримесечие отчете първия спад на броя нови потребители в Северна Америка, Instagram все още се радва на растеж на вътрешния си пазар.
"Без Instagram Facebook ще бъде нещо напълно различно“, коментира Джейсън Кинт, главен изпълнителен директор на Digital Content Next. По думите му Facebook може скоро да спрe да расте в международен план, което означава, че Instagram ще бъде „изключително важен“ за бъдещето на компанията.
Идеята, че Instagram може да спаси Facebook вероятно се върти и в главата на Зукърбърг. Той често се радва на успехите на Instagram, отбелязвайки ги на седмичните срещи на екипа на Facebook, твърдят няколко служители.
Когато мениджърите попитат дали е лоша новината, че младите потребители не са толкова привлечени от социалната мрежа, отговорът е, че те обичат Instagram, а това е добре за бизнеса като цяло. Това е особено важно, защото данните, получавани от потребителите на Instagram, могат да се използват за насочването на реклами във Facebook и обратното.
Повечето потребители на Instagram не са наясно с това. Услугата е смятана често за бягство от Facebook, така че Instagram трябва да действа внимателно, за да защити репутацията си. Кригър, който е главен технологичен директор на компанията, твърди, че работи за това да популяризира Instagram по света, но действа внимателно, за да не повтаря грешките на Facebook.
Кригър е по-малко познатият основател на Instagram, но неговата работа – да премахва технологичните бариери пред потребителите – се превърна в ключова в момент, в който компанията се разширява в глобален мащаб.
Когато придобива компанията, Зукърбърг казва на инженерите да изградят каквото потребителите биха поискали, а ранното мото е било: „Действай бързо и пробивай“. Мотото на съоснователите на Instagram пък е било: „Не го съсипвайте“. По време на преговорите за придобиването излиза, че Instagram не разчита съвсем на данните.
„Беше наистина срамно“, коментират основателите на приложението. „Имахме инструмент, който постоянно показваше по колко души влизат в приложението на минута. Това беше растеж за нас“.
След като придобиването е финализирано, само няколко месеца след първичното публично предлагане на Facebook през 2012 г., Зукърбърг вкарва хора от екипа за растеж на Facebook в Instagram.
Днес централата на Instagram е отворено пространство, в което инженерите работят. Огромен екран показва графики и данни, показващи всичко, което Facebook е научил Instagram да измерва.
За външни хора Facebook е оставил приложението сравнително непроменено. То е по-бързо и по-добро, но си остава прост инструмент за публикуване на снимки с филтри. Но истината е, че Instagram е доказателството, че Зукърбърг може да интегрира своите идеи за растежа във всичко, коментира Майкъл Хофлинг, бивш директор на Facebook, в своята книга „Becoming Facebook”.
По статията работиха: Елена Кирилова, редактор Деляна Петкова
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/04/15