(http://www.klassa.bg/)
Джуканович - вечният президент?
В последния доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус" Черна гора е класифицирана като „частично свободна“ - корупцията в страната процъфтява, журналистите са подложени на натиск. Лошите оценки за Черна гора не са от вчера. Това може да се дължи на факта, че в страната не се извършват никакви политически промени: от 1991 година в Подгорица управлява „Демократичната партия на социалистите“ (ДПС) начело с Мило Джуканович.И сега Мило Джуканович се кандидатира още веднъж за президентския пост. Прогнозните резултати от последните анкети показват, че той може да спечели около половината от гласовете на избирателите. Не е ясно само дали Мило, както го наричат и приятелите, и враговете му, ще успее да спечели президентските избори още на първия тур, и дали разпокъсаната опозиция, с нейните шестима кандидати, ще докара нещата до втори тур.
Черногорският критичен журналист Туфик Софтич казва за ДВ, че сигурно и този път ще спечели Мило Джуканович. „За съжаление, защото демокрацията има нужда от промени. Той е на власт от цяла вечност. Децата ми вече следват, а все още не са видели някоя друга партия на власт. Черна гора има спешна нужда от демократично обновление. Но опозицията все още е много слаба“, казва Софтич.
Силни личности от слаба опозиция
Има двама кандидати с изявен политически профил, които, при определени обстоятелства, биха могли да застрашат Мило Джуканович. Кандидатката на Социалдемократическата партия Драгиня Вуксанович е известна университетска професорка с изрядна биография. Тя се явява на изборите със самочувствие.
„Джуканович стене под бремето на своите престъпления. Единствената му опция след три десетилетия на власт е 'разделяй и владей'. Всички, които не желаят заедно с него да плячкосват страната, за Джуканович са предатели“, заяви Вуксанович пред най-тиражния черногорски вестник „Виести“.
Ако тя успее да измъкне около десет процента от гласовете, ще осигури втори тур за един друг кандидат - Младен Боянич. 56-годишният финансов експерт беше депутат в черногорския парламент до 2016 година. Той искаше въпросът за членството на Черна гора в НАТО да бъде решен на референдум и се включи във всички протести на опозицията срещу правителството. И тъй като е смятан за неподкупен и честен, беше избран за компромисен кандидат на разпокъсаната черногорска опозиция. Експертите му дават около 35 процента от гласовете на първия тур.
В предизборната кампания Боянич атакува остро Джуканович. „Човекът, който предизвика тази ситуация, сега казва, че държавата била по-силна от мафията. Съгласен съм, че държавата е по-силна. Само не мога да си отговоря на въпроса на чия страна е Джуканович - на тази на държавата или все пак на мафията? И за да не си задаваме повече този въпрос, той трябва да си ходи след 15 април“, уверява Боянич.
Черна гора е парламентарна демокрация и президентът няма особено силни правомощия. Опозицията се надява да се стигне до втори тур, който, в случай на успех, да предизвика ефекта на доминото: ако се разклати властта на Джуканович, може да се мисли за предизвикване на нови парламентарни избори, които да доведат до жадуваната от десетилетия смяна на властта.
Държавен национализъм
Мило Джуканович е наясно с голямото символично значение на тези президентски избори. Той иска да покаже, че остава непобедим. Затова и говори за „исторически избори“ и залага на своята изпитана тактика. Той твърди, че критиците му били против съществуването на държавата Черна гора и нейното обвързване със Запада. А той бил гарант за оцеляването на държавата.
Тук става дума за един грижливо отглеждан държавен национализъм. Досега това поляризиращо поведение му носеше успех. Дали пък не се е уморил от властта след толкова много години в нея? Въпреки че е на власт от 27 години, Мило Джуканович е твърде млад (56 г.), за да мисли за излизане в политическа пенсия. Критиците му твърдят, че той се е вкопчил така във властта заради имунитета, който тя му дава. Този имунитет го предпазва от наказателно преследване. Защото в една малка държава с 600 000 души население трудно могат да се прикриват корупцията, шуробаджанащината и непотизмът. Неправителствената организация "Фрийдъм хаус" формулира доста драстично своите оценки както за Черна гора, така и за „по-големия брат“- съседна Сърбия: "Александър Вучич в Сърбия и Мило Джуканович в Черна гора са взели държавите си в плен и са ги превърнали в механизми за подсилване на собствените си партии“. Прилича на прозападна и направлявана демокрация.
Опозицията в Черна гора и до днес не успява да предложи на черногорските граждани успешна алтернатива срещу господството на олигарха-политик Мило Джуканович. Дали пък президентските избори на 15 април няма да променят нещо в това отношение? Нищо не се знае.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/04/15