04/21/18 05:27
(http://www.klassa.bg/)

Технологичната индустрия - в центъра на търговските спорове на САЩ и Китай

 Китай засили търговската битка със САЩ, а антитръстовите регулатори предупредиха, че има „трудни за решаване“ притеснения за планираното от Qualcomm придобиване на NXP Semiconductors за 44 млрд. долара, което създава потенциални препятствия пред сделката, пише Wall Street Journal.

Ходът следва решението на Министерството на търговията на САЩ да забрани продажбата на американски компоненти на китайската телекомуникационна компания ZTE, както и заплахите на Белия дом да наложи мита за 150 млрд. долара върху китайски стоки, за да накаже това, което определя като опити за кражба на американски технологии.

Ескалиращото напрежение поставя технологичните фирми в центъра на търговската битка между САЩ и Китай, водейки до нови ограничения върху стратегическите им планове и заплашвайки техния достъп до големи пазари.

"Китай много иска да покаже силата си. Това със сигурност може да доведе до проблеми за една голяма американска компания – Qualcomm”, коментира Питър Фурман, председател и главен изпълнителен директор на консултантската компания China First Capital.

От години Вашингтон предупреждава, че Китай нечестно се сдобива с американски технологии и твърди, че Пекин изостава от най-големия интернет пазар в света заради американските компании.

Пекин от своя страна обеща да защити технологичните си гиганти. По време на посещение в Китай миналия месец главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук призова президента Доналд Тръмп да подкрепи политиките за свободна търговия.

Предполагаемата стратегическа стойност на Qualcomm за САЩ спаси компанията от потенциалното враждебно придобиване от Broadcom за 117 млрд. долара през миналия месец. Broadcom е базирана в Сингапур, но след като сделката беше блокирана, компанията промени седалището си и то вече е в САЩ.

Тръмп не позволи сключването на споразумението, позовавайки се на опасения за националната сигурност заради нарастващата сила на Китай в областта на модерните технологии. Сред тях се нареждат тези за петото поколение мрежи (5G), които ще позволят по-бързи и по-добри интернет връзки.

 

Блокирането постави компанията за мобилни чипове в центъра на нарастващата конкуренция за технологии между нейната страна и най-големия ѝ пазар: Китай, който носи около две трети от приходите на Qualcomm.

Говорителят на Министерството на търговията на Китай Гао Фен, заяви в четвъртък, че предварителното разглеждане на сделката между NXP и Qualcomm е показало проблеми, „чийто негативен ефект трудно може да бъде подминат“, но не изключи възможността за евентуално одобрение.

В четвъртък Qualcomm каза, че е изпратила ново заявление до китайските регулатори и се е съгласила с NXP да удължат срока на сделката с три месеца до 25 юли.

Qualcomm чака одобрение от Пекин, за да продължи придобиването на холандската компания, след като получи разрешение от осемте други антитръстови регулатори по целия свят. Сделката се смята за решаваща за базираната в Сан Диего Qualcomm, която трябва да намери възможности за растеж отвъд своята доминация в смартфон сектора. NXP е специализирана в производството на чипове за автомобили – пазар, който расте бързо.

В сряда Qualcomm обяви, че започва да съкращава неопределен брой служители, за да изпълни обещанието да увеличи печалбата си, като съкрати разходи за 1 млрд. долара. Ходът е част от програма за намаляване на разходите, която беше обявена през януари.

Същевременно китайската фирма ZTE беше наказана със седемгодишна забрана да купува американски технологии, след като наруши санкциите, наложени от САЩ срещу Иран.

"Ходът е насочен срещу Китай“, коментира Гао. „Но в крайна сметка то ще засегне самите Съединени щати“. По думите му страната рискува „десетки хиляди работни места и разтърсване на международното доверие в американската бизнес среда.

Взаимозависимостта на технологичните компании от двете страни на океана означава технологична война, която ще струва скъпо. Qualcomm е един от американските доставчици, засегнати от забраната да продава на ZTE. Забраната потенциално обхваща и софтуер, като мобилната операционна система Android, разработена от Google, и с която работят телефоните на ZTE. Китайската фирма работи по това да установи дали има начини да запази достъпа си до Android, твърди източник, запознат с въпроса.

Говорител на Google е отказал да коментира въпроса в четвъртък. ZTE също не е пожелала да коментира въпроса. Тя забавя обявяването на своя отчет за тримесечието, тъй като оценява последиците от забраната.

Ходът на САЩ срещу компанията предизвика вълна от подкрепа за фирмата в социалните мрежи, включително се появиха снимки от ресторанти и магазини, които са поставили знаци в подкрепа на ZTE.

След години трудности в САЩ друг китайски гигант Huawei Technologies, най-големият доставчик на телекомуникационно оборудване в света, промени фокуса си и се насочва към други пазари.

Тази седмица Федералната комисия по комуникациите одобри мярка, която ще забрани на телекомите да използват държавни субсидии, за да купуват оборудване от китайски производители.

От службата на американския търговски представител тази седмица пък обявиха, че обмислят ответни мерки срещи китайските ограничения спрямо американските доставчици на облачни и други услуги.  

Вижте още технологични новини в коментара на Bloomberg TV Bulgaria!

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване