(http://offnews.bg)
Законодателни промени ще защитават бизнеса от медийни нападки
Обмислят се законодателни промени, които да защитават бизнеса от нападките на недоброжелателни медии. Това обяви евродепутатът и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки пред БНТ.
Става въпрос за нападки, които застрашават доброто име на дадена марка, като в момента, за да докажат правотата си в съда, потърпевшите трябва да докажат нанесени материални щети.
"Нашият интерес е да има българско производство, български предприемачи във всяка една сфера. Това, от което искаме да ги защитим, е безотговорното поведение на някои медии. Показва се някой, който има репутацията на маг контактьор и казва от позицията на тази експертиза "Не яжте това мляко или този колбас". Ние подозираме, че по този начин те ги изнудват за реклама", коментира и Джамбазки.
Проучване на "Галъп", представително за малкия и среден бизнес у нас, показва, че 55% от участниците знаят за конкретен случай, в който фирма е засегната нечестно от публикация в медиите.
Проучването е поръчано от Съюз произведено в България. Според 95% от участниците медийните нападки остават ненаказани, точно защото трудно се доказва наличието на щети. 18% от анкетираните пък свидетелстват, че са били лично рекетирани, включително от медии, а две трети съгласни, че това са чести случаи, обясни социологът от "Галъп" Първан Симеонов.
"Социологическите агенции също получават удари в тази посока. Минава някой, каже някоя глупост и после единственият начин този човек да си получи заслуженото, защото говори глупости, е да се докажат някакви реални вреди", допълни той.
Симеонов подчерта, че в момента има съсредоточаване върху доказване на последиците, а не върху самия акт. "Ние сме тръгнали да доказваме имал ли е актът последици, все едно актът не е бил достатъчно злонамерен", смята социологът.
Ангел Джамбазки уточни, че в момента се прави преглед на законодателството и се проучва как са решени тези въпроси извън България, за да се намери най-добрият вариант за промени на законите у нас. След това ще бъдат внесени предложения за промени.
"Например в Германия не е така, в Белгия също не е така. Във Франция, когато някой застраши доброто име на дадена марка или на търговско дружество, фирма, носи своята финансова отговорност. Да, пак се минава през съда, но при нас проблемът е, че трябва физическо лице да докаже щетите, които е понесло. Например представител на определен предприемач трябва да отиде да докаже това в съда. Това, което искаме да направим, е да затворим вратата на такива фалшиви новини, с които някой излиза и срива един български бизнес", каза Джамбазки.
По думите му се налагат промени в редица закони - в наказателното законодателство, в Закона за храните, законите, които засягат марките, авторските права и патентите.
"Тепърва предстои сблъсък. Насреща ще има много интереси - на големи вериги, на външни производители, на хора, които се опитват да откраднат бизнес от България", коментира още той.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/05/18