06/17/12 19:24
(http://www.bivol.bg/)

Шефката на bTV с 190400 акции в банката на Цеко Минев

Capture_decran_2012-06-17_a_23.34.08

Колажът се разпространява в социалната мрежа Facebook

Точно 190400 акции в Първа инвестиционна банка притежава председателят на Управителния съвет и Генерален директор на bTV Вики Политова - показа проверка на Биволъ. Тя е съпруга на Евгени Луканов - член на Надзорния съвет на ПИБ и бивш дългогодишен изпълнителен директор на банката. Един от собствениците на банката е Цеко Минев, а банката има голяма собственост в ски-курортите Банско, Витоша, Боровец и Разлог.

Освен от акционерката в ПИБ Вики Политова-Луканова, телевизията е контролирана и от медийният магнат Красимир Гергов, щатен служител на зловещата комунистическа Държавна сигурност.

Телевизията си навлече гнева на протестиращите срещу Закона за горите младежи, окупирали "Орлов мост", след като първо премълча за протеста им, а впоследствие според много от тях го е отразила едностранчиво и пристрастно. В предаването  „Нека говорят” водещата Дияна Найденова грубо нападна природозащитниците, вменявайки им колективна вина за агресията срещу оператор на телевизията. В отговор социалните мрежи кипнаха от призиви да се бойкотира bTV, сред които "Да изчистим България от bTV".

По-рано в Биволъ за зависимостите между ПИБ и bTV в контекста на скандала с фирмите-дарители на МВР разказа полицаят Константин Иванов. Той беше принуден да напусне работата си след като разкри порочната схема да не се проверяват колите на дарителите на МВР. Според Иванов ПИБ също фигурира в списъка на МВР с "неприкосновените" автомобили. Когато разкрива схемата, той се обръща първо към журналисти от bTV, но те провалят разследването.

"Аз се надявах, че журналистите ще започнат собствено разследване, но това не се случи. Наложи се да им помагаме, като ние сами заснехме единия от списъците в една от караулките. И това не им беше достатъчно. Тогава аз съдействах за материала със скритото лице и модулирания глас. От БиТиВи поискаха втори човек, а след това и трети. Най-накрая ми казаха, че трябвало да сме няколко души. Спомням си, че на следващия ден рано сутринта дойде заповед списъците спешно да се махнат от караулките." - казва в интервюто си бившия полицай.

САЩ за "гнилите ябълки" сред българските банки

Банката на Цеко Минев е посочена като най-съмнителната структура в българския банков сектор в доклад на посланик Джон Байърли от 2006 г. Според бившият шеф на Агенцията за финансово разузнаване д-р Васил Киров, сега зам.-директор на ОЛАФ, инспекции на място във ПИБ са показали нарушения. Докладвани са съмнителни транзакции, които изискват разследване. Когато обаче Агенцията е започнала тези разследвания, ПИБ е отказала да предостави допълнителна информация за сметките и техните собственици.

Други източници на Байърли от Европейската банка за реконструкция и развитие (EBRD) казват, че съвместните проекти с ПИБ се считат за черно петно в историята на банката.

Посолството на САЩ заключава, че ПИБ е една от банките, "наливащи средства за известни престъпници в схеми за пране на пари и свързано с тях отпускане на кредити"

"Сега се смята, че с единия крак FIB е стъпила в законния бизнес с търговия на дребно и е позната като една от най-агресивните и излъскани банки, едновременно със съществуването си в най-тъмните сфери на престъпния свят." - пише буквално Байърли.

Обнародването на тази грама от Биволъ беше игнорирано в българските медии, а малкото публикации пропускаха да споменат имената на 8-те банки считани от САЩ за "гнили ябълки".

Резюме на доклада и всички имена на банките обаче бяха публикувани на втора страница на френския вестник "Монд", като банките са цитирани без съкращения: Първа инвестиционна банка на Цеко Минев, Корпоративна търговска банка на Цветан Василев, Интернешънъл Асет Банк (бившата Първа Източна Международна Банка) - банката на СИК, СИБАНК (бивша Българо-руска инвестиционна банка) тогава на Цветелина Бориславова, Банка ДЗИ (предишна РосЕксимбанк) на убития Емил Кюлев, Инвестбанк на Петя Славова ("Банката на митрополити и генерали"), Централна кооперативна банка позната като банката на варненската групировка ТИМ и Софийска общинска банка на енергийния магнат Ковачки.. "Гнилите ябълки" бяха посочени и като тема табу в българските медии в изследване на Института за модерна политика и Фондация за свободата „Фридрих Науман".

Симбиозата власт - медии - съмнителни банки

Показателен за тесните взаимовръзки между властта, съмнителните банки "от най-тъмните сфери на престъпния свят" и медиите е също фактът, че лица свързани с "гнилите ябълки" контролират много от големите български вестници и телевизии. Примерът с акциите на Вики Политова в ПИБ е достатъчно красноречив, но далеч не е единствен.

КТБ, която въпреки съмнителната си репутация е предпочитан трезор за 70% от парите на държавните предприятия е сочена като кредитодател на "медийната императрица" Ирен Кръстева, чиито вестници "Монитор", "Телеграф", "Новинар", "Политика", и телевизията TV7 са абсолютно безкритични към правителството и нападателни към неговите опоненти.

Любомир Павлов, бивш шеф на Общинска банка е обвинен за пране на пари при придобиване на собствеността върху "Труд" и "24 часа".

Групировката ТИМ, посочена в друг американски доклад като "една от най-големите и сериозни икономически грижи на България" владее регионалния вестник "Черно Море" във Варна и телевизиите "МСАТ" и "България он ер".

Публикувана на 06/17/12 19:24 http://www.bivol.bg/btv-pib.html
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване