09/28/10 21:30
(http://e-vestnik.bg/)

Ще грабне ли Русия съкровищата на Арктика?

Дмитрий Медведев в супермаркет в Мурманск. Снимка: сайт на президента на РФ

През последните дни Русия се шири все повече из Арктика. Подписан бе договор, според който федерацията си раздели с Норвегия Баренцово море. Програма за действията на Русия отвъд полярната окръжност бе представена на форум в Москва. В Мурманск пък е свикан икономически форум, привличащ бизнесмени от всички страни и народи със зейналите на хоризонта арктически недра. Защо Северът е дошъл на мода и на какво може да разчита Русия при една мащабна подялба на Арктика?

Арктика е нашето всичко. Щом експедицията на Артур Чилингиров заяви това на всеослушание през 2007 г., когато за пръв път в историята поби руското знаме на дъното на Северния ледовит океан, светът започна да говори за шумен пиар и недопустими амбиции. Тогавашният премиер на Канада Питър Маккей (днес вече министър на отбраната) остави спомен с фразата “Днес не е 15-и век. Не може да тръгнеш по света и да слагаш тук и там знамена с думите “Заявяваме права върху тази територия”.

Този патос не пречи днес на Канада да слага свои знамена сред спорните ледове и да праща ледоразбивачи на патрулиране из труднодостъпните райони от Северозападния морски път. Същото правят впрочем и САЩ, които наред с Канада контролират този стратегически път от Ротердам към Токио. Дания също изпраща ледоразбивачи на Северния полюс, за да покаже флаг на цял свят.

С една дума, всички участници в днешната полярна надпревара си дават сметка за петролните ресурси на Севера и отлично схващат перспективата Арктика да се превърне в Персийския залив на 21-и век - дори в нещо повече с оглед на колосалното транспортно значение на региона. Дали оттук следва, че може и да изгубим този спор?

Руската Арктика винаги е била и ще си остане руска Арктика. Това наистина е очевидно за всички, увери пред “Комерсант” академик Генадий Матишов - авторитетен експерт по северните морета, директор на Мурманския морски биологически институт към Руската академия на науките.

“Погледнете фактите. Руски учени са разработвали проекти за добив на петрол и газ, още преди норвежците дори да се сетят за нещо подобно. Никъде по света няма такава научна база и такива институти, които вече от десетилетия да решават фундаментални и приложни задачи, свързани с Арктика. След направените политически изявления Русия според мен трябва да включи и голямата наука в конкретни проекти, осъществявани в региона. Нашите специалисти са на почит в цял свят, знаят се поименно и ако политиците получат подкрепа от тях, гласът на Русия ще звучи далеч по-авторитетно”, коментира Матишов.

Последните събития впрочем сочат, че участниците в арктическата надпревара не планират нови показателни акции със знамена, макар че все още здраво ги стискат в ръце. Външните министри на Русия и на Норвегия примерно подписаха договор за разграничаване на морските пространства и за сътрудничество в Баренцово море и в Северния ледовит океан. Руският президент Дмитрий Медведев коментира документа, като подчерта: “В Арктика е напълно възможно да минем без НАТО”.

След още ден-два на Международния арктически форум в Москва бе оповестено, че се разработва нов атлас на Арктика, а шефът на федералната служба “Росгидромет” разказа, че ще бъде изградена система за наблюдение на региона. Намеренията на участниците ще се изяснят окончателно по време на предстоящия втори международен икономически форум за Арктика, щом се стигне до дискусии по конкретни проекти.

По всичко личи, че тъкмо съвместното развитие на местната икономика може да стане фактор за примирие в региона. Подялбата му е желана за всички граничещи с него държави, но всяка от тях иска да е в нейна полза. Неслучайно наричат Арктика съкровищница на света: според Геологическата служба на САЩ, в недрата зад полярната окръжност се крият ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване