10/21/10 21:35
(http://e-vestnik.bg/)

Как да се вдига възрастта за пенсиониране

в. Трибюн

Дебатът за вдигане на възрастта за пенсиониране до 62 години засенчи необходимите размисли за системно премоделиране. Междувременно спешно трябва да се намери решение на проблема с трудоемкостта като например се създадат фондове към предприятията, които биха облекчили бремето, тегнещо на режим на преразпределение, който е на ръба на силите.

Вдигането на възрастта от 60 на 62 години за получаване на пенсия насочи дискусиите към реформата на пенсионната система. Тъй като тази реформа не цели системно премоделиране, което обаче е необходимо, критиците и вероятните поправки на проектозакона се въртяха около корекциите, които трябва да се направят, за да се удовлетвори законният стремеж към равенство. Жените, които ползват различни пенсии, или работниците, извършващи тежък труд, едни след други привлякоха вниманието на коментаторите.

Имайки предвид това, никой не оспорва, че съществуват чувствителни разлики в степента на “трудоемкост” според упражняваната професия. Никой не пренебрегва и факта, че даден работник може да полага физически труд през определен период, а след това той не може да бъде принуждаван да продължи да го прави. Сегашният дебат показва ясно необходимостта да бъде премахната определената със закон възраст, при която може да се получава пенсия, и възрастта за получаване на пенсия в пълен размер, за да бъде въведен режим на пенсиониране “а ла карт”, при който имащите право да могат да избират в определен момент според сумата на тяхната пенсия.

В проектозакона правителството е благосклонно към запазването на възрастта за пенсиониране след навършени 60 години за работниците, които са засегнати от някакъв физически недъг поне 10%. Струва си да отбележим, че това би засегнало (…) близо 30 000 души. Във всеки случай това не решава въпроса за различните въздействия с течение на времето, защото “трудоемкостта” не може да се сведе само до неспособността да се работи в момента на излизането в пенсия. Този механизъм не означава освен това, че автоматично има загуба на продължителност на живота, а следователно на продължителността на плащанията, за хората, които биха се възползвали от мярката.

Тук се сблъскваме със сложността и липсата на прозрачност на финансовата система. Швеция, от която бихме могли да черпим вдъхновение, въведе, след период на възпитателна аклиматизация, ако така можем да го наречем, режим на точките, който е прост, ефикасен и справедлив. Вместо съществуващите в момента 38 режима Франция би могла да въведен еднотипна система. Въвеждайки единен режим на разпределение, който би могъл да действа според системата “а ла карт” и точките, както предлага институтът “Монтен”.

Единственото, което ще трябва да бъде определено чрез преговори, е стойността на точката. Това би позволило на французите да получат голяма свобода на избора: при режим от точки и “а ла карт” работникът знае, така да се каже, във всеки момент каква е стойността на пенсията му и знае, че може да се пенсионира на възраст между 55 и 70 години, например, в зависимост от личните си стремежи.

Трябва да се отчете, че някои работници няма да имат същата продължителност на живота, каквато ще имат другите, заради по-тежкия им труд. Как обаче да намерим законно определение “а приори” на “трудоемкостта”, което да бъде валидно за всички? Дали държавата трябва да определя какво е трудоемко и какво не? Трудоемкостта не е ли абстрактно понятие, схващане, но и комплекс от много точни, конкретни случаи, които се преживяват всеки ден. В крайна сметка кой носи отговорността за трудоемкостта, на която са подложени тези работници? Това би могъл да бъде само онзи, който иска да бъде полаган тежкият труд, или с други думи предприятието. Независимо дали то е частно, държавно или смесено.

Така че компаниите, в съгласие с техните социални партньори, трябва да решават как най-добре да компенсират трудоемкостта, ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване