10/25/10 21:35
(http://e-vestnik.bg/)

Свърши ли приказката за Латвия?

Газета.ру

Десни екстремисти в Латвия протестират срещу правителствените мерки. Снимка: от тв екрана

Детската версия на приказката за Пепеляшка завършва с думите: “И те живяха дълго и щастливо”. Възрастните обаче знаят, че доста често тиквата си остава тиква и не се превръща в никаква каляска, кристалната пантофка изчезва някъде, после излиза, че принцът - погледнат отблизо - си е същинска свиня, а белият му кон е от картон.

В една по-съвременна версия не става дума за кон, а за сребрист лексъс, купен на кредит без ни най-малки шансове да бъде изплатен. Все едно - смисълът е същият. Съответно е различен и финалът на въпросната “Пепеляшка за възрастни”: госпожицата запретва ръкави, подпретва си полата, изоставя мечтите да я споходи късметът и почва да печели сама. И за шампоан, та да не ходи вече мърлява, и за каляска, която не се превръща в повехнал зеленчук, и то в най-несгодния момент.

О да, уважаеми читателю, това е икономическата рубрика, няма грешка. А в горния абзац се опитах да обобщя най-новата икономическа история на Латвия. Защо точно на Латвия? Не само защото пиша тази колонка в хотел в Рига, а отвън се носи шумът на нощната столица, пълна с гласове на тинейджъри - незадоволени сексуално, но доволно пийнали (според акцента, явно са от Манчестър, досущ като в сериала “Паднал от Марс”). Има и друга причина: в последно време тук стават забележителни неща. Някои биха могли да се случат и в Русия, други може би не.

Напоследък например Латвия постигна няколко икономически рекорда. Малко преди 2008 г. местният БВП нарастваше година след година със средно темпо - близо 10 на сто годишно. Сиреч растежът бе с 50 процента по-голям, отколкото в Русия. Някои свариха дори (не съвсем заслужено според мен) да й лепнат етикета на балтийски тигър.

Растежът бе финансиран със заеми от чужбина. Чистият приток на чуждестранни капитали стигаше 25 на сто от БВП. За Русия това би означавало към 300-400 милиарда долара годишно. Дори през 2007 г. обаче, в разгара на руския бум, Русия привличаше отвън в пъти по-малко средства. Кредитите в Латвия нарастваха с бясно темпо - и потребителските, и ипотечните, и отпусканите за най-различни бизнеси. В тая луда надпревара всички сякаш бяха забравили, че ще трябва да връщат парите. Нещата бяха отвъд всякакво сравнение с прословутата “вакханалия на потребителските кредити” в Русия - толкова по-стръмен бе растежът.

После обаче дойде 2008 г., световната криза попари видимо прегрялата икономика… и мехурът се пукна. Само през 2009 г. латвийският БВП спадна с 18 процента. Двойно повече, отколкото руският. Поевтиняха в пъти недвижимите имоти; всъщност не се знае колко точно, защото хората просто спряха да купуват апартаменти и офиси. Вече нямаше и как да връщат заемите, с които купуваха и строяха какво ли не. Делът на “лошите кредити” в Латвия бе сред най-големите в света (много по-висок, отколкото в Русия, макар и по-нисък от този в Украйна).

Този мехур остави след себе си куп странни неща: и разкошни търговски центрове без много-много купувачи, и дизайнерски хотели в промишлените зони, и разнообразни недовършени строежи, и скъпи коли, чиито притежатели сега направо нямат пари да им сменят маслото. Останаха и твърде малко работни места. Безработицата надхвърляше може би 20 на сто от икономически активното население (в Русия максимумът бе към 10 процента, сега е близо 6 на сто). А и днес само регистрираните безработни в Латвия са 15 на сто (при 2-3 процента в Русия).

Сложих “може би” в предишния абзац, тъй като и местните статистици май не са много наясно колко е останало от въпросното население. Границите са отворени, евтините авиолинии едва ли не срещу ...

Публикувана на 10/25/10 21:35 http://e-vestnik.bg/10263/svarshi-li-prikazkata-za-latviya/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване