03/01/11 00:01
(http://www.klassa.bg/)

"Речта на краля" е филмът на годината

По четири награди "Оскар" спечелиха два филма - британската историческа драма "Речта на краля" и фантастичният трилър "Генезис" - на 83-тата церемония за обявяване на отличията на Американската академия за кинематографично изкуство и наука - най-престижните в света на киното.
"Речта на краля" имаше 12 номинации, взе едва четири статуетки, но те бяха най-важните отличия, между които и за най-добър филм.
"Генезис" заслужи специфичните награди за технически постижения.
Обявявайки наградата за най-добър филм, Стивън Спилбърг май не беше много доволен от решението на академията и заяви, че велики филми като "Гражданинът Кейн" и "Гроздовете на гнева" не са получавали отличието в "кралската категория", но пък сега то се дава на кралски филм...
Без изненади бяха обявени актьорските награди. Колин Фърт взе "Оскар" за ролята на заекващия крал Джордж VI в "Речта на краля", след като миналата година се размина с приза, изпреварен от Джеф Бриджис. "Имам чувството, че това е върхът на актьорската ми кариера", каза развълнуваният 50-годишен англичанин Фърт. И Натали Портман нямаше сериозна конкуренция за наградата за  ролята на обсебена от амбициите си балерина в "Черен лебед". Това отличие остана единственото за филма на режисьора Дарън Аронофски.
Том Хупър получи наградата за режисура за "Речта на краля" и заслужено победи в конкуренция с братята Коен, Кристофър Нолан, Даран Аронофски и Дейвид Финчър. Англичанинът получи отличието от миналогодишната победителка Катрин Бигълоу.
Хупър започнал да снима филмчета едва 13-годишен, а късометражните му опити били излъчвани по Би Би Си, когато още не бил навършил 16. Роден е през 1972 г., завършил е Юнивърсити колидж в Оксфорд, прави кариера в телевизионни продукции.
Големият му пробив е с минисериала "Елизабет I" (2005 г.) с Хелън Мирън, а изключителен успех му носи друг сериал - "Джон Адамс" (2008 г.), продуциран от Том Ханкс. Режисьор е и на игралния филм с футболен сюжет "Проклетите "Лийдс Юнайтед".
200 милиона долара приход от най-успешното заглавие
В „Речта на краля“ блясъкът на британското кралско семейство контрастира с човешкото страдание на един мъж, който трябва да стане неочаквано за себе си крал водач на нацията.
Необичайно приятелство свързва монарха и неговия логопед - двама мъже от различни класи и държави. Крал Джордж VI успява да преодолее заекването и да обедини нацията в навечерието на Втората световна война, да произнесе прочутата си реч, която остава в историята. Значение има щастливият финал на филма, нещо, което особено харесват в Холивуд. Щастлива е развръзката и за самия филм, защото в началото малцина са си представяли, че британската продукция за терзанията на заекващия монарх ще впечатли широката публика. Джефри Ръш, пресъздал великолепно образа на лечителя, бил убеден, че "Речта на краля" не е филм, който биха гледали много хора. Заснет с бюджет от 15 милиона долара обаче, филмът вече има приход от около 200 милиона долара, а в много държави, сред които и България, едва сега излиза на екран. "Речта на краля" става първият в историята на "Оскар" филм с монарх в главната роля, който печели голямата награда. Успехът се дължи и на продуцентите Боб и Харви Уайнстийн, признати майстори в печеленето на симпатии на публиката, пари и награди.
Наградите за актьори в поддържащи роли са за филма "Боецът"  - за 50-годишната Мелиса Лео - като майка на братя боксьори, и Крисчън Бейл - като единия брат. Филмът разказва истинската история на двама ирландци - страхотен боксьор и неговия полубрат, които трябва да се изправят един срещу друг като съперници, преди да се впуснат заедно в битка за спечелване на шампионската титла и за спасяване на семейството си.
За оригинален сценарий спечели Дейвид Сидлър за "Речта на краля", а за адаптиран - Аарон Соркин за "Социална мрежа".

Други награди:

"Играта на играчките 3" - анимационен, The Lost Thing - късометражен анимационен филм.

За "Играта на играчките 3" е и изненадващо отличената като най-добра оригинална песен - We belong together.

Последният филм за Уди, Бъз и останалите симпатични герои, озвучени от екип, включващ Том Ханкс и Тим Алън, е първият анимационен филм с приходи над 1 милиард долара. "Пиксар" е най-доброто място на света за правене на филми", обяви продуцентът Лий Ункрич при получаването на наградата.

"Генезис" - за операторско майсторство, специални ефекти, звуков монтаж и звуков микс.

"Алиса в страната на чудесата" - за художник и художник на костюмите.

"Социалната мрежа" - за оригинална музика, адаптиран сценарий и монтаж.

Датският филм "В един по-добър свят" на режисьорката Сузане Биер грабна "Оскар" - за най-добър чуждоезичен филм.

Най-добър документален филм е Inside Job  на Чарлз Фергюсън и Одри Марс, които изследват глобалната финансова криза.

Strangers no more пък е най-добрият късометражен документален филм.

Големият губещ този година е филмът на братята Итън и Джоел Коен "Непреклонните", който имаше 10 номинации, а остана без нищо.

Водещи на церемонията, единодушно определена от наблюдателите в Холивуд като скучна и безвкусна, бяха актьорите Ан Хатауей и Джеймс Франко. Общото язвително пожелание към тях беше никога повече да не се захващат с подобна работа.

Както е известно, за определяне на наградите "Оскар" гласуват 5755-те членове на Американската академия за кинематографично изкуство и наука.
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване