03/03/11 22:30
(http://e-vestnik.bg/)

Дори и на една трапеза, стойте далече от диктаторите

в. Файненшъл таймс

Великобритания с право се хвали, че е убедила Либия да се откаже от оръжейната си програма. В резултат, не на последно място и заради петролните и газовите й резерви, ние изградихме по-близки отношения, за да създадем възможности за бизнеса. Америка направи същото: интересите на “Ексън” изиграха определена роля в премахването на санкциите срещу режима. Сега подобни действия изглеждат неуместни и има убедителни основания Западът да държи на доста по-голямо разстояние режими, които отказват на народа си свобода и лични права.

Най-напредналите демокрации са и търговски държави, навлезли в период, когато икономиките им се нуждаят от цялата помощ, която могат да получат. Това обяснява защо британският премиер Дейвид Камерън даде висок приоритет на бизнеса във външната си политика. Дори и при тези обстоятелства сборът от норми и стандарти в международното право и правата на човека трябва да бъдат насърчавани като крепост срещу алчността, злоупотребите и користта. Така че запазвайки здравомислие по отношение на амбициите си за конкурентоспособност, трябва ясно да определим границите й и да очертаем нова политика, значително по-фокусирана върху дългосрочните последици от двусмислените отношения.

И така, с кои диктатори би трябвало да си имаме работа? Онези, които очевадно отричат правата, са не само морално неприемливи, но в крайна сметка ще предизвикат политическа експлозия. Поради тази причина Северна Корея е категорично вън от рамката, както беше Ирак при управлението на Саддам Хюсеин и Либерия при Чарлз Тейлър. Иран, Мианма и Зимбабве напълно заслужено си спечелиха статута на парии.

Само че изолирането и наказването на режимите заради подтисничеството им може да направи живота на народите им още по-тежък. Моментът, в който сме принудени да се намесим физически също е много спорен, както установихме в Босна, Ирак, а сега и в Либия. За да изясним това, което сега изглежда като хаотичен подход, трябва да предефинираме принципите, залегнали в нашата политика, в множество посоки.

Първо, да се отнасяме с изострено внимание към правителство, изгубило легитимност в очите на народа си. В днешния информиран свят улицата знае, че повече не бива да допуска да бъде лишавана от свобода и благополучие. Не пропускайте обаче нюансите. Елементът народно съгласие поставя Китай и Саудитска Арабия (при всичките им трудности) в различна категория от Иран, Сирия или Йемен.

Второ, строго придържане към международното право. Тук се наблюдават проблеми с вътрешното положение в страните, тъй като уставът на ООН освобождава вътрешните работи от международно внимание, освен ако Съветът за сигурност не реши, че е заплашен световният мир, а в днешно време често е така.
Бруталността на Муамар Кадафи може да превърне близо милион души в бежанци и да причини смъртта на хиляди хора. Затова, въз основа на последните събития, трябва да настояваме по-категорично за консенсус в действията за опазване на мира.

Трето, бизнесът трябва да има възможност да работи, освен ако няма официални санкции върху дейността му. Компаниите обаче трябва да са запознати с дългосрочните рискове и да им се даде възможност да вземат решения. Особена предпазливост е нужна при продажбите на оръжие: изненадващо е, че Великобритания е позволила на Либия да купи оръжия, които лесно могат да бъдат използвани за вътрешни репресии.

Четвърто, трябва да се очаква външните министерства да държат под око съмнителните режими. Добрият анализ на назряващи проблеми и възможностите за предотвратяване на експлозия служи както на националните, така и на колективните интереси. Страни като Великобритания, членуващи в повечето свързани с темата международни институции, би трябвало да са по-инициативни при оказването на натиск върху режими, които вървят към размирици и по-остро да ги предупреждават за възможните последствия в областта на търговията, банковите сметки и други материални сфери.

Пето, нека не се срамуваме прекалено от избирателните си морални ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване