05/18/11 16:44

Половин точка не стигна на Ети Стефанова за европейската корона

Половин точка не достигна на българския гросмайстор Антоанета Стефанова да спечели европейската титла по шахмат за жени. На завършилото вчера първенство в Тбилиси Ети остана със среброто, като отстъпи само на литовката Виктория Чмилайте.
Всички партии от заключителния 11-и кръг вчера приключиха с миролюбиви ремита, а Стефанова раздели точката с арменката Елина Данелян и завърши с актив 8,5 точки.
Само с половин точка повече шампионка стана европейската вицешампионка от Риека 2010 Чмилайте, която претърпя само едно поражение, в партията си от шести кръг именно срещу бившата световна шампионка Стефанова. Литовката получи чек за 20 000 евро, а българката - за 15 000 евро. В първенството на Стария континент участваха 130 шахматистки, които определиха победителката в 11 кръга по швейцарската система.
Президентът на Европейския шахматен съюз Силвио Данаилов даде купите на победителките и закри шампионата в грузинската столица. Официалната церемония по закриването се проведе снощи в петзвездния хотел Sheraton Metechi Palace. На нея, освен г-н Данаилов присъстваха грузинският министър по въпросите на спорта и младежта Ладо Вардзелашвили, кметът на Тбилиси Гиги Убилава и Махир Мамедов, генерален директор на главния спонсор на първенството – петролната компания SOCAR Energy Georgia.