06/21/11 18:22

Пиронкова стартира с лесна победа на "Уимбълдън"

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на "Уимбълдън", след като надделя с 6:2, 6:1 над 19-годишната Камила Джорджи (Италия) след 54 минути игра. Така в следващата фаза на третия за годината турнир от Големия шлем в Лондон поставената под номер 32 в схемата пловдивчанка ще се изправи срещу победителката от срещата между Ваня Кинг (САЩ) и Петра Мартич (Хърватия). Миналата година Пиронкова достигна до 1/2-финалите, където отстъпи срещу Вера Звонарьова (Русия).
Откриващият сет мина под пълната доминация на Пиронкова. Тя реализира пробив още в първия сервис гейм на съперничката си, като нямаше никакви трудности и при собствените си подавания. Българката имаше два брейкпойнта в осмия гейм и оползотворявайки още първата си възможност, тя приключи сета в своя полза след 21 минути игра при резултат 6:2.
Във втория сет Цвети отново диктуваше случващото се на корта. 23-годишната българка завърши двубоя с 3 аса и нито една двойна грешка. Непредизвиканите грешки на Пиронкова бяха 5, а печелившите удари - 15. Джорджи остави в статистиката 3 директни точки от сервис и 7 двойни грешки. Непредизвиканите грешки на италианката бяха 18, а печелившите удари – 21.
Поставената под номер 7 в основната схема Серина Уилямс започна с победа защитата на титлата си. Американката надделя с 6:3, 3:6, 6:1 над Араван Резаи (Франция) след час и 36 минути на централния корт в "Ол Ингланд Клъб". Съперничка на бившата номер 1 в света във втория кръг ще бъде румънката Синона Халеп, която елиминира с 6:1, 6:2 представителката на Сърбия Бояна Йовановски. Резаи започна добре двубоя с пробив още в първия сервис гейм на опонентката си. Радостта й обаче не продължи дълго, тъй като се пропука за 2:2, а след това и за 2:4. Първият сет приключи след 37 минути игра при резултат 6:3. Във втората част имаше само един пробив в шестия гейм, който се оказа напълно достатъчен на французойката, за да доведе срещата до трета част. В решаващия сет носителката на 13 титли на сингъл от Големия шлем показа класа и даде само един гейм на Резаи. Сред изненадите бе отпадането на друга бивша лидерка в световната ранглиста. Йелена Янкович, която загуби със 7:5, 4:6, 3:6 от испанката Мария Хосе Мартинес Санчес. Поставената под номер 11 в схемата Андреа Петкович се наложи с 6:3, 6:4 над французойката Стефани Форец Гасон, а 8-ата поставена Петра Квитова победи с 6:2, 6:2 за 55 минути представителката на САЩ Алекса Глач.