07/23/11 16:57
(http://e-vestnik.bg/)

Wikileaks: Сделката за медиците в Либия според американците

Момиче с фланелка на английски “Свобода на българските медици в Либия”, протестира пред посолството. Снимки: Валентина Петрова

Точно преди четири години, на 23 юли 2007 г., българските медици осъдени на смърт в Либия, бяха освободени и пристигнаха в София с правителствения самолет на Френската република, придружени от съпругата на френския президент Сесилия Саркози. Дипломатическите доклади изпратени до Държавния департамент от София, предоставени от Wikileaks, разкриват някои неизвестни на публиката подробности от преговорния процес довел до окончателната “сделка” за медиците.

САЩ предпочитат тихата дипломация за освобождаването на българските медицински сестри в Либия, става ясно от грамите.  Българската страна смята от своя страна, че американците са единствената сила с достатъчно влияние, за да убеди Либия да вземе “трудното политическо решение” да освободи сестрите [06SOFIA1230].

Българският външен министър Ивайло Калфин е казал на американския посланик Байърли през март 2006 г, че България три пъти е възпирала Съвета на Европа да излезе с резолюция за българските медицински сестри осъдени на смърт в Либия, за да окуражи “продуктивна атмосфера за преговори”. Той обаче подчертал, че такава позиция не може да се поддържа безкрайно. [06SOFIA430]

Българската страна е била готова да приеме всяко предложение за либийския дълг към България. Преоценката на дълга “на пет милиона долара или на пет долара” - както казва Калфин, трябва да е част от договорката за освобождаване на сестрите.

Ситуацията се променя в началото на 2007 г. след потвърждаването на смъртните присъди на медиците. Българските лидери са обезкуражени от липсата на резултати и “изглежда нямат намерение да се върнат към политиката на тихата дипломация, която е широко смятана за провал” - пише посланик Байърли в секретна грама [07SOFIA26] от 8 януари 2007, след което разказва за кампанията “Не сте сами”. Той препоръчва Държавния департамент на САЩ да отговори положително на българската покана за преговори на 15 и 16 януари в София, на които са поканени САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Либия, въпреки че участието на либийците не е сигурно.

Като потенциален жокер за българската стратегия Байърли вижда обявеното от Борис Велчев разследване за използване на мъчение срещу българските медици от либийски официални лица. Този ход е по-скоро символичен и политически, а не правен - анализира посланикът.

Завръщане към ефективната дипломация, предвождана от Великобритания

В края на февруари 2007 г. Байърли изпраща нова грама [07SOFIA232], в която казва, че е време да се “снижат емоциите”, тъй като “качването на децибелите” от българското правителство е направила задачата на дипломатите по-трудна. България е постигнала успех с мобилизацията на подкрепа от ЕС за каузата срещу Либия, но може да изгуби контрол върху процеса и да стане “жертва на собствения си успех”, ако все нови и нови европейски политици се изказват по въпроса. Причината е в гневната реакция на либийската страна (в текста Байърли се позовава на данни от грама изпратена от Триполи, с която обаче Биволъ не разполага).

Посланикът отправя пет препоръки за поведение на американската дипломация:

- да се подчертае необходимостта от намаляване на интензивата реторика в публичното пространство от европейците и българите;

- да се окуражи общ фронт на ЕС, предвождан от Великобритания;

- да се подкрепи в близкосрочен план среща на работна група във формат СAЩ/Великобритания/ЕС/България и с либийско участие, която да потвърди приблизителната договорка за освобождаването, графика на съдебния процес и следващите стъпки с фондацията (за заразените със СПИН деца от Бенгази б.ред) и плана за действие на ЕС.

- да ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване