07/31/11 07:13

ЦСКА извоюва рекордна четвърта Суперкупа след зрелище срещу Литекс в Бургас

Отборът на ЦСКА завоюва четвърта рекордна Суперкупа на България след като победи Литекс с 3:1 в Бургас. В изключително зрелищен двубой „червените”, които в тази среща играха с резервните си черни екипи, стигнаха до победата след като обърнаха ловчанлии от 0:1. „Оранжевите”, които не излязоха с най-доброто, с което разполагат, заради предстоящия реванш срещи Висла Краков, поведоха в резултата в 6-ата минута чрез Селио Кодо. В 18-ата обаче Спас Делев изравни след чудесна асистенция на Платини. Две минути след почивката между полувремената Антон Генов отсъди съмнителна дузпа за ЦСКА, а Зику изведе „червените” напред. За да бъде драмата пълна, отборът на Литекс остана с човек по-малко след като Том си изкара директен червен картон само пет минути след като се бе появил на терена. В 58-ата минута Спас Делев оформи крайното 3:1 след гол – копие на първото си попадение, този път асистирано от капитана Янчев. Минути преди началото на срещата над стадион „Лазур” се изля проливен дъжд, който направи терена тежък и хлъзгав. Въпреки това двата отбора започнаха вихрено мача и още в началните минути десетте хиляди зрители по трибуните можеха да станат свидетели на няколко попадения. Още в 3-ата минута „червените” имаха шанс да открият резултата чрез Спас Делев, който преодоля колебливия страж на Литекс Александров и стреля от малък ъгъл към опазнената врата, но в последния момент топката бе изчистена от голлинията. Отговорът на Литекс не закъсня и в 6-ата минута „оранжевите” поведоха още с първата си по-сериозна атака. Георги Миланов центрира чудесно отляво в наказателното поле, където Флорес отправи удар с глава, а Кодо от непосредствена близост добави топката в мрежата. Попадението не смути момчетата на Милен Радуканов и само две минути по-късно те можеха вече да са изравнили резултата, когато Румен Трифонов центрира прострелно ниско по тревата от левия фланг и точно преди Мишел Платини да засече в кълбото във вратата на Литекс, Занев изчисти в корнер. „Червените” не се отказаха да преследват изравнителния гол и в крайна сметка неизбежното се случи в 16-ата минута. Мишел Платини центира великолепно от централната линия на терена, прехвърляйки цялата „оранжева” защита, за да може Спас Делев да излезе сам срещу Александров и хладнокръвно да отбележи за 1:1. Само минута по-късно „армейците” можеха да осъществят пълен обрат, ако не бе нов сериозен пропуск. Платини излезе на стрелкова позиция, след като нахлу отдясно в наказателното поле и отправи много силен диагонален удар от десетина метра, преминал встрани от вратата. След бурното начало на двубоя двата тима видимо намалиха оборотите и докрая на първата част играта бе равностойна, като се водеше предимно в средата на терена. На няколко пъти Грегъри Нелсън се отличи с хубави пробиви по лявото крило, които обаче не доведоха до нищо опасно. Руменов от тима на Литекс пък пробва своя мерник от далечна дистанция, но ударът му не затрудни Караджов, който плонжира и улови топката. Така двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 1:1. Началото на второто полувреме, сходно с първото, също бе изключително активно и интересно. Не бяха изминали и две минути от втората част, когато отборът на ЦСКА получи правото да изпълни дузпа. Антон Генов отсъди 11-метров наказателен удар следк Максим Жос фаулира Румен Трифонов, но при телевизионните повторения останаха съмнения, че нарушението е започнало извън наказателното поле. Янис Зику застана зад топката и бе безпощаден от бялата точка, правейки пълен обрат в мача. Положението за Литекс бе още по-утежнено две минути по-късно, когато влезлият като резерва на почивката Том удари без топка Мартин Дечев и бе изгонен с директен червен картон. Останали с човек по-малко ловчанлии изцяло приеха играта в своята половина. В 56-ата минута Спас Делев можеше да отбележи куриозен гол, след като центрира фалцово от корнер, но топката срещна лявата сглобка на вратата. Две минути по-късно обаче Делев попадна за втори път в прегръдките на своите съотборници след като отбеляза идентичен гол с първия си в този двубой. Феноменално центриране на Тодор Янчев от централната линия изведе Спас Делев очи в очи с Александров и нисичкият нападател не сбърка, отбелязвайки втория си гол в мача. Стъписаните ловчанлии изчакваха своя шанс на контраатака и бяха близо до попадение в 75-ата минута, когато Занев центрира опасно отляво в наказателното поле, но в решителния момент Трифонов изчисти в корнер. Докрая на срещата „червените” бяха пълни господари и се забавляваха на терена в очакване на последния съдийски сигнал и момента, в който ще триуфират със Суперкупата. По този начин момчетата на Милен Радуканов спечелиха първата си титла за новия сезон.novsport.com