02/13/12 13:14

Замбия е изненадващият нов шампион на Африска по футбол

Изненадващият нов носител на Купата на африканските нации по футбол е отборът на Замбия. Той победи в драматичен сблъсък смятания от всички предварително за фаворит за титлата отбор на Кот д'Ивоар с 8:7 след изпълнение на дузпи. Редовното време и продълженията на мача завършиха 0:0. Като цяло отборът на Кот д'Ивоар, в чийто състав са световни футболни звезди, играещи в някои от най-силните английски клубове, имаше преимущество през по-голямчата част от мача, но пропусна да го превърне в голово предимство. В средата на второто полувреме звездата на лондонския Челси Дидие Дрогба пропусна дузпа. При изпълнението на общо 18 дузпи от двата отбора в края на мача един след друг пропуснаха централният защитник на Манчестър сити Коло Туре и нападателят на лондонския Арсенал Жервиньо. Отборът на Замбия, който бе слаган по-скоро в групата на аутсайдерите, победи в груповата фаза на турнира Сенегал, а в полуфиналите отстрани друг предварителен фаворит - Гана.