03/24/12 13:14

Григор Димитров достигна трети кръг в турнир от сериите "Мастърс"

Най-добрият роден тенесист Григор Димитров успя да се класира драматично за третия кръг от турнира от сериите "Мастърс" за пръв път в кариерата си. Той отстрани поставения под номер 29 в основната схема в Маями Хуан Игнасио Чела с 6:2, 4:6, 6:4. Димитров спечели убедително първата част, но допусна изравняване. В заключителния трети сет българинът изоставаше с пробив при 3:4 и 15:40 в подаването на съперника, но показа характер и обърна развоя на мача с три поредни спечелени гейма.  101-ият в световната ранглиста се нуждаеше от 1 час и 57 минути за победата, която му гарантира 45 точки и 23 210 долара от наградния фонд. Благодарение на успеха срещу 32-годишния аржентинец Димитров се завръща в топ 100 на тура от следващата седмица.  В началото на двубоя Чела се възползва от липсата на концентрация в играта на българина и поведе с 2:0 гейма. След това ситуацията се обърна и Димитров взе седем поредни гейма. Първите шест му донесоха победата в първия сет за 35 минути, а седмият аванс от 1:0 във втората част. Чела обаче прекъсна серията на Димитров и изравни играта. Двамата бяха много стабилни при началния си удар и печелеха убедителни геймове до 4:4. Тогава аржентинецът проби подаването на Димитров, след което лесно затвори втория сет при свой сервис. Така мачът влезе в решителен трети сет, в който серията на Чела нарасна до четири поредни гейма, след бърз пробив, който той затвърди за 2:0.  При 4:3 Чела сервираше и поведе с 40:15. В този момент обаче Димитров показа страхотен характер, спечели четири поредни точки, за да върне пробива, след което на свой ред взе подаването си, за да поведе с 5:4. Развитието на мача разколеба Чела, който допусна да изостане с 0:40 в сервиса си. Григор Димитров не с възползва от първите два мачбола, но при трети успя и сложи край на един от най-важните мачове в кариерата си.   Българинът осъществи пет пробива от 11 възможности, докато аржентинецът реализира три от осемте си брейк пойнта. Димитров имаше леко предимство и в началния удар - 74% спечелени точки при първи сервис и 51% при втори, докато показателите на Чела бяха 69% и 48%. В следващия кръг Димитров ще се изправи срещу поставения под номер 7 в схемата Томаш Бердих.