05/09/12 12:00

България започна с победа олимпийската квалификация по волейбол

Българският национален отбор по волейбол започна с победа участието си в квалификационния турнир за олимпийските игри в Лондон. В зала "Арена Армеец" играчите на Радостин Стойчев победиха Словения с 3:0 (25:23, 25:18, 25:22). Най-труден за националите бе първият гейм, в който словенците водеха до 16:14. В следващите два гейма победата дойде по-лесно. Най-резултатен за българите бе Матей Казийски с 15 точки (40% успешна атака, 2 аса, 1 блок), следван от Тодор Алексиев със седем, Цветан Соколов – шест и Владимир Николов - пет. Всъщност, основните затруднения пред отбора бяха свързани с многобройните контузии. Още сутринта на тренировка се контузи основният разпределител Андрей Жеков. Той обаче бе достойно заместен от Георги Братоев, който се справи чудесно в първия си мач като титуляр в националния отбор от четири години насам. Братоев отбеляза и три точки. Заради контузия отсъстваше и Николай Пенчев, а капитанът Владимир Николов игра само в началот, след като излезе с оток в окото, предизвикан от удар с топка по време на тренировките. В края на втория гейм се контузи и представящият се много добре център Николай Николов и бе заменен от Теодор Тодоров, който пък има все още неизлекувана контузия в ръката. В сряда от 19.30 ч. на българите им предстои далеч по-тежък двубой с европейските шампиони от Сърбия. Не е ясно на кои от контузените си състезатели ще може да разчита треньорът Стойчев.Евентуална загуба все още няма да бъде фатална, тъй като може да бъде поправена в последния мач от груповата фаза срещу Испания в петък. За Олимпиадата в Лондон се класира само победителят в турнира, в чиято друга група са Италия, Германия, Словакия и Финландия. В първия ден в тази група Германия победи Словакия с 3:0, а Италия – Финландия с 3:2.