05/13/12 10:58

България се провали срещу Германия и остана без квота

Българският национален отбор по волейбол се провали срещу Германия на полуфинала на квалификационния турнир в София и не успя да спечели квота за участие в олимпийските игри в Лондон. На финала на турнира в неделя вечер ще играйт Германия и Италия, отстранила отбора на Сърбия. Българите загубиха мача с с 1:3 (22:25, 25:20, 22:25, 16:25). Те започнаха зле, като в първия гейм на моменти отстъпваха с цели 7-8 точки. Отпускане на германците даде възможност за намаляване на разликата в края на гейма. Във втория гейм отборът на Радостин Стойчев значително подобри играта си, поведен от опитнити Владимир Николов и Матей Казийски, и успя да изравни геймовете. Решаваща се оказа третата част на играта. Българите бяха водещият отбор през повечето време, като успяха да се откъснат при 18:14. Тогава треньорът Стойчев извади от игра намиращият се в подем Матей Казийски, а на сервиз за германците застана Георг Гроцер. Последваха цели 7 поредни безответни точки за германците, които решиха гейма, а и мача. В четвъртия гейм българите не успяха да се възстановят психологически, играта им се разстрои напълно и те загубиха на само 16 точки. За българския отбор остава още един шанс за класиране на Олимпиадата в един от трите световни квалификационни турнира през юни, които засега са предвидени в Токио, Берлин и Рим. Най-резултатен за нашият отбор бе Казийски с 22 точки, следван от Владимир Николов с 18. След мача членът на Управителния съвет на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев обяви пред „Гонг”, че Радостин Стойчев по всяка вероятност ще бъде уволнен. Според него шансът това да не се случи е минимален. Ганев каза, че до загубата от Германия са довели много тактически грешки на Стойчев и е недопустимо Матей Казийски да седне на пейката при 4 точки аванс в третия гейм. Той спомена и името на предишния треньор Силвано Пранди, като вероятен заместник на Стойчев.  Оставал отворен въпросът и за евентуалното завръщане на Мартин Стоев.