05/20/12 11:13

Челси триумфира с първата си купа в Шампионската лига

Челси спъна Байерн (Мюнхен) за тазгодишната купа на Шампионската лига, печелайки на техен терен за първи път в своята история най-престижния европейски клубен турнир по футбол в събота вечерта. Това стана след изпълнение на дузпи пред 66 000 зрители на стадиона на баварците "Алианц Арена". Герой на английския отбор стана нападателят от Кот д'Ивоар - 34-годишният Дидие Дрогба. Британският клуб победи в мач, който вървеше без особени драми, но с надмощие на германците до 83-ата минута, когато Томас Мюлер отбеляза за Байерн и домакините бяха на път да спечелят мача.  Около пет минути по-късно обаче Дрогба изравни с удар с глава след изпълнение на ъглов удар от Хуан Мата и доведе мача до продължения. В 93-та минута Дидие Дрогба можеше от герой да се превърне в трагичната фигура на финала, след като ритна френския полузащитник Франк Рибери в наказателното поле и главният съдия Педро Проенса от Португалия отсъди дузпа, а Дрогба получи жълт картон за нарушението си. Холандският нападател на баварците Ариен Робен застана зад бялата точка, но чешкият вратар на лондончани Петер Чех беше безпогрешен в улавянето на посоката на удара и спаси. Така се стигна до изпълнение на дузпи. При резултат 3:3 германският национал Бастиан Швайнщайгер  уцели страничната греда на вратата на Петер Чех. При следващото изпълнение на дузпите Дидие Дрогба изпрати топката в мрежата на Мануел Нойер и донесе победата на "Челси" с 4:3 и купата на Шампионската лига. "Каквото и да стане утре, ние ще си спомняме за Дрогба като за легенда на клуба", заяви италианският мениджър на "Челси" Роберто ди Матео. Дрогба направи и своеобразен реванш към съотборниците си и феновете на клуба заради получения червен картон на финала на Шампионската лига в Москва през 2008 година срещу "Манчестър Юнайтед, когато Челси своя първи финал за Шампионската .