05/21/12 15:40

БГ електромобил с второ място по енергийна ефективност

/КРОСС/ Страната ни се нареди на второ място в Европа по енергийна ефективност в тазгодишното издание на инициативата за икономия на гориво Shell Eco-marathon 2012. Студентите от Технически университет - София спечелиха престижното класиране в състезанието за първи път, изминавайки 188,5 км с 1 кВтч енергия. С този резултат те подобриха миналогодишния си рекорд и се изкачиха от четвърто до второ място в крайното класиране. В Shell Eco-marathon 2011 отборът се състезава с електромобил с водородна горивна клетка и измина 63 км с 1 кВч енергия. Отборите на ТУ-София и ТУ-Варна бяха сред 119-те отбора, преминали  успешно техническия преглед и допуснати да участват в състезанието от общо 162 отбора, достигнали до финалите в Ротердам, Холандия