05/27/12 10:43

България изненадващо победи Холандия с 2:1 в приятелски мач

Националният футболен отбор на България победи изненадващо Холандия с 2:1 като гост в приятелски мач. Холандия е световен вицешампион от първенството в ЮАР и един от фаворитите за европейската титла, но българските футболисти показаха добра игра във втория мач на треньора Любослав Пенев. Звездата на английския тим ”Арсенал” Робин ван Перси откри резултата в 45-та минута след грешка в българската защита. Само четири минути по-късно обаче българските футболисти изравниха с гол на Ивелин Попов от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Рафаел ван дер Ваарт след центриране отдясно на Йордан Минев. Победният гол за България вкара резервата Илиян Мицански в 93-та минута. Станислав Манолев центрира в наказателното поле, където Мицански засече с глава и отбеляза. Валери Божинов също можеше да се разпише още в 44-та минута на срещата, но ударът му от фаул срещна напречната греда. Това е първи успех на Пенев след  равенството  1:1 с Унгария през февруари. За България играха: Стоян Колев (72-Иван Чворович), Йордан Минев (56-Иван Стоянов), Николай Бодуров, Иван Иванов (72-Валентин Илиев), Веселин Минев, Светослав Дяков, Владимир Гаджев, Георги Миланов (85-Христо Златински), Станислав Манолев, Ивелин Попов (78-Александър Тонев), Валери Божинов (60-Илиян Мицански) Отборът на Холандия бе представен от Тим Крул, Джон Хайтинга, Йорис Матайсен (16-Вилфред Баума), Йетро Вилемс (63-Шаарс), Грегори ван дер Вил, Марк ван Бомел, Найджъл де Йонг (85-Кевин Щроотман), Уесли Снайдер, Рафаел ван дер Ваарт (63-Дирк Каут), Клаас-Ян Хунтелаар (77-Ариен Робен), Робин ван Перси Следващият приятелски мач на националите е във вторник на 29-ти май в Залцбург срещу Турция. По-късно през годината започват мачовете от квалификациите за световното първенство в Бразилия през 2014 година.  Отборът на Любо Пенев ще срещне в тях  Италия, Дания, Чехия, Армения и Малта. В друга приятелска среща, играна в събота, Германия претърпя  загуба  с 3:5 от Швейцария. Англия спечели с 1:0 приятелския мач срещу Норвегия, който бе и дебют за новия селекционер Рой Ходжсън. Отборът на Португалия пък не успя да победи Македония и мачът завърши без отбелязан гол. Световният и европейски шампион Испания победи с 2:0 Сърбия.