06/17/12 12:42

Гърция изхвърли Русия, Чехия отстрани домакините от Полша

Първите две големи изненади на Европейското първенство станаха факт в група А – Гърция отстрани смятаните за фаворити Русия, а Чехия победи домакините от Полша и също продължи напред. Гърция нанесе своя удар в даденото от съдията продължение на първото полувреме, когато при едно изпълнение на тъч руската отбрана остави Йоргос Карагунис сам срещу Малафеев и той нанесе решителния удар в мача. Руснаците играха почти през целия мач в половината на Гърция, но синьо-белите играха много организирано и не допуснаха изравняване. С победата си над Русия гърците демонстрираха онзи дух и игра, с който станаха европейски шампиони преди 8 години в Португалия. В другия мач отборът на Чехия направи истински подвиг с победата си над Полша с 1:0. Така отборът на Михал Билек показа същия дух, както Гърция и успя да финиширана първо място в групата, въпреки че започна турнира с унизителна загуба с 1:4 от Русия. Поляците започнаха много силно мача и през първите 25 минути пропуснаха над 5  чисти голови положения. Чехите изравниха играта след 30-та минута и от своя страна също създадоха две-три чисти възможности. През второто полувреме играчите на треньора Билек имаха почти пълно превъзходство. Поляците необяснимо свалиха темпото и не показаха, че заслужават да продължат напред. На висота беше само вратарят им Пжемислав Титон, който спаси няколко опасни положения. В 72-ата минута обаче и той капитулира. Милан Барош нахлу в наказателното поле с топката в крака, последва пас към Иречек, който финтира Василиевски и с прецизен удар по земя вкара гола на победата за Чехия. След мача полската полиция задържа петима полски запалянковци и използва сълзотворен газ, за да прекрати безредиците във Вроцлав след отпадането на отбора от Евро’2012. "Много сме разочаровани. Започнахме добре, но не вкарахме гол. Както и в първия ни мач, в началото на второто полувреме за нещастие съперникът вкара гол и победи", заяви капитанът на Полша Якуб Блашчиковски след отпадането.